Vláda nyní bude ve sněmovně potřebovat hlasy nejméně 101 koaličních poslanců, aby senátní veto přehlasovali. Některým z nich se ale balíček nelíbí. Pro zamítnutí dnes hlasoval spolu s opozici i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera.

Mezi hlavní kritiky patřili senátoři ČSSD. Podle předsedy Senátu Milana Štěcha (ČSSD) je předloha v rozporu s ústavními principy. „Vládní návrh zákona na zvýšení DPH je nejenom legislativní paskvil, který by způsobil v českém právním řádu zmatek, ale navíc jsou vážné pochybnosti vůbec o jeho ústavnosti," uvedl. Pokud by byl přijat, pak by prý nemohla by být uplatňována zásada, že zákon později přijatý v dané věci ruší zákon dřívější.

Naopak ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) vládní návrh obhajoval. „To, co teď projednáváte, je nezbytná rozpočtová legislativa pro to, aby vláda v roce 2013 mohla předložit deficit nižší než v roce letošním," apeloval na senátory. Varoval, že země, která ztratí přístup na finanční trhy, přestává být svobodná a stává se rukojmím „těch ošklivých imperialistů z Wall Streetu". „Oni vám to pak nadiktujou. A můžete akorát tak sklapnout kramfleky," prohlásil.

Nečas: Bez balíčku nelze schválit rozpočet

Premiér Petr Nečas řekl již v úterý, že bez přijetí tohoto balíčku není možné schválit státní rozpočet na příští rok se schodkem veřejných financí pod třemi procenty hrubého domácího produktu. Jak řekl, věří, že se všichni koaliční poslanci zachovají zodpovědně. Někteří poslanci ODS však balíček kritizovali již při předchozím schvalování ve sněmovně.

Zvýšení DPH kritizoval i prezident Václav Klaus. Řekl mimo jiné, že jde o nerozumný tah, který brzdí ekonomiku.

Kvůli navrhovanému zvýšení sazeb DPH o procentní bod podraží zboží i služby. Podle analytiků to sníží kupní sílu domácností o stovky korun měsíčně. Opozice mimo jiné tvrdí, že lidé začnou víc nakupovat v zahraničí, protože se jim to vyplatí.

Návrh obsahuje také tzv. solidární zvýšení daně. Jde o sedmiprocentní daň pro lidi s příjmem nad zhruba 100.000 korun měsíčně. Zvyšuje se i daň z převodu nemovitostí ze současných tří procent na čtyři procenta. Předloha také sjednocuje dávky spojené s bydlením.