„Spor s Odvolacím finančním ředitelstvím se týká DPH, které Kroměřížská nemocnice musela odvádět za poskytování zdravotních služeb na protialkoholní záchytné stanici,“ popsal spor pro iROZHLAS.cz mluvčí nemocnice Egon Havrlant.

Kroměřížská nemocnice argumentuje, že se vždy jednalo o zdravotní službu, která tak měla být i před novelou zákona o zdravotních službách v roce 2017 osvobozena od platby DPH. Krajský soud jí pak dal ve sporu s Odvolacím finančním ředitelstvím na začátku prosince 2018 za pravdu.

Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz ji přitom měl zastupovat právě Vondráček. Z registru smluv totiž vyplývá, že smlouvu za kancelář Vondráček – Opatrný, která Kroměřížské nemocnici poskytuje právní služby, podepsal v září 2014 dnešní předseda Poslanecké sněmovny.

Sám Vondráček nicméně odmítá, že by se v kauze, která se táhne od roku 2017, nějakým způsobem osobně angažoval. „Vše dělá můj partner. Já historicky mám s nemocnicí smlouvu a děláme jim komplexní právní služby jako kancelář. Ale já už nejsem schopen fakticky někam chodit a něco dělat,“ řekl serveru iROZHLAS.cz. Veškerý chod advokátní kanceláře podle jeho slov v současnosti zajišťuje jeho partner Tomáš Opatrný.

Nejsem ve střetu zájmů, tvrdí Vondráček

„Snažím se mít všeobecně přehled, takže vím, že tam tento spor byl a že jsme byli úspěšní. Já fakticky žádný střet zájmů jako advokát necítím. Jsem součástí moci zákonodárné. Nejsem ve funkci řídicí, kdy bych mohl cokoliv ovlivnit. Můj klient je nemocnice. My jsme právní zástupci nemocnice Kroměříž. Nevím, kolik o tom sporu víte, tam šlo o právní výklad. V minulosti se stalo, že jsem řekl nemocnici, že ji nemohu v nějakém sporu zastupovat, protože jsem byl ve střetu, ale v tomto konkrétním případě k tomu ani právně, ani fakticky důvod nebyl.“ odmítl přitom pro iROZHLAS.cz možnost, že by se nacházel ve střetu zájmů.

Hnutí ANO, jehož je členem, a které v dolní sněmovně reprezentuje, přitom od roku 2014 řídí ministerstvo financí a finanční správu, jako jeho podřízenou organizaci. Byl to právě předseda ANO a současný premiér Andrej Babiš, kdo ještě jako ministr financí dal finančním úřadům nové nástroje a nové kompetence, jak zefektivnit výběr daní.

Svým zastupováním nemocnice, tak Vondráček jde de facto proti tomuto úsilí. K tomu, zda v tomto byl postup finanční správy nesprávný, se přitom odmítl přímo vyjádřit. Od toho, aby napravil případné chyby finanční správy, je tu podle jeho slov nezávislý soud.