Česká republika se jím podle něj zařadila "někam mezi Ukrajinu a Bělorusko". Poslanec Jeroným Tejc (ČSSD) vyzval nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, aby nechal podrobně prošetřit okolnosti trestního stíhání Lessyho.

Zeman je na dovolené. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Helena Markusová v reakci na výroky ČSSD řekla, že zatím žádná oficiální žádost od sociální demokracie nepřišla. Doplnila, že zastupitelství počká, zda se tak stane. Podle obsahu dokumentu se pak uskuteční případné další kroky.

"To prapodivné odvolání prezidenta Lessyho a také způsob, jakým byl odstraněn, je útokem ODS a TOP 09 proti nezávislosti Policie ČR," uvedl Sobotka. Podle něj bude mít dalekosáhlé důsledky. Předseda ČSSD se domnívá, že odvolání Lessyho oslabí věrohodnost policie, kvalitní specialisté ji budou opouštět a policie již nebude schopna vyšetřovat závažné trestné činy.

Účelové obvinění

Kauza je podle vedení ČSSD snahou ODS a TOP 09 o obejití zákona, který policejnímu prezidentovi garantuje neodvolatelnost. Představitelé ČSSD naznačují, že Lessy mohl být obviněn účelově, aby byly splněny podmínky k jeho odvolání.

"Jestliže (vládní) koalice takto v přímém přenosu veřejně popraví policejního prezidenta, tak do policie vysílá neuvěřitelně negativní signál," zdůraznil Sobotka. Koalice podle něj mohla mít za cíl dosadit na post prezidenta "svého člověka", což by mohlo vést k objasňování závažné trestné činnosti.

Podezřelá je podle Sobotky i rychlost, jakou byl jmenován nástupce Lessyho. Tím je jeho dosavadní náměstek Martin Červíček. "Vznikají samozřejmě otázky, zda odvolání nebylo dlouhodobě připravováno a nebylo jen účelové. Je otázkou, jaké vztahy má pan Červíček s ODS a TOP 09," uvedl Sobotka.