K příštímu zasedání se sejdou pravděpodobně koncem května, tedy po dvojích doplňovacích volbách a díky tomu možná v hojnějším počtu než ve čtvrtek, kdy byl počet absentujících nebývale velký.

Ministerstvo informatiky by mělo zaniknout zhruba v polovině roku, jeho kompetence přejdou na resorty vnitra, průmyslu a obchodu a místního rozvoje. Zrušení podle ministra vnitra Ivana Langra (ODS) neznamená konec podpory rozvoje informačních a komunikačních technologií, ale je logickým krokem v rámci nového pojetí e-governmentu v ČR.

Iniciativa eStat.cz tento reformní krok uvítala, podle ní by měl následovat zákon o čtyřech základních registrech, který by změnil a zeštíhlil dosavadní systém rejstříků a evidencí.

Novela, která umožňuje pacientům nahlížet do svých zdravotních karet a pořizovat si z nich kopie, má současně poskytnout jejich příbuzným přístup k dokumentaci v případě úmrtí. Součástí novely jsou i změny zákonů o profesních komorách, které v souladu s evropským právem zmírňují podmínky pro hostování zahraničních lékařů ze států EU v Česku. Bez této změny by Česku hrozily mnohamilionové sankce.

I když Ústavní soud praxi takových "přílepků" odmítl, podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) se to na nynější případ nevztahuje. "Jedná se o čistou transpozici evropských směrnic. Jsem přesvědčen, že v tomto případě nedochází k porušení principů právního státu," uvedl.

Senát také podpořil návrh na dokončení liberalizace trhu poštovních služeb k 1. lednu 2009. Podle přijatého usnesení se domnívá, že vzniklý konkurenční tlak napomůže ke zkvalitnění nabízených služeb. Senátoři se také připojili ke snaze omezit emise v letecké dopravě prostřednictvím zařazení těchto emisí do systému emisních povolenek. Evropská komise si od tohoto návrhu slibuje omezení emisí z letecké dopravy. Omezení by se podle senátorů měla vztahovat i na letecké dopravce ze třetích zemí.

Senátoři zvolili rovněž své tři zástupce do společné česko-rakouské parlamentní skupiny, která se má věnovat problematice jaderné elektrárny Temelín. Rozhodli se v květnu uspořádat veřejné slyšení o riziku kůrovcové kalamity v Národním parku Šumava po lednovém řádění orkánu Kyrill. Na čtvrtečním jednání chyběly tři desítky z aktuálního počtu 79 senátorů, svou neúčast omluvilo kvůli zahraničním cestám či nemoci jen 17 z nich. Předseda Senátu Přemysl Sobotka to označil za znepokojující.

Řekl, že bude apelovat na senátorské kluby s připomenutím, že základem činnosti senátora je práce ve výborech a na schůzi horní komory. Pokud by se situace nezměnila, jednotlivé případy by asi dostal na stůl mandátový a imunitní výbor. Senátorům, kteří by se dvakrát řádně neomluvili z jednání, hrozí odebrání poloviny platu.