Sobota

Václav Klaus předstírá, že je expertem na všechno. Tento týden se dokonce šílený slovní střelec (slovy listu Die Welt) ukázal jako odborník na kůrovce a požadoval dostat se konečně sekyrou na kobylku přirozeně rostoucímu pralesu na Šumavě. Nad tím zůstal rozum stát nejen tomuto konzervativnímu deníku. Jako vševěd ví i to, co napáchá zavření jaderných elektráren v Německu (naši ekologicky citliví sousedé byli údajně první, kdo kdysi zavedl například celoplošně bezolovnatý benzin, který se prosadil dál po světě).

A zatímco v Německu umírali lidé na střevní průjmy, ješitně dodal, že nákaza EHEC není nic víc než uměle vytvořená bublina. Takticky si ale počkal až na to, když se vědělo, že viníkem nejsou okurky, aby si kdekdo mohl říct: „No jo, Klaus měl zase pravdu“. V kontextu, kdy někteří nakažení budou muset celý život chodit na dialýzu, byly Klausovy úvahy necitlivé.

Podobně i jeho útok na adresu sudetských Němců. Ti po něm chtěli, aby vyjádřil politování (podobně jako královna Alžběta II. vůči Irům) nad odsunem a mnohdy i krutostmi páchanými Čechy na Němcích. Klaus se vytasil s Lidicemi.

Ano, nejde popírat německé zločiny. Ale proč míchat téma Lidic a odsunu? Umí totiž hrát virtuózně se strašákem v podobě německé karty. Spíš by stálo za to si poslechnout, co sudetští Němci chtějí hlavně: dialog, mluvit spolu.

Zatímco už tuto věc spousta Čechů pochopila, politici jsou myšlením stále v době ledové. „Je jedno, jak je ta cesta dlouhá, musí se udělat první krok,“ půjčil si citát Maa Ce-tunga šéf landsmanšaftu Franz Pany. Bohužel jsme zase o krok za nimi.

Čtvrtek

„Je to na bodyček. Určitě to není tak, jak jsme si to představovali,“ vzkázal politikům herec Jiří Mádl. Před volbami „přemlouval bábu s dědkem“, ať nevolí levici. Uběhlo pár měsíců a přiznává krutou větu: „Není, komu fandit.“

Jen sami sobě.

Stávku si Češi prožili stylem sobě vlastním, až švejkovským. Relax, který mnohým otevřel oči a do práce budou odteď jezdit častěji na kole a v zimě třeba na běžkách, ale neměl být poselstvím vládě.

Nečas, Kalousek a spol. nepochopili hlavní vzkaz: v každé společnosti proti sobě stojí různé zájmy, které politika musí vyvažovat. Jenže u nás se věci válcují bez toho, aby se o nich někdo bavil s lidmi. To je špatně. Ve vyspělém světě se každá zásadní změna probírá do detailu, u nás se diktuje stylem sebrat, škrtnout, propustit. A basta.

Navíc s každým partnerem (ať je to přítel, rival či odborář) by se mělo jednat slušně. To se učí už v mateřince. Vynucovat si odklad stávky soudní mocí, ironicky se šklebit a používat výrazy „nátlakové skupiny“, „braní rukojmí“ či z druhé strany „zloděj“, patří do hospody.

Pátek

Olympiáda v Praze nebude, sen Pavla Béma a naše vyhozené miliony jsou v koši. K ledu se dal i případ údajného podplácení odvolaného šéfa Státního fondu životního prostředí Libora Michálka ze strany exministra životního prostředí Pavla Drobila (ODS). Tohle že je ten boj s korupcí par excellence?

Citáty týdne

„Já mám pocit ale, že tady je takový zvláštní paradox. Kdyby se nekonala takováto stávka, tak odborníci ve sněmovně meditovali nad tím, zda vláda vydrží jenom do třešní, nebo jestli vydrží do švestek.“ Jiří Tomáš PAYNE, poradce prezidenta


„No, jestliže tady někdo navrhuje, že by navrhnul zrušit odbory proto, že se domnívá, že by mohly porušit zákon, tak já v tom případě říkám pojďme zrušit post, který zastává pan Kalousek, protože jednoznačně porušil ústavní pořádek této republiky. Jestli pan Klaus vyzývá potrestat odboráře, kteří budou stávkovat podle ústavního pořádku, neměli bychom zrušit náhodou post prezidenta republiky?“ Jaromír DUŠEK, předseda, Svaz odborářů služeb a dopravy


„Pokud to takto s prohlášeními pana prezidenta půjde dál, tak do čtvrtka bude úkolovat ministra obrany, aby nasadil proti stávkujícím vojsko, v nejhorším případě o tom rozhodne jako vrchní velitel ozbrojených sil sám.“ Jiří Paroubek (ČSSD), bývalý premiér


„Pokud dojde k násilí, povede to k eskalaci napětí ve společnosti a smetení této vlády. Jestli mi někdo vytýkal zásah při CzechTeku, za který jsem nenesl odpovědnost, protože to bylo rozhodnutí velitele na okresní úrovni o zásahu proti lidem, kteří se pohybovali na pozemcích, které neměli pronajaty, tak teď ministr této vlády hovoří o možnosti zásahu policie proti stávkujícím. To je velice závažné a v polistopadové historii je to poprvé, kdy k tomu má někdo odvahu.“ Jiří Paroubek (ČSSD), bývalý premiér pro iDnes

„Ani kolo bych si o ně neopřel, ale musím s nimi jednat.“ Jaroslav Zavadil, šéf odborové centrály ČMKOS o vládě

„Kdybychom se všichni jmenovali Kalousek, rozhodovaly by soudy na počkání.“ Bohumír Dufek, předseda Asociace samostatných odborů

„Já už od rána hákuju, co tady děláte vy.“ Miroslav Kalousek (TOP 09) se táže jedné ze stávkujících (Ona odpověděla: „Já jdu z noční.“)

„Nikdy jsem nebyl ten, který sedí v koutku. Jako dítě jsem byl často předsedou třídy.“ prezident Václav Klaus v MfD


„Když jste řidičem autobusu, chováte se jinak, než když jste ředitel Sazky. A drobná provokace patří k životu, stejně jako spousta jiných radostí, tak proč si je nedopřát?“ Aleš Hušák, bývalý generální ředitel Sazky v MfD o provokaci v podobě své oslavné bronzové desky za 850 tisíc korun


„Žádat omluvu ve dnech výročí lidické hrůzné tragédie je výrazem mimořádné lidské necitlivosti a nepoučitelnosti.“
Václav Klaus, český prezident v reakci na poselství sudetských Němců, aby projevil svou účast (politování) nad příkořím páchaným sudetským Němcům podobně, jako politovala příkoří vůči Irům nedávno britská královna Alžběta II.

„Absolutně nerozumím tomu, proč se prezident země, která se ve velké většině hlásí k evropské jednotě, proč prezident země, kde se zrodila evropská myšlenka, a proč prezident země, kde si lidé, díky bohu, znovu odvážně kladou otázky ohledně nepohodlných témat, jako je vyhnání (sudetských Němců), musí tento sudetoněmecký den napadat způsobem, který připomíná dobu před rokem 1989.“
Bernd Posselt, nejvyšší představitel sudetských Němců o českém prezidentovi a jeho reakci