„V první řadě bych chtěl poděkovat všem senátorům, kteří mne svým hlasem podpořili. Skutečně si toho vážím. Velice oceňuji práci předchozích předsedů a vím, že nebude snadné na ni navázat. Vzdal jsem se ale všech ostatních aktivit, abych mohl pracovat pouze pro Senát. Přerod politika ve státníka není jednoduchý, ale jsem přesvědčen, že jsem takového přerodu schopen,“ uvedl Kubera po svém zvolení.

Nový předseda Senátu také uvedl, že doufá v to, že nebude působit v čele horní komory jen nejbližší dva roky. "Chtěl bych být předsedou Senátu šest let," uvedl Kubera, který letos podruhé obhájil senátorský mandát na dalších šest let.

Volba nového šéfa Senátu byla nejsledovanějším bodem první povolební schůze. Žádná z frakcí neměla v horní komoře přesvědčivou většinu, předseda tak vzešel až z druhého kola. Jaroslav Kubera byl s ohledem na podporu z dalších frakcí považován za favorita; kromě 18 členů klubu ODS se pro jeho zvolení vyslovili zástupci sedmičlenného klubu ANO nebo část sociálních demokratů.

Jednasedmdesátiletý Kubera byl místopředsedou Senátu a dlouholetým primátorem Teplic, v jejichž čele stál od roku 1994. Rodák z Loun vystudoval gymnázium, vysokoškolské studium nedokončil. Členem Senátu je od roku 2000, letos mandát obhájil. Byl mimo jiné předsedou mandátového a imunitního výboru a předsedou senátorského klubu ODS. Loni patřil do okruhu možných kandidátů na funkci prezidenta republiky.

Senátoři zvolil pět místopředsedů

Kuberovi již pogratuloval předseda ODS Petr Fiala. „Gratuluji Jaroslavu Kuberovi, kterého senátoři zvolili předsedou horní komory Parlamentu ČR. Je to zkušený politik, silná osobnost s jasnými názory. Především ale politik, za kterým jsou výsledky, mnohokrát uspěl v senátních a komunálních volbách, už nyní zastával funkci místopředsedy Senátu. Jistě bude horní komoru jasně, srozumitelně a silně reprezentovat,“ uvedl.

Novými místopředsedy Senátu byli dnes podle očekávání zvoleni Jan Horník a Jiří Růžička z klubu Starostů, Jiří Oberfalzer (ODS). V užším vedení horní komory zůstávají v souladu s dohodami senátorských frakcí bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) a dosavadní místopředsedkyně Miluše Horská z klubu KDU-ČSL. Ve volbě místopředsedů neměli protikandidáty.

Nejvíce hlasů v tajné volbě získal Štěch, a to 74 z 80 odevzdaných. Oberfalzer dostal 71 hlasů, Horská 66, Růžička 63 a Horník 56. Předseda senátní volební komise Jaroslav Větrovský (za ANO) členům horní komory oznámil, že na rozdíl od volby předsedy Senátu žádný hlas nebyl neplatný.

Noví senátoři složili slib

Ještě před volbou šéfa horní komory slíbili noví i staronoví senátoři věrnost České republice, dodržování její ústavy a zákonů a také to, že svůj mandát budou "vykonávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí". Slib složilo 26 senátorů zvolených v řádných říjnových volbách.

První schůzi Senátu v povolebním složení zahájila tradičně státní hymna. Senátoři poté potvrdili ustavení volební komise v čele s Jaroslavem Větrovským (za ANO) a schválili ustavení mandátového a imunitního výboru.