Neděle 12. prosince

Véčkaři jdou doleva doprava. Přešlapují

Doprava, doleva, nejlépe do středu. Školné ne, důchodová reforma mírná, zdanění bohatých ano, ale také tvrdě škrtat, snižovat platy, omezovat státní výdaje. Johna všichni podporujeme, ale kdyby to chtěla vzít Karolína Peake, bylo by to super. Zkrátka ani čehý, ani hot. Tak dopadla ideová konference Věcí veřejných. V neděli odpoledne jsem si říkala, že pád voličských preferencí tahle neukotvená partaj nezastaví, ani kdyby Radek John s pomocí všech detektivů z Bártovic agentury ABL přivedl Krejčíře v klepetech a zařídil mu celu hned vedle Kajínka. Kdo v tu chvíli mohl tušit, že za pouhé dva dny se véčkaři stanou šerifem koaliční vlády, který rozhoduje, kolik času Nečasovi s Kalouskem zbývá?

Úterý 14. prosince

Loupeže za bílého dne

Ministr životního prostředí, jinak též nadějný místopředseda ODS Pavel Drobil odvolal šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka. Prý nekomunikuje, je mizerný manažer a navíc lítá po Praze s jakýmisi nahrávkami. Skoro nikdo nechápal, proč kvůli takové prkotině ministr svolává mimořádnou tiskovku. Rozjasnilo se až ve večerních hodinách, kdy Michálek pomocí tajných nahrávek odhalil, že i pod Nečasem stranický mechanismus ODS roztáčejí miliony ze státní pokladničky. Drobilův poradce Martin Knetig pro zdárný rozjezd kariéry svého šéfa sháněl prostředky podle hesla Kdo maže, ten jede. Prý pod taktovkou exministra vnitra Langera. A to nejen na životním prostředí, ale už dříve v Lesích ČR. Tam byl Drobil tří roky šéfem dozorčí rady a Knetig poskokem. Jak to chodí, popsal Knetig poměrně jasně: „Když nastavíš systémový pravidla, když nastavíš klíčový lidi, tak víš, že peníze, který se tady hýčkaj, neskončí někde jinde, prostě jdou na tu věc….Ano, není to správný, opravdu je to loupež za bílého dne.“

Kmotr se chechtá. Vzal 43 milionů, dostal podmínku

Iluze o tom, že za kmotrovskou historií v ODS udělal tečku úterní soud s bývalým senátorem a primátorem Chomutova Alexandrem Novákem, se rozplynula. Mimochodem, soudní verdikt praví, že Novák, šedá eminence severočeské ODS, převzal úplatek ve výši 43 milionů. Aby jistou státní zakázku získala ta správná firma. Stalo se před 11 lety. Dostal za to pokutu pět milionů a dva roky podmíněně. No čeho by se asi tak Knetig měl bát?

Konec asketického socialisty

Růžové brýle v úterý spadly i fanouškům ČSSD a jejich mravní ikony Vladimíra Špidly. Ten, ač nejbohatší důchodce v zemi, si začal přivydělávat jako poradce šéfa Senátu Milana Štěcha. To je od člověka, který bral pět let půl milionu korun měsíčně a jako bývalý eurokomisař má doživotní rentu, nevkusné. Kdyby si přivydělával coby učitel, politolog nebo ředitel soukromé společnosti, ani nepípnu. Platí-li ho erár prostřednictvím funkcionáře ČSSD, je to pod úrovní člověka, který se kdysi pyšnil pověstí etického arbitra.

Středa 15. prosince

Nečas přišel o ministra, Drobil padl kvůli nahrávkám

Na politické scéně vybuchla bomba. Premiér Nečas oznámil, že plně důvěřuje ministru Drobilovi, ale stejně tak chápe, že v zájmu vlády tato severomoravská kometa na svou funkci rezignovala. On totiž Drobil státnímu úředníkovi Michálkovi řekl: „Ve vašem případě to byla politická nominace kterou udělal sice Martin Knetig (!), ale já jsem ji absolutně pokryl svojí osobou. Stejně tak je na úřadě ještě jeden člověk, který má absolutní politické krytí, a to je Dušan Fibingr. Ten má ale politické krytí jiné mocné struktury uvnitř ODS, s níž já mám dobré vztahy a chci je mít, protože jsou to vztahy, které ze mě udělaly místopředsedu.“ Nečas, který nadále považuje Drobila za slušného a poctivého člověka, tak ztratil pel nevinnosti, oprávnění nazývat se panem Čistým a lovcem mafiánů.

Vítězné véčko véčkařů

Což dokonale využívá nejmenší koaliční strana. Ta, jak naznačil v Deníku politolog Zdeněk Zbořil, možná o nastražené mině dokonce věděla. Proto John tak tvrdohlavě trval na výměně policejního prezidenta. Teď dostane nového, stejně jako ohleduplnou důchodovou reformu, vyšší platy pro lékaře, zápisné místo školného, vyšší daně atd. Zkrátka cokoliv. Za zády má totiž nažhavenou ČSSD, která bude vyvolávat jedno hlasování o nedůvěře za druhým. A co kdyby se náhodou Věci veřejné přidaly? Díky kauze má John v rukávu obrovský trumf. Do momentu, než vláda přijme jeho protikorupční strategii a nepřikývne na fungl nové policejní vedení, bude klást naprosto příhodnou otázkou: Jak dlouho ještě mají lidé chodit za novinářem Jankem Kroupou místo toho, aby šli kvůli spravedlnosti na policii? Pokud má být Johnův trumf dokonalý, měl by vrchním policajtem udělat Michálka, kterého Drobil vyhodil pro údajnou neschopnost. Není to poprvé. Vale mu dali už kdysi na Fondu národního majetku, kde také poukazoval na to, jak se krade. Kdo jiný by měl bdít nad našimi hrdly a majetky než člověk, jemuž tak nějak z principu vadí, když se dějí nekalosti?

Čtvrtek 17. prosince

Senát snížil platy ústavním činitelům. Musel

Není každý týden posvícení, ale ten končící byl pro novináře rohem hojnosti. Senát v jeho závěru schválil pětiprocentní snížení platů veřejných činitelů, tedy i svých. Ještě před týdnem mi jeho předseda Štěch tvrdil, že to do konce roku nelze stihnout a že za všechno může liknavá vláda a pravicová sněmovna. Reálným se tak jevilo lednové rozmrazení příjmů poslanců, senátorů i ministrů a jejich skokové navýšení. Poté, co o chystané malé domů referovala média, utřeli si politici pusy, přestali mlaskat a začali aspoň symbolicky držet basu s lidmi, kterým příští rok mzdy klesnou o desetinu. A třeba ušetří i ve vyšších patrech. Na nucené neplacené dovolené skončil už náměstek ministra financí Barták, teď náměstek fondu životního prostředí Fibingr. Bude-li to pokračovat, schodek státního rozpočtu určitě klesne pod těch schválených 135 miliard. No a pokud by kmotři a jejich loutky přestali krást, mohl by být dokonce na nule.