Miroslav Toman (53)

Od srpna 2002 do října 2006 byl náměstkem, později prvním náměstkem sociálnědemokra­tických ministrů zemědělství. V rámci jednání o přistoupení k EU plnil funkci hlavního agrárního vyjednavače. Po odchodu z ministerstva pracoval v rodinné firmě Agrotrade, která působí v zemědělství a potravinářském průmyslu. Do čela Potravinářské komory ČR byl zvolen v polovině září 2007. Zasedá v představenstvu Hospodářské komory ČR, Agrární komory ČR a je členem dozorčí rady Podpůrného a garančního rolnického a lesnického fondu (PGRLF).

Vystudoval Vysokou školu zemědělskou, kde též obhájil disertační práci a čtyři roky působil jako odborný asistent. Na začátku devadesátých let byl Toman podle týdeníku Profit čelným představitelem zemědělských společností Agrotec Hustopeče a Agrotrade (později přejmenována na Technology leasing). V letech 1996 až 2001 pracoval jako obchodní rada na velvyslanectví ve Washingtonu a v Bratislavě.

Je synem stejnojmenného předlistopadového českého a federálního ministra zemědělství. Společnost Agrotrade, u jejíhož zrodu stál právě Tomanův otec a mladší bratr Zdeněk, patřila v minulosti k nejvýznamnějším potravinářským firmám v Česku. Vlastnila mimo jiné drůbežárny Xaverov, producenta čajů Jemča nebo výrobce přísad do jídel firmu Boneco. V souvislosti s podnikáním společnosti Agrotrade napsal v srpnu 2006 časopis Týden, že Tomanové v minulosti „vypumpovali" řadu firem. O necelé dva roky později, v červnu 2008, uvedl týdeník Profit, že většina drůbežářských podniků pod taktovkou klanu Tomanů zkrachovala, ale oni na tom vždycky vydělali.

Nabídku na ministra zdravotnictví dostal náměstek v Motole Holcát

Martin Holcát

Nabídku na post ministra zdravotnictví dostal dnes od premiéra Jiřího Rusnoka náměstek Fakultní nemocnice Motol a bývalý náměstek ministra zdravotnictví Martin Holcát. Uvedla to Česká televize. Do pondělí má premiérovi sdělit, jak se rozhodl. „Nepochybně je to velká výzva," řekl Holcát. O víkendu chce vše zvážit, protože funkce by mu zasáhla do profesního i osobního života.

Holcáta si dnes pozval Rusnok do Kramářovy vily, kam za ním chodí kandidáti na jednotlivé posty v chystané vládě odborníků. „Byl jsem ve vile a dostal jsem nabídku ke zvážení, do pondělí se mám rozhodnout," řekl Holcát s tím, že žádné podmínky pro výkon své funkce si nekladl.

Zatím je podle něj nabídka tak čerstvá, že ještě nemá všechno uspořádané a rozmyšlené. „Musím si to pořádně rozmyslet, protože to zasáhne výrazně do mého profesního i osobního života," dodal.

Holcát chce svoje vládní angažmá projednat s motolským ředitelem Miloslavem Ludvíkem a poradit se také s rodinou.

Premiér mu prý zatím konkrétně neřekl, co by jako ministr zdravotnictví měl dělat. „Známe se už hodně dlouho a v určité fázi, kdy jsem byl třeba náměstkem ministra, tak jsme určité věci konzultovali," u­vedl.

Konkrétní hodinu pro pondělní odpověď nemají prý dohodnutou, Holcátovo rozhodnutí ale oznámí veřejnosti sám premiér.