V horní komoře atakují třináct křesel z 27 a mají ambici získat aspoň čtyři mandáty, aby mohli ustanovit vlastní senátorský klub. Dosud mají jediného senátora – Lukáše Wagenknechta. Uspět chtce například zakladatel České pirátské strany Jiří Kadeřávek v Brně, právnička Adéla Šípová na Kladně, Cyril Koky v Kolíně, Robert Veverka v Praze 1 či bývalý děkan Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové Pavel Vacek, který podotkl, že je živoucím důkazem toho, že Piráti nejsou jen stranou pro mladé.

Při prezentaci jednotlivých kandidátů novináři mohli mít občas pocit, že jsou na setkání lidovců, neboť Kadeřávek je otcem pěti dětí a stejný počet potomků má Adéla Šípová. Plodnost Pirátů koneckonců potvrdil i místopředseda strany Mikuláš Ferjenčík, který dorazil s malým Šimonem zavěšeným do šátku. „Hlídám, protože starší Matouš je na plavání,“ vysvětlil starostlivý otec.

Není tudíž divu, že kvalitní školství, dostupnost bydlení a péče o životní prostředí je mottem většiny pirátských uchazečů o místa krajských zastupitelů či senátorů.

Kraje nové generace

„Chceme měnit budoucnost, o níž se bude rozhodovat právě teď, zasadíme se o kraje nové generace, v nichž se propojí nové technologie s aktivitou občanů. Odmítáme klientelismus, rozdávání trafik,“ uvedl předseda strany Ivan Bartoš.

Kontakt s obyvateli krajů myslí lídři kandidátek opravdu vážně. Například Daniel Lebduška, který usiluje o křeslo královéhradeckého hejtmana, hodlá osobně navštívit všech 451 obcí v kraji. Jiří Snížek, jenž by rád ve Středočeském kraji nahradil Jaroslavu Pokornou Jermanovou z ANO, objede na kole všech dvanáct okresů. Kromě důrazu na životní prostředí, ochranu vody i půdy a transparentnost vládnutí kandidáti také připomínali potřebu udržení sítě zdravotních zařízení a propojení nemocnic s ambulancemi.

Hana Ančincová ve Zlínském kraji chce například zřídit noční zubní pohotovost a lékař Lukáš Mareš, který je také odborový šéf, by jako jihočeský hejtman bránil privatizaci nemocnic a dohlédl na dodržování zákoníku práce v nemocnicích. Každý obyvatel kraje by podle něj měl v rozumné dojezdové vzdálenosti ambulantní specialisty.

Komunální politici

Piráti, jak je jejich zvykem, zveřejní před hlasováním svoji povolební strategii, aby byli pro voliče čitelní. Na dotaz Deníku Bartoš potvrdil, že vyloučí spolupráci se dvěma nedemokratickými stranami podobě jako ve sněmovně, tedy s KSČM a SPD. „Nebo to možná budou tři?“, nechal Bartoš otevřenou otázku případné koalice s ANO.

Šéf Pirátů věří v úspěch strany minimálně v Olomouckém a Karlovarském kraji. Pozitivní je, že téměř všichni lídři už nyní pracují jako zastupitelé či radní měst, obcí či krajů. Mnozí jsou také trenéry mládeže nebo dobrovolnými hasiči. Voliči tak budou hodnotit i jejich dosavadní práci.