„My ho vyloučit nemůžeme, pokud má pozastavené členství," míní Smetana, podle nějž Pekárek nyní v podstatě není členem strany a může se jím stát pouze tehdy, když mu to místní rada povolí. „Kdyby se chtěl stát členem, musí o to písemně požádat a místní rada místního sdružení ho musí přijmout," podotkl Smetana s tím, že Pekárek „už víceméně není členem a asi nikdy ani nebude."

Jen nevykonává činnost

Mladoboleslavský primátor Raduan Nwelati (ODS) má ale jiný názor. „Já si myslím, že pozastavení členství úplně neznamená, že není členem. Když má někdo pozastavené členství, tak jenom nevykonává činnost. Ale členem podle mě stále je," míní Nwelati. Na jednání regionální rady ODS chce proto tuto otázku projednat. „Pokud to bude tak, jak říkám já, tak by se dal návrh na jeho vyloučení výkonné radě," uvedl Nwelati. Podle stanov může Pekárka zbavit členství ve straně kromě místního sdružení právě výkonná rada strany.

Podobně jako Nwelati by viděl další Pekárkův osud berounský senátor Jiří Oberfalzer. „Jsem přesvědčen, že má být vyloučen. Protože i pozastavené členství je členství," podotkl. Podle stanov lze zrušit pozastavené členství na základě žádosti člena, jemuž bylo členství pozastaveno, se souhlasem místní rady. Podle Oberfalzera je to tudíž toto rozhodnutí na Pekárkovi. „Kolín si tedy nadělil do budoucna pokračování tohoto trapasu," obává se Oberfalzer.

Krizová varianta

Podle krajského zastupitele za ODS Tomáše Havlíčka by se měl Pekárek vzdát členství sám. „Jakmile je rozsudek pravomocný, očekával bych, že bude z ODS vyloučen, pokud nevystoupí dobrovolně," dodal. Kladenský primátor Dan Jiránek by považoval za nejvhodnější, kdyby Pekárkovo členství místo výkonné rady vyřešila místní buňka. „Zásah nejvyšších orgánů má být až krizová varianta," podotkl. Výkladem stanov v této otázce se nezabýval. Podle něj jde spíš o symbolickou rovinu. „Ono to stejně skončí tím, že nezaplatí příspěvky v termínu a skončí," soudí Jiránek.

Představitelé středočeské ODS podobně jako ostatní politici považují za nepřijatelné, aby Pekárek, který pomohl koalici prosadit daňový balíček, církevní restituce nebo zavedení reformního druhého důchodového pilíře od příštího roku, dál zůstal poslancem. „Doufám, že bude mít tolik rozumu, že se poslaneckého mandátu vzdá, protože to poškozuje celou politiku, a to nejen pravicovou," řekl Nwelati. Podle Oberfalzera Pekárek škodí ODS „na pokračování". „Tím, že odsoudil ODS v Kolíně do opozice, tím, že přijal mandát poslance, a tím, že se ho ani po konečném rozsudku nevzdal," dodal.

ODS to škodí

Místní sdružení ODS podle Smetany Pekárka na nejbližším jednání, které je plánováno v lednu či únoru, nejspíš vyzve, aby odešel ze sněmovny. „Škodí nám to, protože je s námi stále spojován," poznamenal Smetana.

Pekárek si jako místostarosta Kolína podle soudu řekl v roce 2009 o milionový úplatek za prodej městských pozemků za nižší cenu, než s jakou počítal rozpočet. On sám vinu odmítá.