GIBS vyšetřuje trestnou činnost policistů, celníků či dozorců. Murín se podle mluvčího GIBS během února opakovaně sešel s Babišem. "Premiér pozval ředitele na dvě schůzky, na kterých ho vyzval k rezignaci. Důvodem k odstoupení z čela Generální inspekce bezpečnostních sborů je údajná ztráta důvěry ze strany premiéra," uvedl Mitáček. Jako vhodné datum odchodu navrhl premiér Murínovi konec února, což by se údajně obešlo bez dalších skandálů, doplnil mluvčí. Předseda KSČM Filip potvrdil médiím, že ho premiér o záměru informoval na jedné ze schůzek k programu nové vlády.

V tiskové zprávě o výzvě k rezignaci Murína oznámil mluvčí GIBS také, aniž to dal do souvislosti, že ministerstvo financí provádí od pondělí prověrku v sídle inspekce. "Kontrola je všeobecného charakteru a vzhledem ke značnému množství vyžádaných dokumentů a podkladů je jim poskytováno zázemí pro práci na plánovaných pět týdnů," uvedl. Prověrka podle mluvčího ministerstva Michala Žurovce začala na základě oficiálně obdrženého podnětu. "Předmětem kontroly je hospodaření s veřejnými prostředky v letech 2016 a 2017," sdělil ČTK.

Ředitele GIBS jmenuje a odvolává podle zákona premiér na návrh vlády a po projednání v bezpečnostním výboru Sněmovny. Opoziční ODS a Piráti kritizují Babišův tlak na odchod Murína. Šéf Pirátů Ivan Bartoš novinářům řekl, že se premiéra zeptá, proč chce odvolat tak vysoce postaveného člověka. Kontrola z ministerstva financí v GIBS je podle něj šikanózní. Řečnicky se zeptal, zda tento postup "nezapadá do vyšetřování Čapího hnízda", kde Babiš čelí stíhání kvůli podezření z dotačního podvodu, a zda nechce předseda vlády v demisi dostat policii do svého područí.

"Trestně stíhaný premiér nutí šéfa inspekce, aby rezignoval," popsal situaci šéf sněmovního klubu ODS Zbyněk Stanjura. Občanští demokraté proto budou podle něj trvat na záměru projednat ve Sněmovně usnesení, které by vládu v demisi zavázalo nečinit některé kroky. Pokud se na tom dolní komora nedohodne, navrhnou občanští demokraté zákon v podobném smyslu.

Předseda ČSSD Jan Hamáček řekl, že personální kroky Andreje Babiše a členů jeho kabinetu v něm nevzbuzují důvěru.

Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek uvedl, že klub nijak odvolání Murína neřešil, protože je to kompetence premiéra. Bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková (za ANO) dodala, že s činností GIBS nebyla spokojenost už v minulém funkčním období Sněmovny. Předseda KSČM Filip uvedl, že se výzvě k odchodu Murína nediví. GIBS by se podle něj měl zabývat velkou rivalitou mezi policejními útvary, ale neřeší ji.

Murín vede GIBS od prosince 2016, kdy ve funkci vystřídal Ivana Bílka. Ten rezignoval po vypuknutí olomoucké korupční kauzy Vidkun, která se týkala podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky.

Policie nyní stíhá Babiše, jeho nejbližšího spolupracovníka Faltýnka i členy premiérovy rodiny kvůli údajnému dotačnímu podvodu v kauze Čapí hnízdo. Případ vyšetřuje pražský detektiv Pavel Nevtípil, kterého Babiš opakovaně obvinil z toho, že je veden mafií. Své stíhání označuje premiér v demisi za účelové.