Sotva dozněla slova gratulantů na Pražském hradě, musel čerstvý sedmdesátník Václav Klaus převysoko pozvedávat obočí. Vyšlo totiž najevo, že špiclové se nezastaví před žádnými dveřmi, respektive mobily. Pro špinavé kšefty nebo politicky vyděračský potenciál se hodí každý telefonní výpis, například ten, který odhaluje kontakty předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského (hrál klíčovou roli při rušení předčasných voleb) nebo prezidentových nejbližších spolupracovníků Jiřího Weigla a Ladislava Jakla (mají vliv na muže, který jmenuje premiéra a ministry, které též odvolává).

Zatím víme, že nevýznamný policista z Varnsdorfu přihodil jejich čísla do spisu o afrických podvodnících a soudce jejich odposlechy automaticky povolil. Momentálně se pátrá, kdo si u prodejného ochránce zákona sledování mocných mužů objednal. Ať už to byl kdokoliv, je z toho člověku nanic. Má republika, kde je všechno na prodej a nectí se ani soukromí nejvyššího ochránce ústavnosti, šanci na důstojnou budoucnost? A má ji vůbec mít, když nedokáže povolat do služby policisty, žalobce a soudce, kteří by ctili cosi jako vyšší princip mravní?

Úterý 21. července
PRŮVAN V PENĚŽENKÁCH

Koalice měla ve sněmovně velký den. Poslaneckými lavicemi se prohnala smršť vládních zákonů, aniž by se jeden jediný zadrhl o opoziční zátaras. A tak se pomalu mohou bourat domovy důchodců a vejminky zůstanou v novém občanském zákonu jen mrtvým paragrafem. Naši potomci totiž půjdou do penze nejdříve v 67 letech. Nelze proto vyloučit, že místo zaslouženého důchodu zamíří po posledním fárání, jízdě za volantem autobusu nebo hodině matematiky rovnou do krematoria. Možná ale nepůjde o nejhorší vyhlídku, neboť kvůli přijatým zákonům zaměstnanecké peněženky řádně zhubnou a šetřit na penzi nebude z čeho. Víc se bude platit v nemocnicích i u soudů. Nadstandardní péče bude dražší, ale nikdo zatím neví, kdo si ji bude moci dovolit. Soupis výkonů, které do ní budou patřit, mají připravit blíže neurčení odborníci. Co když se do něj časem kromě čoček a lehké sádry dostane i nákladnější, leč účinná léčba běžných onemocnění? Pak by měl pravdu David Rath, který varuje před rozdělením medicíny pro chudé a bohaté. Jeho hlas ale zanikl v oslavném ryku vládních poslanců. Ten nepovažuji za rozumný. Už jen proto, že ke schváleným předlohám mělo připomínky příliš mnoho rozumných a vzdělaných lidí, než aby se nad nimi dalo mávnout rukou.

Středa 22. července
A CO ŽALUDA? KDE SI BUDE HRÁT?

Nejlacinějším politickým cílem se stala hlava ombudsmana Českých drah Petra Fejka. Ne že by jeho měsíční plat 250 tisíc korun a odchodné ve výši 2,25 milionu nebyly k zalknutí vzteky, ale nemyslím si, že Fejk je hlavním viníkem. Když teď premiér Petr Nečas bývalému drážnímu kvalitáři vzkazuje, ať ty nekřesťanské prachy kouká vrátit, musím se zeptat, proč k témuž nevyzývá šéfa Českých drah Petra Žaludu. Ten Fejka do funkce ustanovil, vyměřil mu plat a dojednal s ním dvoumilionovou konkurenční doložku (za to, že neexistující konkurenci neprozradí, jak čistit záchodky a slušně se omlouvat za zpoždění). Žaluda bere půl milionu měsíčně a kompetentní není ani zbla. Kdyby byl, nesoudil by se s vlastním personálním exnáměstkem o desetimilionové odstupné, které mu sám přiznal. České dráhy soud projely. Zaplatí pan Žaluda těch deset milionů plus soudní náklady z vlastní kapsy? Premiér by měl promptně zjistit, kolik lidí s nehoráznými smlouvami o zlatých padácích a odstupném ve státních službách působí. A udělat pořádek. Jinak mají odboráři další pádný argument pro avizovanou generální stávku.

Čtvrtek 23. června
NEJLEPŠÍ JE KLAUS. JAK JINAK

Už víme, která škola je v Česku nejlepší. Schválně, tušili jste, že to bude ta, která může zaplatit kvalitní učitele z milionových darů šéfa ČEZ Martina Romana, má vymazlené studenty z řad potomků manažerů téhož energetického giganta či prominentních politiků? Bingo. První příčku žebříčku při státních maturitách skutečně obsadilo gymnázium, jemuž šéfuje Václav Klaus mladší. A obstály i další prestižní školy. Naopak pohořela učiliště. Zkrátka nic nového pod sluncem. To NIC stálo za čtrnáct let příprav skoro miliardu.

Pátek 24. června
BÁRTA WANTED

Policie požádala sněmovnu o vydání poslance Víta Bárty k trestnímu stíhání. Kdyby to byl holywoodský trhák, na plátně by se rozblikalo slovo The end. Je to česká fraška a jmenuje se Konec V(v)ěcí veřejných.

Perly týdne, 19. – 24. června 2011

„Je to skandální, je to neuvěřitelné. Vůči těmto lidem musí být tvrdě zasaženo.“
Prezident Václav Klaus k odhalení povolených odposlechů jeho nejbližších spolupracovníků, 20. června


„Jako militantnímu nekuřákovi by mi ovšem osobně nevadila spotřební daň třeba 500 korun na krabičku a celé odvětví bych klidně i poslal k šípku. Ale přes můj fanatický přístup nejsem zastáncem zvyšování spotřební daně, ale čistě z pragmatických a ekonomických důvodů.“
Premiér Petr Nečas, 21. června

„Myšlenka výborná, provedení za tři…Pana Fejka nepovažuji za vyžírku a děkuji mu, byť za krátkou, ale za odvedenou práci.“
Radek Šmerda, ministr dopravy při zdůvodňování odchodu ombudsmana kvality Českých drah Petra Fejka, 21. června

„Je zvláštní, že člověk, který tvrdí, že ho údajně srazilo auto a vláčelo ho několik metrů, nezavolá hned policii, ale místo toho několik hodin poté začne konspiračními teoriemi zásobovat média a polici vše oznámí teprve druhý den. V této souvislosti doporučuji film Vrtěti psem. Zároveň sděluji, že jsem včera dostal průjem a také mohu konstatovat, že nemusel být náhodný. Způsob, jakým se průjem odehrál, se standardnímu průjmu podle svědků nepodobá.“
Aleš Hušák, předseda představenstva a generální ředitel SAZKA, a.s. komentuje nehodu konkursního správce Josefa Cupky, 22. června

„Za naším úspěchem vězí především vůle dělat věci pořádně a hrdost na školu.“
Václav Klaus ml, ředitel PORG v reakci na oznámení, že jeho gymnázium uspělo při státních maturitách nejlépe v ČR, 23. června