Středa
Ve Washingtonu, kde sídlí Mezinárodní měnový fond (MMF), už zřejmě tuší, o čem je česká pohádka O královně koloběžce I. Dagmar Patrasová v ní po vzoru chytré horákyně chodí ustrojená - neustrojená, obutá - neobutá a přináší královi dar - nedar. Nějak podobně to dopadlo s půjčkou pro MMF.
Žádali 90 miliard, nakonec, podle středečního rozhodnutí vlády, dostanou maximálně 38 miliard z rezervního fondu České národní banky. Politici i ekonomové se v otázce, zda půjčit, či nepůjčit, rozdělili napůl. Kouzelný je ale matematický vzorec, jímž vláda ke konečné částce došla. Podle slov premiéra Petra Nečase, který mimo jiné označil ČR za zdravé stádo v rámci EU, je 38 miliard „víc, než dá Polsko, a míň, než poskytne Slovensko“.
To je nová dimenze ekonomie, chtělo by se zvolat. Není ostuda MMF půjčit, ale stejně tak není trapné půjčku zcela odmítnout (udělala to třeba Británie či Bulharsko). Cesta, kterou zvolilo naše zdravé stádo, je ale opět tak nějak švejkovací a reputaci nám to moc nezlepší. Obecně nám chybí stateční vůdcové stáda, což ovšem v dané situaci platí pro celou Evropu. Vždyť vrchní francouzský honák a hlavní německá pastýřka (dovolíte-li mi tento příměr) se zatím jen bezradně plácají po zádech. My jsme aspoň mohli ukázat, že jdeme jasným směrem. Na výběr byly dva.
Čtvrtek
Vzpoura profesorů, případně stávka studentů vysokých škol, se dost možná blíží. Ve čtvrtek si Rada vysokých škol zvolila nové vedení a v jejím čele stanul Jakub Fischer, čtyřiatřicetiletý docent VŠE a syn někdejšího premiéra. Pikantní je fakt, že ten samý Jakub Fischer ještě před třemi lety působil jako šéf reformy terciálního (vysokoškolského) vzdělávání na ministerstvu školství.
Na opačné straně barikády proti ministrovi Josefu Dobešovi tak de facto bude stát jeden z někdejších generálů. Zatím obě strany tvrdí, že mají snahu se na nové podobě vysokých škol domluvit. Prezident Václav Klaus ale přilil olej do ohně. Je chováním akademiků pobouřen a vadí mu falešná hra na akademické svobody. Prý nemohou bojovat proti školnému a zároveň pobírat veřejné peníze. Dokud je berou, existuje právo na veřejnou kontrolu. Václav Klaus má pravdu, když mluví o tom, že se některé VŠ soustřeďují na hlavně na růst počtu studentů. Jenže tímto způsobem, takříkajíc od kusu, dostávají VŠ dotace. Je to systém fungující od 90. let, kdy byl dnešní prezident premiérem, tím pádem střílí do svých řad.
Pátek
Jestli je třeba něco ve školství peskovat, je to hlavě slabé čerpání peněz z fondů EU. Včera nám unie zarazila dalších 1,2 miliardy korun a celkově je v ohrožení až 53 miliard. EU mimo jiné tvrdí, že Češi chabě kontrolují tok peněz. Ministr Dobeš dal hlavu na špalek, když do tří měsíců problém nevyřeší, skončí…
Citáty týdne:
„Byli jsme postaveni před nelehký úkol určit, zda je banán ovoce, či nikoliv. A zda se do výrobků prodávaných dětem, to znamená ovoce, zeleniny a banánů, a výrobků z těchto surovin počítají i bramborové chipsy, protože to bychom potom měli poměrně zásadní problém to odhlasovat.“
Premiér Petr Nečas (ODS).
„Poté, co jsem byl ujištěn, že mezi výrobky z ovoce nejsou počítány ovocné destiláty, jsem se s tím smířil.“
Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).
„Pečlivě jsem prozkoumala celý návrh z protikorupčního hlediska a nenašla jsem mezi sponzory politických stran žádného majitele sadů nebo zelinářství.“
Předsedkyně vládního výboru pro koordinaci boje s korupcí a vicepremiérka Karolína Peake (VV).