Stalo se tak v pátek 6. listopadu 2009 ve 22:30 hodin středoevropského času,“ uvedla včera pro Českokrumlovský deník Michaela Honková z kleťské hvězdárny.

Doposud nejtěsnější průlet

Planetu zaznamenal projekt Catalina Sky Survey v Arizoně. „Výsledky počítačového programu, který jev zaznamená poté prohlíží a potvrzuje tým lidí,“ odpověděla Honková na dotaz, kdo konkrétně planetku objevil.

Podle oficiálního sdělení observatoře jde v případě planetky 2009 VA o třetí nejtěsnější známý průlet planetky kolem naší planety. Planety o rozměrů několika metrů při pádu na Zemi většinou nikoho neohrozí, protože jejich valná část se odpaří v atmosféře. „Maximálně by mohla ohrozit jednotlivce, ale to pouze v případě, že by spadla přímo na něj. Velké katastrofy by mohly způsobit objekty od sto padesáti metrů do několika kilometrů šíře,“ doplnila včera Michaela Honková.

Přesnější pozorování planetky znemožnilo hvězdářům na Kleti letos oblačné počasí, ale před rokem touto dobou pozorovala právě Michaela Honková podobnou planetku až do jejího pádu na Zemi. Podobný objekt o průměru kolem sedmi metrů, proletí kolem Země přibližně dvakrát do roka a s naší planetou se podobně velké těleso srazí jednou za pět let.