Neděle

To takhle jdete Cestou domů, Ulicí, kde na vás skoro každý večer čeká Šeherezáda. To je člověk pak zralý jít někam do Ordinace (ale ne v té růžové zahradě – spíš na psychiatrii) a nebo do Nemocnice na kraji města (jestli se tedy v takových bude s příchodem jara vůbec léčit). Už mi dochází, proč si kina chválí, že tam lidé i přes vysoké vstupné chodí víc než kdy jindy. Komerční televize se snaží za levné peníze vychovat ze seriálového národa národ telenovelový. Místo humorných záplatek a společensky závažných témat teď přicházejí jen plytké emoce a potoky slz. Hájit to tím, že máme večer vypnout mozek a nepřemýšlet? Nebylo by v této zemi naopak lepší spíš než na emoce sázet konečně na rozum?

Vrcholem dojímání bylo, když Nova vyrukovala ve zprávách s příběhem nemocné moravské dívenky, která trpěla vážnou nemocí podobně jako syn seriálové Šehrezády. Uzdravení skutečné moravské dívčině přeji, ale vyvrtat lidem do hlav, že se mají po zprávách dívat na imaginární příběh, byla propaganda největšího kalibru.

I když se mi nelíbí naše zpolitizované mediální rady, zaplaťpánbůh za to, že máme média veřejné služby. Proti těm aspoň čas od času můžeme vyjít do ulic. Televize by se měly probrat – mladí od nich utíkají a „vyzobávají“ si z internetu jen to, co se jim líbí. Pořád je ale dost závisláků a televizních „dojímačů“ ve středním a pokročilém věku, se kterými to televize na laciných pořadech a telenovelových drogách doklepe. Nova se probrala v pátek – Šehrezáda asi nebyla to pravé pro náročnější diváky a inzerenty, tak ji přesunula na podvečer.

Pondělí

Stejně by bylo lepší zvednout se z gauče a jít ven – do přírody, do města, do opravdového světa. My Češi máme navíc tu výhodu, že po většině Evropy můžeme cestovat bez hraničních kontrol. Naše unijní kolegy z Bulharska a Rumunska to mělo čekat už brzy, dokonce i maďarské předsednictví tvrdilo, že stanoví brzké datum. Jenže se ozvali Francouzi a vzpomněli si na léto, kdy deportovali desítky Romů z Francie do Rumunska a Bulharska. Francouzi v pondělí vzkázali, ať si unijní nováčci počkají „několik let“. Místo aby se Evropa konečně domluvila, jak řešit problém nelegálních imigrantů (tudy jich míří do Evropy prý tři čtvrtiny), či dokázala Romy vzdělávat a začlenit do společnosti, zase vytváří jedno ghetto. Když už jsme u toho Schengenu – do smíchu nebude českým zlodějům, kteří si hranice bez kontrol vysvětlili tak, že v cizině kradou. V jedné saské obci přemýšlejí, že by na lesní a polní cesty (kudy lapkové převážejí auta) vystavěli bariéry třeba z kamení.

Úterý

Francouzští politici včetně premiéra měli problém, že si na soukromých dovolených užívali za peníze egyptských a tuniských despotů. Prezident Nikolas Sarkozy jim pro příště doporučil trávit dovolenou doma ve Francii. Moc patriotismu někdy škodí, navíc asi zapomněl, že si krátce po svém zvolení odjel na jachtu podnikatelského kamaráda. My zas měli expremiéra, který si odjel k italskému excentrikovi Silviu Berlusconimu do vily s pověstí sexuálních radovánek.

Středa

Drzost je v dnešním světě bohužel vcelku užitečná vlastnost, ale když se to s ní přežene, může se projevit jako hlupáctví. Co mám na mysli? Aféru, ve které fotbalová Sparta neposlala své hráče reprezentovat s národním týmem s tím, že jsou nemocní, a místo toho je využila pro svou klubovou přípravu. Kulišárna spočívala v tom, že je v rámci maskování převlékla do dresů jiných sparťanů. Pro Spartu mají Pamić s Kadlecem a Pekhartem zajisté větší cenu, když se připravují v klubu na blížící se zápas proti Liverpoolu, než aby pobíhali někde v mlze v Chorvatsku a Nizozemsku v reprezentačních dresech. Výmluvy ale byly trapné: Že by najednou koleno přestalo křupat a virózy odkvačily? Že hráči, kteří správně nastoupit neměli, hráli v cizích dresech, protože ty jejich jako na potvoru ve výbavě chyběly? Dávejte si i vy na dresy pozor: Bílé pláště chce v případě krize ve zdravotnictví nahradit ministerstvo 230 lékaři z armády, s nadsázkou řečeno v maskáčích. Ti ale těžko nahradí 3800 odcházejících doktorů (zvlášť gynekologů není v armádních řadách moc). Chtěli jsme babyboom, vyhlídkou je spíš polní nemocnice M.A.S.H.