Pondělí

Neexistují hloupé otázky, jen hloupé odpovědi. Těžko říci, jestli tohle rčení znají uvnitř ANO, ale možná ano.

Voliči, drzouni jedni, se 
u koblih rozdávaných kandidáty hnutí ANO nespokojí jen 
s koblihou naplněnou ovocnou pomazánkou. Občas otevřou ústa a místo toho, aby dovnitř vložili koblihu a vděčni šli k urnám, se i ptají. Třeba na minulost Andreje Babiše coby údajného spolupracovníka StB, ptají se na jeho střet zájmů v politice, na skupování médií.

Co s tím? Nějaká hlava pomazaná (nejspíše onou ovocnou pomazánkou) vymyslela pro kandidáty ANO manuál, co říci, když se volič (blbě) zeptá. 
A jsou tací, co to plní skoro do puntíku, posuďte sami.

Dotaz voličů podle manuálu: „Co říkáte na střety zájmů Andreje Babiše, který je zároveň majitelem jedné z největších firem v ČR, ministrem financí, vicepremiérem a majitelem významných médií?" Doporučená odpověď podle manuálu: „Nevšiml jsem si, že by tohoto postavení, kterého pan Babiš dosáhl vlastní pílí, nějak zneužíval. Podle mě to ani nemá zapotřebí."

A jak odpověděla kandidátka ANO na pražskou primátorku Adriana Krnáčová 
v pondělní MfD na dotaz, zda pro ni není morální problém vést kandidátku hnutí, které řídí právě Andrej Babiš? „Nemyslím, že je to u pana Babiše problém do té doby, kdy to nezačne využívat. A o tom nemám žádnou indicii." Podobnost čistě náhodná. Než vymýšlet manuál je lepší na billboardy dopsat modifikovaný vzkaz v duchu stranického hesla: Prostě se neptejte!

Středa

Věra Jourová si ve středu důkladně „zagrilovala". Jako hlavní chod se v Evropském parlamentu tři hodiny „podávaly" otázky z oblasti práva, ochrany spotřebitelů a poslance zajímal i vztah Jourové 
k Andreji Babišovi. „Vím, že vyvstávají debaty o tom, jestli jsem, či nejsem podřízená panu Babišovi… Dotýkáte-li se mé nezávislosti, já tady mohu naprosto jasně prohlásit, že jsem nezávislý člověk," tvrdila Věra Jourová. Místy byly její odpovědi dosti obecné, což koresponduje s tím, že její evropské ministerstvo je rozkročeno hodně doširoka.

S nálepkou spolupracovnice člověka, který stabilně patří mezi největší české příjemce evropských dotací, se ale bude potýkat často. Opět v duchu stranického hesla by mohla říkat: Prostě ho neznám.

Jestli se Věra Jourová komisařkou skutečně stane, bude jasné zkraje týdne. Po středečním grilování ale novinářům přiznala, že ve druhé třetině tříhodinového grilování jí přepadl „úpadek mysli a těla", který zapříčinil, že odpovědi nebyly tak konkrétní. Otázka je, 
v jaké fázi jednání obdobný úpadek postihl komunistického europoslance Miloslava Ransdorfa, který při veřejném slyšení usnul. Už zase.

Čtvrtek

Místo pyšných aerolinek 
s bohatou historií největší aeroklub v Praze. Opravdu hrozí, že takto skončí České aerolinie? Do jednání o budoucnosti národního leteckého přepravce se ve čtvrtek vložil premiér Bohuslav Sobotka. Do ČSA, kde zanedlouho státu zbude jen asi 20procentní podíl, by vláda klidně přispěla financemi na navýšení kapitálu, což je „šokující" opatření, které u polostátních podniků nastává vždy, když jdou ke dnu.

Na ČSA se od 90. let postupně vyřádili téměř všichni politici a jimi dosazení manažeři. Nakonec se firma prodala za cenu jednoho motoru letadla.

Těžko říci, co si čeští piloti (tradičně s velkým mezinárodním renomé) mysleli, když tento týden stávkovali jejich kolegové ze sousední německé Lufthansy. Do práce nešli proto, že je chce zaměstnavatel posílat do penze v 60 namísto stávajících 55 let. Němečtí piloti mají asi hlavu v oblacích. Ti čeští budou rádi, když se ještě někdy do oblak podívají.

Výrok týdne