Irové před pěti lety Lisabonskou smlouvu, upravující pravidla fungování unie, nejprve v referendu odmítli. Potvrdilo ji až druhé referendum v říjnu 2009 potom, co státy EU – za českého předsednictví – učinily závazek poskytnout Irsku určité záruky, které získaly formu Protokolu o obavách irského lidu týkajících se Lisabonské smlouvy. V platnost měla vstoupit nejlépe do konce letošního června, což se ale zřejmě nepodaří stihnout.

Vláda s protokolem souhlasila už loni v květnu, ministři se ale rozcházeli v názoru na to, jakým způsobem by měl Parlament protokol schvalovat. Ministerstvo zahraničí se neúspěšně klonilo k tomu, že k souhlasu by stačila aktuální většina, neboť protokol nepřenáší české pravomoci na evropskou úroveň. Vláda ale nakonec doporučila schvalování ústavní většinou, protože protokol znamená doplnění lisabonské smlouvy.

Pochopení pro irské požadavky měl také tehdejší prezident Václav Klaus. Naopak českou výjimku, kterou prosadil Klaus, odmítá opoziční ČSSD; zablokovala by ji v Senátu, ve kterém má většinu. Vláda musela ustoupit od plánu nechat o protokolu hlasovat společně s přístupovými dokumenty Chorvatska. Schváleny byly loni v létě, Chorvatsko do EU vstoupí letos k červenci.