ČSSD, která obhajovala deset křesel, měla šanci znovu získat nejvýše polovinu z nich. Do finálového kola postupovali také tři kandidáti TOP 09, dva adepti Pirátů a oba senátoři z hnutí Senátor 21.

SENÁTNÍ VOLBY: Podrobné a aktuální data najdete ve speciálu Deníku ZDE

KSČM, SDP ani Trikolóra se neprosadily, neuspěli ani bývalí ministři včetně předsedy senátní ústavní komise Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Jako jediný se letos dokázal dostat do Senátu hned v prvním kole někdejší starosta Krásné Lípy na Děčínsku a stávající senátor zdejšího obvodu Zbyněk Linhart (STAN).

Němcová vs. Hampl

Blízko senátorského křesla byla i někdejší šéfka Poslanecké sněmovny Miroslava Němcová (ODS), která získala v prvním kole 48,56 procent hlasů. Ve druhém se utká s dosavadním senátorem Václavem Hamplem (KDU, Zelení Praha, SEN 21), ten ovšem získal "pouze" 20,49 procent hlasů.

"Velmi si vážím hlasů, které jsem získala. Těší mě velká podpora a chci všechny poprosit o účast i ve druhém kole těchto senátních voleb. Uskuteční se za týden, v pátek 9. října a v sobotu 10. října. Teprve tam padne rozhodnutí," napsala na Twitteru Němcová. Pokud by získala senátorské křeslo, propadl by jí mandát poslankyně.

V Praze uspěli rovněž Václav Láska (Senátor 21) a David Smoljak (STAN). Jejich soupeři jsou Michael Žantovský (za TOP 09) a Eduard Stehlík (za ODS).

Mezi postupujícími je také šéf senátního ústavně-právního výboru Miroslav Antl (dříve za ČSSD), který se rozhodl mandát obhajovat za své nové uskupení Za občany, zatímco kandidát sociální demokracie se neprosadil. Podobně na Uherskohradišťsku pravděpodobně zástupce ODS do finále nepostoupí na rozdíl od dosavadního člena senátorského klubu ODS Ivo Valenty (za Soukromníky).

Volební účast se podle průběžných výsledků hlasování pohybovala mezi 35 a 36 procenty.