Celkem by podle Zemanova předběžného odhadu mohlo být kvůli amnestii zastaveno 100 až 150 trestních řízení. Nejvyšší státní zástupce se účastnil dnešního jednání vlády o amnestii.

Velké a komplikované kauzy

Zeman zdůraznil, že všechny kauzy, kterých se článek II amnestie týká, jsou velké a komplikované, a rozhodnutí v nich tedy nelze očekávat do týdne. Bližší údaje o počtech případů, v nichž trestní stíhání trvá déle než osm let a u nichž je případná trestní sazba do deseti let, chce mít v polovině února. Uvedl také, že případnou stížnost státního zástupce proti zastavení trestního řízení nelze aplikovat univerzálně, ale je nutné individuálně zkoumat, zda jsou podmínky pro její podání.

Kabinet dnes schválil zprávu nejvyššího státního zástupce o postupu státního zastupitelství při individuálním zastavování trestních řízení, zvláště se zřetelem na práva poškozených. Při otázce na to, jakým způsobem chce státní zastupitelství zohlednit poškozené, Zeman uvedl: „Já určitou představu mám, jakým způsobem by to teoreticky šlo dělat, ale nebudu druhé straně veřejně sdělovat, jakým způsobem budeme postupovat."

Nelze vyčíslit

O možnosti kompenzací pro poškozené, jejichž nároky zastavení velkých hospodářských kauz ohrožuje, se okrajově zabývala i vláda. Podle premiéra Petra Nečase iniciativu předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga „apriori nesmetla ze stolu", kabinet se ale prý shodl na tom, že nyní nelze vyčíslit, kolika lidí by se náhrada škod týkala.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) amnestie ukázala, že dnes není otázka poškozených v trestním řízení dostatečně řešena. Opakovaně novelizovaný trestní řád z roku 1961 podle něj neodpovídá současnosti a je příliš složitý. Vláda proto ministerstvu spravedlnosti uložila novelizaci trestních právních předpisů tak, aby do budoucna nenastávaly průtahy v trestním řízení a zefektivnila se trestní politika.

Enormní výkon

Kabinet také schválil zprávu ministra spravedlnosti o dosavadním průběhu amnestie, na níž se zatím podílelo 285 soudců, 111 státních zástupců, 388 administra­tivních pracovníků soudů a 520 zaměstnanců a příslušníků vězeňské služby, kteří podle Blažka předvedli „enormní výkon".

Ministerstvu vnitra vláda uložila posílit policii při zajišťování vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku a také sledovat náklady spojené se zvýšením sil a prostředků policie vznikající v souvislosti s amnestií. Do 30. dubna je má ministerstvo vyčíslit jako podklad k posílení rozpočtu policie.