Manifestace připomínající čin skupiny takzvaných "osmi statečných" se zúčastnilo asi 30 lidí, policisté tři z nich zadrželi a později je propustili.

"Dobře, že si dnes v Moskvě připomněli protest před 50 lety. Špatně, že tři účastníci byli zadrženi. Se všemi jsme v kontaktu, jsou v pořádku a zdá se, že se to obejde jen pokutou v nižší sazbě," napsal Jindrák na twitteru.

Jindrák později ČTK řekl, že ruské úřady vznesly proti trojici obvinění z přestupku účasti na nepovolené demonstraci. Podle jeho informací je za takový přestupek maximální pokuta 30 tisíc rublů (9900 korun), zadrženým by ale měla hrozit pokuta do 10 tisíc rublů. České velvyslanectví v Moskvě je s trojicí v kontaktu.

S prezidentem o tom nemluvil

Jindrák také řekl, že s prezidentem Milošem Zemanem o událostech nemluvil. Předpokládá ale, že Zemanův postoj k záležitosti bude podobný jako jeho. Připomněl, že Zeman v roce 2014 udělil demonstrantce z roku 1968 Natalji Gorbaněvské in memoriam medaili Za zásluhy I. stupně a že se při loňské návštěvě Ruska ostře ohradil proti článku v ruském tisku, který obhajoval okupaci Československa.

Zeman se letos stal terčem kritiky kvůli tomu, že se nezúčastnil žádných akcí připomínajících výročí srpna 1968 a že k tématu nepromluvil. Výhrady k jeho nynějším postojům zazněly i od účastníků protestu na Rudém náměstí před 50 lety.

"Chování ruských úřadů je skandální a dokazuje, že se za 50 let příliš nezměnily. Putinovský režim není demokratický. Vláda ČR musí vyzvat tamní úřady, aby neprodleně propustila dnes zadržené demonstranty na Rudém náměstí. Před 50 lety jsme to neudělali. Dnes je to naše povinnost," uvedl v tiskovém prohlášení předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

"Odsuzuji dnešní zatčení tří demonstrantů připomínajících okupaci Československa na Rudém náměstí. Je vidět, že v Rusku slova demokracie a svoboda jsou stále sprostá i po 50 letech," napsal na twittreru europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Mezi zadrženými jsou aktivista za lidská práva Sergej Šarov-Delone, synovec básníka a účastníka protestu v roce 1968 Vadima Deloneho, politik Leonid Gozman a Anna Krasovická, vnučka další účastnice 50 let staré demonstrace Natalje Gorbaněvské.

V roce 1968 se na Rudém náměstí sešlo osm demonstrantů, kteří protestovali proti okupaci Československa. Měli s sebou mimo jiné transparenty s heslem "Za vaši i naši svobodu", transparent se stejným sloganem se dnes pokusili rozvinout i Gozman s Šarovem-Delonem.

Několik let žaláře

Protest v roce 1968 trval jen několik minut, než proti němu policie brutálně zasáhla. Demonstranti byli odsouzeni k několikaletým trestům žaláře, k pobytu v pracovních lágrech, do vyhnanství nebo k nucené psychiatrické léčbě.

Padesátého výročí události se dožili jen Viktor Litvinov, Pavel Fajnberg a Taťjana Bajevová, kteří letos v červnu převzali za všech "osm statečných" v Praze z rukou tehdejšího ministra zahraničních věcí Martina Stropnického (ANO) cenu Gratias agit za šíření dobrého jména Česka v zahraničí.

Dnes si moskevskou demonstraci z roku 1968 připomněli i lidé na pražském Václavském náměstí. Při happeningu se přihlásili i k ochraně nynějších ruských disidentů, když jeden z transparentů hlásil: "Vy jste tehdy stáli u vás i za nás. My dnes stojíme tady i za vaše lidi".