Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

SedmiDeník: Týden očima Kateřiny Perknerové

ČR - Události uplynulého týdne očima redaktorky Kateřiny Perknerové.

12.6.2011 4
SDÍLEJ:

Sedmideník Kateřiny PerknerovéFoto:

Úterý 7. června
VÉČKAŘI K SMÍCHU

Hora porodila myš. Už asi posté. Zástupci Věcí veřejných odešli z klíčového a úplně posledního koaličního jednání (Vít Bárta: „Buď bude v úterý ve 14.00 jasno, nebo tahle vláda končí.“) s vítězoslavným úsměvem a oznámením, že vládní agonie se prodlužuje do konce června. Jejich předseda Radek John pak mluvil o jakémsi dodatku, k jehož obsahu ale prý neřekne ani ň. Tomu se nediví nikdo, protože ODS a TOP 09 daly najevo, že véčkaře přestaly brát vážně. Blahosklonně jim přenechají dva tři náměstky, ale tím to končí. Tedy možná. Není vyloučeno, že skutečné finále se odehraje před soudem, kde bude Bárta vysvětlovat nadité obálky pro poslanecké kolegy a John přemrštěné odměny pro vysoké policejní a ministerské funkcionáře.

Středa 8. června
MATURITY STÁTNÍ A ABSURDNÍ

Hora porodila myš. Tentokrát to trvalo dlouhých čtrnáct let. Centrum pro zjišťování výsledků ve vzdělání (Cermat) vypočítalo, že než státní maturita spatřila světlo učeben, stálo to 868 milionů korun. Ministr Josef Dobeš (VV) si mnul ruce, že technicky vše klaplo a slíbil, že plošnou zkoušku v příštích letech zjednoduší, zlevní a přizpůsobí požadavkům univerzit. Nepočítal ale zjevně s kritikou, kterou ho zasypali sami maturanti. Desetina z 99 tisíc testovaných žáků se podepsala pod otevřený dopis, v němž vyjádřila nespokojenost s obsahem zkoušky, jejím průběhem a devastací středoškolského vzdělání. Dobeš nespokojencům odpověděl, že když mají takovou péči o kvalitu znalostí, měli si zvolit vyšší úroveň maturity. Což prý autoři petice neudělali. Asi takhle: Stejně jako koaliční partneři nedají véčkařům ani jedno důstojné křeslo ve vládě, protože je k tomu nic nenutí, maturanti si z 96 procent zvolili nižší obtížnost státní zkoušky, neboť vysoké školy maturitu nijak nezohledňují. Ani nemohou, což v plné nahotě odhaluje absurditu české politické praxe. Zatímco přijímačky na VŠ jsou v plném proudu, maturitní vysvědčení žáci dostanou až 20. června. Jak to, že si toho šéf Cermat Zelený a jeho nadřízený Dobeš nevšimli?

Čtvrtek 9. června
PLATY JAKO PRO JOBSE

Hora porodila myš. Konkrétně Bártovo ministerstvo dopravy ombudsmana kvality. Jím se stal exředitel pražské zoo Petr Fejk. Teď zjišťuje, jak špinavé jsou záchodky ve vlacích a zda jsou dodržovány jízdní řády. Podle odboráře Jaromíra Duška za to bere měsíčně 270 tisíc korun. Pravda, proti šéfovi Sazky Hušákovi, který měl bezmála milion, k dispozici kuchaře, šoféra a dva luxusní vozy, to je čajíček. Jenže Fejk je státní zaměstnanec, zatímco Hušáka platily sportovní svazy jako akcionáři Sazky. Premiér Petr Nečas na interpelaci šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky ve věci Fejkova platu řekl, že to bude s Bártovým nástupcem řešit. Ale ať prý se Sobotka nestaví do role obránce chudých, když chráněnec jeho strany, personální ředitel Českých drah Pavel Švagr bere taky majlant. Co to má být? Hra na to, kdo uloupne ze státního rozpočtu víc? Třeba když Bursíkovo ministerstvo životního prostředí kvůli klidu na práci pro Topolánkovu vládu odpustilo poslanci Wolfovi vrácení mnohamilionové dotace, kterou čerpal neoprávněně.

Pátek 10. června
VLÁDA NÁRODNÍ OSTUDY

Hora porodila myš. Tvrdí alespoň členové vlády v reakci na vyhlášení stávky v dopravě. Ne že by si nespočítali, kolik to bude stát. Věří ale, že odborářská rebelie naštve hlavně občany, kteří jsou momentálně naštvaní na ně. Vždyť Nečasovu vládu odmítá 90 procent lidí a její reformy jen o deset procent méně. Kolega Jindřich Šídlo z HN ji nazval „vládou zoufalství a národní ostudy“. Reformní zákony budou v praxi určitě bolet. A tak i přesto, že nešťastníci z VV předvádějí kejkle čtvrté cenové kategorie, v jednom má jejich předseda úplnou pravdu: „Vláda, která dělá reformy a chce po lidech, aby šetřili, nemůže mít ministry, pod nimiž se ztratily stovky milionů korun.“ Ani úředníky s platy desetkrát většími než je ten průměrný.

Co zaznělo v týdnu od 5. června do 10. června

„Na NERV jsem daňovou reformu ani neviděl. Ani jsem si nevšiml, že by ji někdo z kolegů chválil. U penzijní reformy jsme měli výrazné výhrady. Tohle je vůbec směšná organizace práce, vystřelit s reformou, pak se teprve ptát odborníků. Buď se to dělá za jejich účasti, nebo se k tomu mají vyjádřit předem. Tohle je Kocourkov, pak se není co divit, že experti jsou naštvaní.“
Miroslav Zámečník, ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), 6. června

„Nechuť k reformám ještě předtím, než se provalilo jejich pochybné nastavení, bezpochyby vyvolala naprosto amatérská komunikace vlády. V očích mnoha lidí se z pravicové vlády, která má omezovat stát a snižovat výdaje, stala vláda, která zvyšuje daně a škrtá jen těm, kteří se nemohou bránit.“
Tomáš Prouza, ekonom, exnáměstek ministra financí, 6. června

„Když potom jste v té koalici, tak musíte být rezolutní a zároveň nějak odpovědní a my se v tom snažíme nějak bruslit.“
Karolína Peake, 1. místopředsedkyně strany /VV/

„Já příliš nerozumím tomu, co Věci veřejné chtějí, a proto každé jejich tahy, odkládání, mnohdy zbytečné scházení se na K9 považuju za zbytečné.“
Petr Gazdík, předseda poslaneckého klubu /TOP 09 - STAN/, 7. června

„Tak pak se nemusíme scházet a nemusíme mít koaliční jednání a nemusíme mít koalici. Jestli to je zbytečné, tak to rovnou rozpustíme. V pohodě.“
Radek John, předseda strany /VV/, 7. června

„Máme tři typy středních škol: gymnázia, střední odborné školy a učiliště, na všech se maturuje. Představa, že je lze všechny srovnat jedním testem (byt s dvěma úrovněmi) je od samého počátku pomýlená. Na jedné straně testy zvládli i žáci devátých tříd a pro gymnazisty byla základní úroveň směšně lehká a na druhé straně je zde podle ministerstva asi 20 000 žáků, kteří neuspěli. Přitom čtyři roky chodili do školy a teď z nich uděláme 20 000 nezaměstnaných. Je k neuvěření, že ministr školství to pokládá za úspěch a cestu ke zkvalitnění středoškolského vzdělávání.“
Ondřej Šteffl, ředitel společnosti SCIO, 9. června

„Žáci samozřejmě mají právo protestovat, mít výhrady a říci je nahlas. Všem těmto hlasům pozorně naslouchám, neustoupím ale ani o píď. Nejsem tady od toho, abych žáky buzeroval, ale zároveň jim nehodlám umetat cestičku. Přináším změnu, kdy maturanti budou muset vyvinout úsilí a snahu tak, jako to dělají jejich vrstevníci ve světě. Jen tak mají šanci jim skutečně konkurovat.“
Josef Dobeš, ministr školství, 9. června

„Zajímavá je jedna věc, stejná a obdobná stanoviska, jako říkali zástupci odborů, začali říkat i zástupci zaměstnavatelů. Konkrétně druhý pilíř důchodové reformy, zvýšení DPH a tak dále. Přesto to s tou vládou nehnulo.“
Jaroslav Pejša, předseda Odborového sdružení železničářů, 9.června

„To, co připravují odbory, je v podstatě volné pokračování slov odborového předáka Zavadila, která řekl z pódia na Václavském náměstí: "Zaneste hněv do lidí." A vy prostě chcete jenom lidi vydírat, vy chcete lidi, občany naší země a občany největších měst naštvat proti vládě za jakýchkoliv okolností.“
Michal Doktor, poslanec ODS, místopředseda rozpočtového sněmovního výboru, 9. června

Čtěte také: SedmiDeník: Týden očima Jana Kličky

Autor: Kateřina Perknerová

12.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Těsný únik. Řidič osobního vozu v protisměru neměl proti předjíždějícímu kamionu jinou možnost než zastavit mimo vozovku. Jinak by riskoval fatální čelní střet.
12

VIDEO: Předjíždění kamionů jako kilometrový hazard se smrtí

Bývalá politická vězenkyně Mária Matejčíková převzala 17. listopadu v pražském Národním divadle Cenu Paměti národa. Gratuluje jí moderátor večera Martin Veselovský.

Ceny Paměti národa dostali političtí vězni a perzekvovaný Šimko

Extraliga po 22. kole: Sparta konečně vítězně. Derby severu pro Vervu

/FOTOGALERIE/ Jedni se po reprezentační přestávce zvedají, druhým to skřípe. Mluvit by o tom mohla brněnská Kometa, která ve středu doma padla s Pardubicemi a v pátek doma nestačila 1:3 na Vítkovice. Pád pokračuje i v Mladé Boleslavi, kde vedení dnes odvolalo trenéra Augustu. Proti Hradci tak tým vedla dvojice asistentů Žabka – Ujčík, ale ani to na výhru nestačilo.

Pražská zoo přivítala nový přírůstek. Mládě guerézy pláštíkové

Mládě guerézy pláštíkové se narodilo v úterý v Zoo Praha. Návštěvníci jej mohou už nyní vidět v expozici těchto primátů, která se nachází v dolní části zoologické zahrady na Opičích ostrovech. Přírůstek má bílou barvu a krátkou kudrnatou srst, kontrastující s rodiči.

Irácká armáda dobyla Rávu, poslední irácké město ovládané IS

Irácká armáda oznámila, že dobyla město Ráva u hranice se Sýrií. Město bylo považováno za poslední útočiště takzvaného Islámského státu v Iráku. Vojenská operace směřující k osvobození Rávy začala v pátek za úsvitu.

Univerzita Karlova ocenila vynikajícího učitele a vzdělávací počin

Univerzita Karlova dnes opět při příležitosti 17. listopadu ocenila vynikající vyučující a vzdělávací počiny. Cenu Arnošta z Pardubic získal profesor Petr Charvát z pedagogické fakulty a tým z právnické fakulty za program Street Law - zažít právo jinak. In memoriam byl v Karolinu oceněn za přínos světové vědě, pedagogické činnosti a popularizaci vědy Jan Suda. ČTK o tom informoval mluvčí univerzity Václav Hájek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT