Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor ČSSD Dienstbier: Zrada prostě přijde odporná úplně každému

Praha /ROZHOVOR/ - Syna chartisty a prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dienstbiera někteří členové sociální demokracie opravdu nesnášejí, až nenávidí. Jeho otec byl excelentní diplomat, on naopak vyniká zcela nediplomatickým chováním. Šel do přímého střetu s pražskými kmotry ČSSD (a prohrál), šel do prezidentského střetu s Milošem Zemanem (a prohrál) 
a nyní je jedním z nejhlasitějších opor Bohuslava Sobotky. A doufá, že vyhraje.

2.11.2013 147
SDÍLEJ:

Senátor ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Neměli byste se omluvit Andreji Babišovi, jehož ANO jste před volbami označovali za potenciální Věci veřejné číslo dvě, a teď je jimi spíš ČSSD?
Možná ano. Také já jsem měl velké pochybnosti o stabilitě jakéhokoliv vládního uspořádání založeného na hnutí ANO. Jak je vidět, sociální demokracie na tom vinou puče, který se odehrál na nedělním předsednictvu, není lépe, spíše hůře. I když ještě uvidíme. Hnutí ANO dosud nebylo vystaveno žádné zatěžkávací zkoušce a moje nedůvěra, která se ho týkala, nezpochybňovala dobré úmysly členů ANO. Jen si myslím, že v novém hnutí, které není založeno na jednoznačném ideovém základě, se sešli lidé, u nichž není jasné, jestli mají na klíčové věci stejné názory. Pokud mají, je to pro stabilitu české politické scény jenom dobře.

Padesátičlenný poslanecký klub snad má stejné názory? Nejsou tam snad skupiny kolem Jeronýma Tejce a Michala Haška na straně jedné a kolem Bohuslava Sobotky a Lubomíra Zaorálka na té druhé?
U nás ale vůbec nejde 
o ideový spor, my nemáme žádné programové rozpory. Možná i proto, že Michala Haška a lidi kolem něj nikdy žádný program nezajímal. Je zajímaly jen pozice, mocenský boj a nikdy nenabízeli programovou alternativu.

Senátor ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.Počkejte, chcete říct, že delegáti dvou sjezdů ČSSD si dvakrát zvolili prvním místopředsedou strany člověka, jehož vůbec nezajímá program, ale jen moc?
Nevím, jestli si to uvědomovali. Michal Hašek vždycky přednesl dobře připravený projev, který obsahoval naše priority. Ale my už několik let trpělivě a soustavně pracujeme na přípravě našeho programu pro jednotlivé oblasti, dělali jsme dokonce několik sérií krajských debat, objeli jsme celou republiku. Michal Hašek se těchto programových diskusí nikdy neúčastnil.

Aktéři lánské schůzky se přiznali ke lži, omluvili se, co teď bude dál?
Pokud mluvíme o našem poslaneckém klubu, není žádný důvod, aby se štěpil na programových otázkách. Doufám, že se nebude drolit na osobních ambicích těch, kteří selhali. Ukázalo se, že domlouvali puč na předsedu vlastní strany, podvedli své kolegy ve vedení sociální demokracie, její členy a voliče.

Jak víte, že domlouvali puč? Michal Hašek, Jeroným Tejc, Zdeněk Škromach, Jiří Zimola a Milan Chovanec tvrdí, že v Lánech byli na přátelském setkání s panem prezidentem Zemanem, kde se obecně bavili o povolební situaci.
Kdo z našich členů viděl Miloše Zemana v nedělních Otázkách Václava Moravce 
s jeho anekdotou, že všechno je jinak, což byla odpověď na otázku, co očekává od našeho předsednictva, tak už věděl, že se ńa něm něco chystá. Usnesení, které vybídlo Bohuslava Sobotku k rezignaci a odstranilo ho z vyjednávacího týmu, nebylo žádnou spontánní reakcí na diskusi. Mně dokonce na jeho obsah přišlo několik dotazů ještě předtím, než ho Roman Onderka předložil. Někteří účastníci jednání se navíc ani netajili, že byli předem domluveni.

Souvisí s tím i poznámka, kterou na vaši adresu těsně před předsednictvem pronesl Zdeněk Škromach: „Jo, Jiří, vy se furt smějete, ale on vám ten smích dojde"?
Samozřejmě, zpětně mi to tak přijde, protože k čemu jinému by se tato výhrůžka vztahovala?
Dnes už všichni víme, co se odehrálo. Přesto jediný z tzv. pučistů – Jiří Zimola – rezignoval na funkce ve vedení ČSSD. Nebyl ani ustaven vyjednávací tým, i když do jeho čela byl vrácen Bohuslav Sobotka. Je to tedy nyní fifty fifty?
To si nemyslím. Každý, kdo sleduje sociální sítě, vidí, jaké je veřejné mínění. Bohuslavu Sobotkovi přišlo vyjádřit podporu přes tisíc lidí na Hradčanské náměstí 
v Praze a kolem osmi stovek v Brně na náměstí Svobody. Je zcela zjevné, že lidé považují za naprosto nepřijatelné, aby se politici chovali jako ta pětice kolem Michala Haška. Zrada prostě přijde odporná úplně každému. To, co domluvili na vlastního předsedu, naprosto obrátilo situaci v členské základně. Jestliže byla doposud rozdělena na tábory stranící Bohuslavu Sobotkovi a Michalu Haškovi, pak dnes se výrazně sjednotila na straně Bohuslava Sobotky. Jestliže se Michal Hašek takto zachoval a veřejně lhal – konkrétně jedenáctkrát během dvou a půl minut v pořadu Daniely Drtinové – pak mu přece už nikdo nikdy nemůže věřit. Stejně tak Tejcovi, Škromachovi nebo Zimolovi. Vůbec si neumím představit, že by tito lidé zůstali ve vedení sociální demokracie.

Milanu Chovancovi věřit lze?
On se na té podlosti samozřejmě na začátku také podílel, ale měl aspoň tolik cti 
v těle, aby dodatečně přiznal, jak to bylo. Minimálně o té schůzce do poslední chvíle nelhal. Tím neříkám, že jeho chování považuji za ctihodné, ale aspoň trochu slušnosti na jeho straně bylo.

Mělo by těch pět lidí podle vás úplně odejít z politiky?
V tuto chvíli by měli hlavně rezignovat na jakékoliv stranické funkce. Neumím si totiž představit, že někdo, koho všichni považují za lháře, by měl na jakékoliv úrovni mluvit za sociální demokracii.

Senátor ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.Čtyři z nich jsou ale poslanci, Zdeněk Škromach senátorem. Mluvit tedy evidentně budou, minimálně k předkládaným zákonným návrhům.
Podle ústavy strana nemůže poslance mandátu zbavit, je to otázka jejich svědomí, pouze je můžeme vyzvat, aby odešli ze svých stranických funkcí. Jinými slovy Michal Hašek a Zdeněk Škromach by zcela jistě měli rezignovat na funkce místopředsedů sociální demokracie a Jeroným Tejc na post šéfa poslaneckého klubu. Je jisté, že ať to dopadne jakkoliv, velmi to poškodilo ČSSD, důvěru v ní budeme velmi složitě a dlouhodobě obnovovat a víme, že to nemůžeme dělat spolu s pány Haškem, Tejcem nebo Škromachem.

Čím si vysvětlujete rozdělení strany na haškovce a sobotkovce?
Je to důsledek brněnského sjezdu před necelými třemi lety, kdy Bohuslav Sobotka porazil Michala Haška, který tu porážku nikdy nepřijal. Hrál roli jakéhosi stínového předsedy sociální demokracie. Jakmile Sobotka s něčím na veřejnosti vystoupil, Hašek přispěchal se svým osobním pohledem.

To všichni víme. Ptám se, zda je za tím jen osobní animozita a ambice?
Není to osobní animozita, spíš ty ambice, a to celé řady lidí. Michal Hašek uměl dovedně nabízet různé protislužby a pozice. Žertem říkáme, že před volbami nasliboval obsazení aspoň tří vlád. Toto byl jeho styl práce, vytvářel vazby na základě společných mocenských zájmů, pravděpodobně tam mohly být i nějaké obchodní zájmy. Není žádným tajemstvím, že až do této doby v pozadí všech zákulisních aktivit na straně Michala Haška působil Jaroslav Tvrdík. Na tom nižším volebním výsledku ČSSD se také podílelo neřešení problémů v regionech. 
V Praze je to působení pánů Hulinského a Pocheho, v Ústeckém kraji paní exhejtmanky Vaňhové a jejího partnera Romana Housky, který má velmi pochybnou pověst v podnikatelském prostředí, nebo třeba pana Duška, předsedy liberecké ČSSD, jenž je znám svými obchodně politickými vazbami na tamní ODS.

Jen připomenu, že Jana Vaňhová a Petr Hulinský hlasovali pro Sobotkovu rezignaci.
Ano, ve všech případech jde o regiony a osobnosti, které teď v tom posledním střetu stály na Haškově straně. A v týchž krajích získala ČSSD ve volbách nejmenší podporu, takže tam je bezprostřední souvislost. Michal Hašek pomáhal těmto lidem 
v sociální demokracii přežívat právě proto, že ve střetu 
s Bohuslavem Sobotkou potřeboval jejich podporu.

To je smutný pohled do vnitrostranické kuchyně ČSSD, ale nelze nezmínit, že je dost lidí, kteří odmítají popis událostí jako spor hrdiny Sobotky a padoucha Haška. Komentátor Reflexu Bohumil Pečinka třeba soudí, že za vším jsou ekonomické zájmy Zdeňka Bakaly, který tlačí Bohuslava Sobotku na premiérský post.
Tuto naprosto šílenou teorii jsem slyšel ve středu poprvé. Přijde mi naprosto ulítlá. Nemůžu vyloučit, že někteří podnikatelé by měli rádi dobré vztahy s politiky, ale tohle je zcela směšná konstrukce.

Senátor ČSSD a stínový ministr spravedlnosti Jiří Dienstbier.Stejně jako tvrzení, že jste se před volbami scházel s Miroslavem Kalouskem a domlouval s ním povolební koalici s TOP 09?
Nikdy v životě jsem nebyl na žádném separátním jednání s panem Kalouskem. Viděl jsem ho ve sněmovně, kde jsem přednášel senátní stanovisko k zákonu, v Senátu, kde byl naopak on jako ministr financí, a vybavuji si ještě veřejnou debatu, kterou pořádal Svaz měst a obcí. Možná jsem ho minul někde na ulici na Vinohradech, kde oba bydlíme.

A Karla Schwarzenberga, šéfa topky a vašeho rodinného přítele, který několikrát uvedl, že by si vás dovedl představit 
v roli českého prezidenta?
Nedávno jsme se skutečně potkali, ale nikoliv na Ořechovce, jak někdo rozšiřuje, ale v restauraci Na slamníku. Šlo o smuteční hostinu za člověka, kterého jsme oba dobře znali. Tam jsme prohodili několik vět. Tak to jsou mé tajemné kontakty a handly s pány Kalouskem a Schwarzenbergem. Tyto řeči šíří pánové Hašek, Tejc a Škromach pravděpodobně proto, že potřebují odvést pozornost a vylhat se ze své situace.

Nedivte se. Jste ideální terč, protože vaše stanoviska jsou radikální a kritika nesmlouvavá. A to i směrem k prezidentu Zemanovi a jeho okolí. Někteří kolegové vám to vyčítají, protože vcelku oprávněně tvrdí, že v zájmu ČSSD je mít dobré vztahy s levicovým prezidentem.
Sociální demokracie nemá žádný zájem vést střet s panem prezidentem, ovšem bylo by dobré, kdyby stejný závěr pro sebe učinil i Miloš Zeman a nepokoušel se zasahovat do vnitřních poměrů ČSSD. Na to, že Miloš Zeman tak trochu žije touhou po pomstě vůči některým lidem v ČSSD, možná i vůči naší straně jako celku, jsem upozorňoval ve své prezidentské kampani. Tehdy kvůli tomu byli na mě někteří kolegové naštvaní, dnes za mnou mnozí chodí a říkají, že jsem měl pravdu.

Dovedete si představit, že 
v případě vítězství Bohuslava Sobotky na výkonném výboru 
a jeho potvrzení na premiérského kandidáta ho Miloš Zeman jmenuje předsedou vlády?
To si představit umím. Miloš Zeman v posledních dnech několikrát narazil na hranice možného. I jemu jde o zachování veřejné podpory a v situaci, kdy tady bude dohoda sociální demokracie 
s hnutím ANO a lidovci na sestavení vlády v čele s Bohuslavem Sobotkou, nevidím jinou možnost, než aby to respektoval. Pokud by to Miloš Zeman neudělal, šlo by o velké ohrožení našeho ústavního systému.

Autor: Kateřina Perknerová

2.11.2013 VSTUP DO DISKUSE 147
SDÍLEJ:
Miloš Zeman se samopalem a svou oblíbenou Becherovkou.
4 4

Zeman má nový samopal s Becherovkou. Na novináře

Používání elektronických zařízení při jízdě. Ilustrační foto.
5

Mobil za volantem? Nedoplatíte se. Německo zvyšuje pokuty

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Přehledně: 20 odpovědí politiků na otázky, které zajímají většinu z nás

/FOTOGALERIE/ Chcete po volbách zrušit zcela EET? Chcete, aby se Miloš Zeman stal prezidentem na další období? Povolili byste cyklistům dvě piva před jízdou? Podívejte se ve fotogalerii, jak politici v předvolební superdebatě Deníku hlasovali o zajímavých otázkách, které hýbou děním v České republice? 

Ze zákulisí: Podívejte se, jak Deník „upekl“ předvolební superdebatu

/VIDEO/ Zajímá vás, co se dělo v zákulisí, než desítka volebních lídrů nastoupila před kamery? Podívejte se na desetibodový recept, jak upéct předvolební superdebatu krok za krokem.

AKTUALIZOVÁNO

V kábulské mešitě se odpálil sebevražedný atentátník, třicet mrtvých

Uvnitř jedné z kábulských mešit dnes explodovala nálož. Podle afghánských úřadů ji měl u sebe sebevražedný atentátník. Na místě zůstalo nejméně třicet obětí, píše agentura Reuters.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení