Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátní kandidát Aleš Gerloch: Česká národní identita může být ohrožena

/ROZHOVOR/ Prorektor Univerzity Karlovy, ústavní právník Aleš Gerloch (63) se letos pokusí o vstup do politiky, a to jako nezávislý senátní kandidát v Praze 12. Jeho celoživotním tématem je dodržování a naplňování Ústavy České republiky, o niž by chtěl pečovat i v horní parlamentní komoře. Deník se profesora Gerlocha ptal i na to, proč by v základním zákoně státu měla být zakotvena teze, že Česká republika je vlastí českého národa.

10.9.2018 36
SDÍLEJ:

Ústavní právník a prorektor Univerzity Karlovy Aleš Gerloch.Foto: Deník / Martin Divíšek

Co bylo hlavním impulzem k vašemu rozhodnutí pokusit se o Senát?
Dosud nepříliš úspěšná snaha ovlivnit prostřednictvím mediálních výstupů naplňování ústavy v každodenní politické praxi. Řekl jsem si, že by stálo za to jít přímo do zákonodárného sboru, konkrétně do Senátu, neboť pouze o něj se mohou ucházet nezávislí kandidáti. Do sněmovny sice mohou kandidovat lidé bez politické příslušnosti, ale na stranických kandidátkách, což moji představu nezávislosti nesplňuje.

Měla by Ústava ČR po 25 letech podstoupit revizi?
Ústava i další součásti ústavního pořádku by měly být měněny velmi obezřetně na základě promyšlené argumentace, přesto si myslím, že nazrává doba ke komplexní změně Ústavy ČR. Hodně se například diskutuje o propojení přímé a zastupitelské demokracie.

Vy jste pro přímou volbu starostů a primátorů?
V této otázce jsem spíš zastánce rakouského než slovenského modelu, to znamená prosadit větší význam preferenčních hlasů. Klasická přímá volba staví starostu do určité opozice vůči zastupitelstvu. Byl bych tedy pro zachování voleb do zastupitelstva s tím, že preferenční hlasy by pomohly vybrat starostu či primátora.

Jako senátor byste se podílel i na podobě voleb do horní komory. Souhlasíte s premiérem Babišem, který by rád prosadil jednokolové hlasování?
Má to své výhody, především vyšší účast voličů. Ale jednokolové volby mají i jednu, zato zásadní, nevýhodu. V systému poměrné většiny může vyhrát kandidát třeba s dvaceti procenty, tedy bez dostatečné podpory. Voliči často uvažují o prvním a druhém kandidátovi a byli by ochotni podpořit i někoho dalšího. Dvoukolová volba má výhodu větší legitimity zvoleného kandidáta. Proto bych zůstal u současného systému.

Širokou veřejnost jste nedávno zaujal návrhem, že v Ústavě ČR by se měla objevit proklamace, že Česká republika je vlastí českého národa. Za to jste sklidil na jedné straně potlesk, na druhé kritiku za jakýsi návrat k národovectví. Co vás k této myšlence vedlo?
Myslím, že to nebylo úplně přesně pochopeno, určitě nejde o návrat k národovectví. Úprava je podle mě potřebná proto, že se objevují poměrně silné globalizační tendence, které vyžadují reakci ze strany národních států. Vedle zdůraznění prvku státotvorného národa počítám se zakotvením národnostních a etnických menšin, čili se zněním, že Česká republika je vlastí českého národa a příslušníků národnostních a etnických menšin, které jsou s ní trvale spjaty. Právním výrazem tohoto svazku je institut státního občanství. Šlo by tedy o kombinaci tří prvků, národního, menšinového a státoobčanského. V tomto smyslu by se měl doplnit první článek Ústavy ČR.

ALEŠ GERLOCH Narodil se 26. května 1955 v Ostravě.
Vystudoval Právnickou fakultu UK, profesorem v oboru teorie, filozofie a sociologie práva byl jmenován v roce 2001.
Od téhož roku vedl katedru teorie práva a právních učení a od roku 2006 i katedru ústavního práva.
V letech 2006 až 2014 byl děkanem Právnické fakulty UK.
Od roku 2014 je prorektorem UK. V roce 2006 byl zvolen Právníkem roku.

K tomuto závěru jste došel kvůli tomu, že v rychle se měnícím světě bychom si měli připomínat české kořeny?
Je to jeden z důvodů, ale existuje i obecnější zdůvodnění. V Listině základních práv a svobod pracujeme s pojmem národnostní a etnické menšiny, jejich ochranou a zvýšenými právy, přičemž nemáme ústavně zakotvenou existenci českého národa jako národa většinového, vůči němuž se menšiny vymezují. To považuji za nonsens. Logickým důsledkem mnou navržené úpravy by pak bylo zakotvení českého jazyka jako státního jazyka pro oficiální komunikaci s výjimkami, podle nichž by ústava, zákony či mezinárodní smlouvy stanovily něco jiného.

Váš soupeř Ivan David, který kandiduje za SPD, uvedl, že českému národu pod „moudrým“ vedením Evropské unie hrozí zánik. Vy se také obáváte rozpuštění české identity v evropském moři?
Domnívám se, že naše národní identita by v dohledné perspektivě skutečně mohla být ohrožena. Nikoliv však kvůli součinnosti v Evropské unii, protože ta je stále založena na spolupráci národních států. I v mezinárodním měřítku jde o spolupráci národů, což je vyjádřeno názvem nejvýznamnější zastřešující organizace, tedy Organizace spojených národů. Jde ale o spor, zda má být budoucnost založena na mírové spolupráci národů v Evropě a ve světě, nebo na skupinách kosmopolitních světoobčanů či euroobčanů, které nebudou národně identifikovány. Ta druhá varianta je podle mě nebezpečná a může přinést řadu problémů. Naštěstí není příliš reálná.

Jak se jako ústavní právník díváte na fakt, že prezident odmítl jmenovat ministrem zahraničí kandidáta vládní ČSSD Miroslava Pocheho?
Prezident má v tomto směru omezené možnosti, ale nikoli nulové. Může se odvolat na článek 70 Ústavy ČR, který říká, že ministr nemůže vykonávat činnosti neslučitelné s členstvím ve vládě, obvykle jde o střet zájmů.

To ovšem nezahrnuje názorový rozpor s konkrétním ministerským adeptem.
Je na předsedovi vlády, aby buď na svém návrhu trval, nebo aby dojednal s koaličním partnerem změnu. Prezident republiky může vyslovit své výhrady a je na premiérovi, jak s nimi naloží. Beru to jako věc politického jednání mezi prezidentem, premiérem a předsedou strany, která kandidáta nominovala.

Je pravděpodobné, že kdyby premiér na panu Pochem trval, Ústavní soud by podané kompetenční žalobě vyhověl?
Nejsem si tím jist. Nejde totiž o kompetenční žalobu v pravém smyslu, kdy jde o spor, zda má prezident pravo-moc jmenovat, či nemá. Tady by šlo o to, zda je povinen vyhovět premiérovu návrhu. Členství ve vládě je politická funkce, nejde o formální akt, který je svěřen prezidentovi republiky s kontrasignací ministerského předsedy, jako je tomu u jmenování soudců nebo vysokoškolských profesorů. Tam má hlava státu daleko slabší pozici a pro odmítnutí musí mít zákonem dané důvody.
V tomto případě je ale pre-zident samostatným ústavním orgánem, kdy někdo navrhuje a někdo rozhoduje. Pokud by musel návrhu na ministra za všech okolností vyhovět, oslabil by se systém brzd a rovnováh, který je v ústavě nastaven. Koneckonců z nedávné doby máme příklady ze zahraničí, kdy slovenský prezident odmítl jmenovat navrženého ministra vnitra a italský zase ministra financí.

Autor: Kateřina Perknerová

10.9.2018 VSTUP DO DISKUSE 36
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč Zámečníci strojů Montážní pracovník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, základní svářečský kurz; znalost čtení výkresové dokumentace; manuální zručnost, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050 - pan Jiří Pitner. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050. Obchod - Prodavač(ka) na půlúvazek za 14.000 14 000 Kč Poptáváme prodavače/ku do plaveckého a potápěčského obchodu v Aquapalace Praha v Čestlicích. Jedná se o 10-13 dní v měsíci, z toho obvykle 4 víkendové dny a zbytek všední. Směny dle dohody. Neznalost zboží není problém, rádi vše naučíme. Mzda se odvíjí od odpracovaných dní, průměrně 14.000 Kč. Prac. doba: po-čt 10-18, pá-ne+svátky 9-19. Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 13 200 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ZPRACOVATELÉ MASA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč. Volných pracovních míst: 9. Poznámka: Agenturní zaměstnání, Pracoviště: Drůbežářský závod Klatovy, a.s., Výběrové řízení pro účely ÚP proběhne dne 20.8.2018 od 9:00 hodin., Práce v chladu, ve stoje, nutný dobrý zdravotní stav. Pracoviště: Kolja s.r.o. - pracoviště drůbežářský závod klatovy a.s., ul. 5. května, č.p. 112, 339 01 Klatovy 1. Informace: Mazuryk Lilia, +420 774 521 782. Výroba - Výroba Zámečníci strojů 19 000 Kč Zámečníci strojů Zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky:, praxe v oboru; platný svářečský průkaz CO2, , Nabízíme:, stravenky; 5 týdnů dovolené, , Zájemci se mohou hlásit:, - zasláním životopisu (CV) na e-mail: dsp@dspprerov.cz;, - telefonicky (Po - Pá 07,00 - 15,00hod.) na čísle 581 209 050 - pan Jiří Pitner. Pracoviště: Dsp přerov, spol. s r.o., Kojetínská, č.p. 2900, 750 02 Přerov 2. Informace: Jiří Pitner, +420 581 209 050.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Absolutním Českým slavíkem se 25. listopadu stala zpěvačka Lucie Bílá. Cenu jí předal Karel Gott (vpravo), který vyhrál kategorii Zpěvák už po dvaačtyřicáté.
2 5

Český slavík letos nebude. Pravidla byla zneužitelná, chystá se změna

Pjotr Verzilov
2 23

Pussy Riot: Otrava Verzilova souvisí se smrtí ruských novinářů v Africe

Petr Forman: Na skejt jsme balili holky. Projezdil jsem celý gympl

/ROZHOVOR/ King Skate. Ohlédnutí za érou skejtu a ostrůvkem svobody 70. let u nás. Film Šimona Šafránka vstupuje do kin a mezi hrdiny na „prknech“ najdeme i Petra Formana.

Roudnice kritizuje vysvědčení od ekonomů: Není férové. Žádá stažení žebříčku

Neprofesionální a neférový. Tak vnímají představitelé Roudnice nad Labem na Litoměřicku nedávno zveřejněný žebříček zIndex od ekonomů z Univerzity Karlovy. Ti hodnotili, jak hospodárně a férově udělují města veřejné zakázky či jaká jsou rizika pochybení a plýtvání.

Ani dva jeho góly Plzni na vítězství nestačily. Krmenčík: Cítím hořkost

Fotbalisté Viktorie Plzeň opouštěli fotbalovou Doosan Arenu se smíšenými pocity. První zápas základní skupiny Ligy mistrů proti CSKA Moskva remizovali 2:2, ale po první půli vedli 2:0. Nejlepší výkon v probíhající sezoně ve středu večer stačil pouze na bod.

Platy nových politiků: polepší si o osm tisíc i o desetikoruny

/INFOGRAFIKA/ Podle nařízení vlády vzrostou komunálním politikům platy o sedm procent. Například primátor Prahy bude nově brát téměř 129 tisíc, starostové největších městských částí necelých 92 tisíc.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT