"Jaroslav Kubera odešel tak, jak žil. Rychle, neočekávaně, bez okolků. Malý vzrůstem, ale velký svým srdcem. Velký svojí laskavostí a vlídností. Velký svými znalostmi, přirozenou autoritou i nekompromisní důsledností prosazovat věci, které považoval za správné," stojí ve smutečním oznámení Senátu Parlamentu České republiky k úmrtí jeho předsedy Jaroslava Kubery (ODS). Ten zemřel 20. ledna ve věku 72 let.

"Politikou žil a nesmírně ho bavila. Jak rád říkával, jediné, co mám rád více než politiku, je má rodina. Tu miloval nadevše," uvedli ve smutečním slově Kuberovi kolegové ze Senátu.

Dále připomněli, že tento politik strávil většinu života v Teplicích, kde působil více než dvacet let jako starosta a primátor. Od roku 2000 byl senátorem za Teplicko a v Senátu postupně vedl Ústavně-právní výbor, Mandátový a imunitní výbor a Senátorský klub ODS. V roce 2016 se stal místopředsedou Senátu a v roce 2018 jeho předsedou.

Veliká ztráta

"Významně se podílel na budování respektu horní komory českého parlamentu a jako předseda Senátu neúnavně prosazoval hodnoty osobní svobody, demokracie, tržního hospodářství. Jeho nečekaný odchod je velikou ztrátou nejen pro český parlament, ale i pro celou českou politiku, ve které se pohyboval více než dvacet let," uvedl Senát.

Rakev s ostatky zesnulého bude vystavena dne 3. února 2020 od 11 do 17 hodin v Krušnohorském divadle Teplice, samotný pohřeb proběhne v úzkém rodinném kruhu.

Jednání o novém předsedovi Senátu politici zahájí 5. února
Předsedové senátních klubů se dohodli, že 5. února zahájí politická jednání o volbě nástupce zesnulého předsedy Kubery. Před začátkem dnešní schůze to řekl první místopředseda Jiří Růžička, který převzal po Kuberově úmrtí vedení Senátu. Lídři klubů se také shodli, že Senát by měl mít svého předsedu, není třeba čekat na podzimní volby. Dosud nechtěli senátoři budoucnost vedení Senátu komentovat s ohledem na pietu.

Doplňovací senátní volby na Teplicku se uskuteční 27. a 28. března. Termín voleb vyhlásil prezident Miloš Zeman. Vítěz voleb se mandátu ujme na zbytek Kuberova funkčního období, tedy zhruba na čtyři roky do 13. října 2024. Zeman již také oznámil, že udělí zesnulému předsedovi Senátu nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva.