Venku smog a mlha. V naší sněmovně, v Řecku a na Pražském hradě (prezident Klaus chce po naší armádě, aby se bránila globalizaci) máme klienty pro známého filmového psychiatra Chocholouška.

A do toho šéf diplomacie Karel Schwarzenberg bez servítek řekne o italské vládě: „Premiér Berlusconi bohužel, zacpěte si uši, tu dobu prošoustal, místo aby ji využil na reformy.“ O „magorech“ v Rakousku už mluvil dříve, tak jen aby nám někdy ještě neurazil nějakého krále, či dokonce královnu slovy o senilní bábě či dědkovi.

Každopádně by se měl omluvit nejen on, ale i ministerský předseda Petr Nečas, v jehož vládě sedí. Na druhou stranu, Itálie by se sebou vážně měla začít něco dělat.

Ufff, to byl zase týden. Ještě že aspoň tenistka Petra Kvitová měla nervy v klíčovém okamžiku v pořádku a dokázala vyhrát Turnaj mistryň.

PONDĚLÍ

Přechod na zimní čas jako by v prosluněném Řecku nepřehodil jen ručičky hodinek, ale posunul nějakým kolečkem i v hlavě premiéra Jorgose Papandreua. Nejdřív vyjedná s mocnými plán na záchranu eura (i své země od nejhoršího). Přijede do Řecka a všem vyrazí dech slovy, že by o tom měli rozhodnout lidé v referendu. Přitom ví, že většina Řeků by na plán řekla „ne“. Trhům se zamotala hlava jako na centrifuze a padaly strmě dolů. Jako by tím Evropě plivl do tváře, říkají mocní. Na druhou stranu můžeme Papandreua chápat – čerstvě uzavřená dohoda je jedna věc, ale demokratická legitimizace věc druhá. Vždyť říct demokraticky svůj názor je základní evropskou myšlenkou. Řekové chtějí patřit do EU i eurozóny, ale většina z nich odmítá naordinovaný recept. Stejně tak Irové chtějí patřit do EU, i když před lety odmítli Lisabonskou smlouvu (vnucení mocnými říct „ano“ na druhý pokus pak Evropě ublížilo). Jak napsal jeden můj kolega, jde-li o přežití, častokrát má větší přednost akceschopnost (ta ale vyvolává v lidech pachuť „nás se nikdo neptá“).

STŘEDA

Nám ministr financí Miroslav Kalousek předpověděl, že ekonomika neporoste tak rychle, jak se čekalo. A že chystá i katastrofický scénář (navíc si nechal v 1. čtení schválit státní rozpočet, který bude muset nejspíš už v lednu předělávat). Že by se chystal naordinovat jednotnou 19procentní DPH nebo jinak škrtit opasky? V jednom bavorském městečku nedaleko hranic jsem byl nedávno svědkem lepšího receptu proti krizi.
Náměstí, které vypadalo zachovale, rozkopali a udělali ho ještě hezčí. Stálo to peníze, to ano. Ale dali práci lidem, mají to tam krásné, a víc návštěvníků teď přináší víc peněz. Na malém českém písečku se zatím vaří různé lektvary. Doslova. Na dračku jdou ve sněmovně energetické nápoje. Ne, nikdo se tam nepokoušel o zápis do Guinnessovy knihy rekordů v nejdelším nonstop jednání (ani do kategorie trapnost) – to se jen opozice snažila zabránit reformám, které se dotknou každého z nás. Když ponecháme stranou, jak ubohé výroky padaly (viz citát z literatury v podání poslankyně ČSSD Vlasty Bohdalové: „Můžete utlumit buben a povolit struny lyry. Kdo však může přikázat skřivanu, aby nezpíval?“), není na obstrukcích nic zásadně špatného. Jak jinak bránit něčemu, s čím i velká část Čechů nesouhlasí? Škoda jen, že tu tragikomedii platíme.

Citáty týdne

„Včely mají med, protože mají královnu. My máme prd, protože máme parlament."
Vít Bárta, šéf poslaneckého klubu Věcí veřejných při nekonečné parlamentní diskusi v rozpravě o omezení podpory stavebního spoření.
„Itálie vypadala tehdá ještě líp. Je pravda, že vláda Berlusconiho má vinu, že nezaváděla reformy. Berlusconi bohužel, zacpěte si uši (obrací se ke své podřízené – pozn. red.), tu dobu prošoustal, místo aby ji využil na reformy.“
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v rozhovoru pro LN
„Pokud budeme nadále pokračovat v přehlížení stupňujících se sprosťáren Karla Schwarzenberga, pak se ptám, koho urazí pan ministr zahraničí příště? Co když příště prohlásí třeba o královně nejmenované země, že je to taková „senilní bába“ a až sem přijede prezident nejmenované velké země, udrží se Schwarzenberg, aby ho po hospodsku neoznačil třeba za takového „prcka, co už to má stejně za pár“? „
Jiří Paroubek, poslanec v reakci na výrok Karla Schwarzenberga, že italský premiér Silvio Berlusconi neprovedl potřebné reformy, protože svoje volební období „prošoustal“
„Jsme ve vyšší formě společnosti, než je otrokářská."
Pavel Kováčik, předseda frakce KSČM se žádostí, aby se mohli poslanci občerstvit a nabrat nové síly před noční schůzí, někteří si případně zacvičit.
„Mohu do jisté míry poděkovat sociální demokracii, že představuje některé kolegy, o kterých jsem si donedávna myslel, že jsou součástí administrativy sněmovny."
Stanislav Polčák, místopředseda STAN a poslanec za TOP 09 v reakci na to, že k řečnickému pultu zavítali i jindy méně aktivní poslanci či poslankyně ČSSD.
„Můžete utlumit buben a povolit struny lyry. Kdo však může přikázat skřivanu, aby nezpíval?"
Vlasta Bohdalová, poslankyně ČSSD, která jako učitelka literatury část svého příspěvku při obstrukcích citovala z knihy Prorok od libanonského filosofa a básníka Chalíla Džibrána.

„Dovoluji si vás požádat, paní předsedkyně Poslanecké sněmovny, zda byste nezvážila a z pozice své autority propustila domů zaměstnance alespoň občerstvovacích zařízení této instituce. Jednak si ten odpočinek zaslouží a jednak jsem přesvědčen, že budou-li nálevny zavřeny, dojdou brzy opozici síly."
Miroslav Kalousek, ministr financí a první místopředseda TOP 09 apeloval na zrychlení jednání


„Skutečně se nechci pouštět do debat o tom, kdo kde sedí, kdy a jak dlouho a kdo tady má vyseděno v parlamentních bufetech. Já k těmto lidem rozhodně nepatřím a možná se znalostí věci hovořil pan ministr Kalousek.

Jeroným Tejc, jeden z klíčových diskutérů ČSSD, který už v úterý v poledne několik desítek minut předčítal pozměňovací návrhy k programu, reaguje na Kalouskův výrok

„Vidím, že jsem vyčerpal (vymezený čas), sám jsem tomu rád."
Přiznal se zase po třetí hodině ranní Stanislav Křeček (ČSSD).
„Stranou ponechávám fakt, že termín infantilní děcko je asi takový intelektuální výron jako třeba gerontologický stařec.“
Miroslav Kalousek, ministr financí a první místopředseda TOP 09
„Jsem presvědčený, že Giulia (miminko franc. prezidenta a jeho ženy Carly Bruniové) zdědila fyzickou krásu po své matce." Americký prezident Barack Obama se snažil uvolnit náladu na summitu zemí G20. V zápětí dodal, že určitě i po otci. Vyhnul sa tak diplomatickému faux-pas, podle kterého by mohl být francouzsky prezident označený za méně pěkného.