Hned tři výbory se budou zabývat vládním stabilizačním balíčkem, který přichází zejména se zvýšením daně z přidané hodnoty od příštího roku na 15 a 21 procent. Kromě toho například sjednocuje sociální dávky na bydlení. Předlohu má na programu ústavně právní i hospodářský výbor a také výbor pro územní rozvoj.

Zamítavé stanovisko

Levice proti zvýšení DPH i dalším změnám bojuje. Zatímco ve sněmovně návrh většinou vládních hlasů prošel, v Senátu, kde má většinu opozice, podle všeho narazí. Výhrady vůči zvýšení DPH vznesl i senátor vládní ODS Jaroslav Kubera. Senátor a zpravodaj hospodářského výboru Petr Pakosta, který byl dříve členem ODS, sdělil, že zřejmě navrhne zamítavé stanovisko. Pokud Senát tento návrh zamítne, bude vláda potřebovat ve sněmovně nejméně 101 hlasů, aby senátní veto přehlasovala.

Senátní výbory se budou zabývat i církevními restitucemi. Také tento bod zřejmě narazí na nesouhlas levicové většiny. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD) již dříve řekla, že sociální demokraté budou ještě zvažovat, zda restituce zamítnou, nebo zda se pokusí předlohu opravit v duchu neúspěšných poslaneckých návrhů. Za pravděpodobnější variantu pokládá zamítnutí.

Na úkor měst

Výbor pro územní rozvoj a ústavně právní výbor mají na programu novelu rozpočtového určení daní, která má přidat peníze menším sídlům na úkor největších měst. Obcím a městům má přinést do rozpočtu navíc 12 miliard korun ročně. Z dosavadních vyjádření občanských i sociálních demokratů vyplynulo, že Senát tuto změnu zřejmě schválí.