Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Senátor Jaroslav Kubera: Přemek Sobotka nemá v přímé volbě nejmenší šanci

Praha – Udělala jsem si malou anketu mezi pražskými teenagery na téma Jaroslav Kubera. „Ten, co furt kouří?“ „Co zakázal zametat sníh z chodníků?“, „Co se směje ženskejm, který vypadají jako chlapi?“, „Jo to je ten, co už je ve funkci asi 40 let?“ Celkem vzato, chlapci mají přehled. Jaroslav Kubera je starostou a později primátorem Teplic už páté volební období, senátorem dvanáct let. Díky svému humoru, prořízlé puse a neodolatelnému nutkání říkat naplno, co si myslí, ho mají rádi nejen voliči a kolegové, jedno z jaké strany spektra.

17.2.2012 45
SDÍLEJ:

Jaroslav KuberaFoto: Deník/Traxler Zdeněk

Patříte k zapřisáhlým odpůrcům přímé prezidentské volby. Už jste o těch deseti dnech od senátního hlasování skousnul?

Nejde o skousnutí. Já v zásadě nemám nic proti přímé volbě, pokud by jí předcházela systémová diskuse o ústavě.

Taková debata se vede deset let. Vždyť i Senát má stálou komisi pro ústavu.

Jenže diskuse v tomto pojetí neběžela. To bylo jen ano, nebo ne. Dělá se to všechno narychlo, navíc ještě ani není jasné, jestli se povede přijmout prováděcí zákon. Fischer už sbírá podpisy, přitom ale neví, jak to bude legislativně podchycené. Já bych třeba navrhoval, že podpisy pod peticí musejí být ověřené.

Ve středu o tom bude jednat vláda. Na stole má návrh ministra vnitra Kubiceho, který počítá se dvěma variantami ověřování pravosti podpisů. Vždy jde o namátkovou kontrolu. To se vám nepozdává?

Já mám problémy s peticemi jako takovými. Stává se, že člověk klidně podepíše cokoliv nějakým klikyhákem, vypadá to věrohodně, ale nic to neznamená. Kdyby stál podpis sto korun nebo musel být ověřený, měl by hned jinou váhu. Kdysi jsem v Dánsku jedné krásné slečně podepsal petici. Dánsky moc neumím, tak dodnes nevím, o čem to bylo.

Aby vás to ještě po letech nedostihlo a něco po vás nechtěla.

To ne, ale dokládá to vážnost petičních archů, asi jako když sociální demokraté sepsali protivládní protest určený poslancům, pak to okopírovali a předali stejné archy do Senátu. Udělali si předvolební show za peníze daňových poplatníků.

Ale těch 90 tisíc lidí se jim alespoň jednou podepsalo, politický názor to je, a o nic dalšího nešlo. Jenže v případě registrace prezidentského kandidáta přece jen půjde o víc, minimálně o nebezpečí nekonečných soudních sporů.

A že je tady v Čechách dobrým zvykem dávat k soudu všechno, v čem neuspějeme! Vůbec považuji za nespravedlivé, že stejnou váhu vzhledem k nominaci má deset senátorů, dvacet poslanců, a 50 tisíc občanů. Z toho také plyne, že Senát může vyprodukovat nekonečné množství kandidátů. Ústava přece neříká, že to nemůžu podepsat zároveň Bobošíkové, Töpferovi, Klausové i Fischerovi.

Podle vás by prováděcí zákon měl stanovit, že každý občan může podpořit jen jednoho kandidáta?

Opak zní nelogicky, ale přijatá změna ústavy opravdu nic podobného neříká. Když bude stát na Václaváku vedle sebe Töpfer s Bobošíkovou, občan půjde okolo, oba se mu budou líbit, bude chtít, aby postoupili do druhého kola, tak to podepíše docela seriózně oběma.

Podobnou možnost byste v prováděcím zákoně vyloučil?

Jak bych to mohl udělat, když v ústavě nic takového není, ta mluví jen obecně.

Z návrhu prováděcího zákona o volbě prezidenta skutečně vyplývá, že každý oprávněný volič se bude moci podepsat pod libovolný počet petic.

Mí oponenti jsou toho názoru, že podpisy pod peticemi nejsou až tak důležité, protože rozhodující bude odevzdaný hlas v urně.

SENÁT PROMARNIL ŠANCI

Jedním z argumentů pro změnu výběru hlavy státu je, že všechny politické strany měly tento bod v programu. Včetně ODS. Proč jste se nevzbouřil už před volbami v roce 2010?

Potíž je v tom, že ve volebním programu ODS je jedna holá věta o podpoře přímé volby. Kdyby tam stálo, že s touto změnou zároveň posílíme prezidentské pravomoci, tak bych tomu rozuměl. Takhle jde jen o populistický tah a reakci na to, že všichni ostatní si to tam dali taky. Až tam všichni budou mít zrušení Senátu, zase se připojíme?

To je vtipný příměr, nebo byste po přijaté změně ústavy byl pro zrušení Senátu?

Ne, to mi jen vložili do úst novináři, kteří neposlouchali, co jsem v nedělní Partii říkal. Uvedl jsem, že teď vznikne velký tlak na zrušení Senátu, který čas od času vypukne, protože jeho roli lidé moc nepochopili. Sněmovna mu totiž dala malé pravomoci a on nikdy nevyužil možnost to změnit, například při schvalování Lisabonské smlouvy.

Jako že promarnil vzniklý vyděračský potenciál?

Teď rozhodně promarnil dějinnou šanci říct, že podpoří přímou prezidentskou volbu jen za podmínky, že projde stykový zákon a změna způsobu přehlasování Senátu a prezidentova veta. Pokud by návrh ze sněmovny nezískal většinu senátorů a podpis hlavy státu, potřebovali by poslanci 120 hlasů k jejich přehlasování, ne 101 jako dosud. To jsou jen dva příklady, Senát si mohl vybojovat i další věci, díky nimž by pak získal větší váhu ve společnosti.

Proč se rozčilujete? Senát má komisi k ústavě, zákonodárnou iniciativu, nadávat můžete jen na sebe.

Senát teď ovládá strana, která o to žádný zájem nemá.

To je tedy dost cinklý argument. Senát je oranžový dva roky, předtím byl celá léta modrý.

Já vím, však taky přímá volba se začala tlačit takhle natvrdo až v posledních dvou letech. Stejně jako imunita, kterou už sněmovna odhlasovala. Což je podle mě notorická hovadina. Zákonodárci přece nikdy žádnou doživotní imunitu neměli, jak si ji mohli odebrat?

Jakpak to? Pokud sněmovna či Senát svého člena nevydá ke stíhání, tak má.

Ale nemá. Doživotní imunita znamená, že by nemohl být údajný provinilec nikdy soudně trestán. Nejenom když ho nevydají.

Jasně, mluvíme o stíhání za konkrétní trestný čin.

Jenže lidi to takhle nechápou, jsou naštvaní, protože si myslí, že poslanci a senátoři nemohou být stíháni už nikdy a za nic. Co teď poslanci navrhli? Nebudu nikoho jmenovat, abych se nedotkl poslance Bendy, který už je ve sněmovně snad od narození, ale až oslaví 40. výročí pobytu ve sněmovně a opustí ji, mohli by ho třeba začít stíhat za čin z roku 1994. To je přece absolutní blbost. Imunita je v ústavě jen proto, aby se vyloučilo, že během funkčního období nebudou stíhány trestné činy vyvolané politickou konkurencí. Což je skoro ve všech případech, které jsme projednávali, naposled u kolegy Lajtocha, na kterého to ušili jeho oponenti v Přerově. Proto jsem se senátorem Pospíšilem navrhl ponechat imunitu jen na projevy v obou komorách, na nic jiného. To bylo seriózní. Tohle je jen alibismus a schovávání za bukem.

ABY SE Z ŠEDÉ MYŠI NEVYKLUBALA KRYSA

Šanci Senát nicméně prošvihnul, příštího prezidenta zvolí dejme tomu tři miliony lidí. O takovém mandátu se žádnému jinému politikovi ani nezdá. Vychýlí se tím náš ústavní pořádek?

Jistě znáte teorii o formálních a neformálních autoritách. Může být předseda strany zvolený kongresem, ale reálným vůdcem je někdo jiný. Obecně platí, že v každé skupině existuje formální aneformální šéf. Jiří Pehe nedávno napsal, že by bylo vlastně dobře, kdyby na Hradě byla šedá myš.

A bylo?

Podle mne se z šedé myši může stát krysa. Znáte tu říkanku: Všechny myši v šedé chýši mají šaty šedé. Všechny myši v šedé chýši šedý myšák vede. Všechny myši v šedé chýši mají šedé šaty. Všechny myši v šedé chýši šedý myšák klátí. Jan Fischer je typickým příkladem člověka, u něhož je to riziko mimořádně vysoké.

Tím chcete říct, že by se z bývalého českého premiéra mohla vyklubat krysa?

Ne, to si nemyslím. Ale mohlo by se z něj vyklubat to, co už malinko naznačil. V úřednické vládě nevládě nemohl nic dokázat, ale ani nic zkazit. Nikdo neví, co s člověkem ze statistického úřadu udělá, když se stane prezidentem. To není nic proti němu, dávám to jen jako příklad.

Vy očekáváte, že přímo zvolený prezident podlehne pokušení a premiérovi z opačného politického spektra bude házet klacky pod nohy?

Copak z opačného, to by byl ještě ten lepší případ. Ale vy neznáte poučku, že vaši kolegové jsou horší třídního nepřítele a kádrové rezervy máme od toho, aby zůstaly kádrovou rezervou? Když hlavě státu média vnutí, že má sice chabý mandát z ústavy, ale stojí za ním masa lidí, co by to byl hergot za prezidenta, aby se do toho problému nevložil.

Znají tuhle teorii možní kandidáti ODS Miroslava Němcová a Přemysl Sobotka?

U Přemysla Sobotky se toho nebojím, na to je příliš zkušený. Jemu hrozí něco jiného. Řekl jsem mu, že když zvedl ruku pro přímou volbu, jeho prezidentství skončilo, protože v přímé volbě nemá nejmenší naději. Paradoxně v parlamentní volbě tu šanci měl.

Neplatí to o všech zvažovaných kandidátech ODS?

Zatím žádní oficiální nejsou. Nevím, jak ODS bude šachovat a koho si vybere, ale já bych varoval před nějakými populárními osobnostmi z řad nestraníků.

Ale má v období vrcholného odporu ke stranickým čachrům šanci stranický kandidát?

Stranický kandidát má menší šanci z principu, protože se veřejnosti vnutila představa, že to je největší zlo. To je ale velký klam. Ve skutečnosti žádní nezávislí neexistují. Mně nevadí sociální demokracie, která se hlásí k jasnému světovému názoru. Horší jsou nové strany a zachránci světa, kteří žádnou vyhraněnou strategii a program nemají, jen využívají momentální náladu mezi lidmi. Nestranický kandidát se tak může vybarvit úplně jinak, než jak bude vystupovat v kampani. Přemka Sobotku všichni známe dvacet let a lze tedy odhadnout, jak se v té které situaci zachová. Ale u takového Švejnara si netroufnu odhadnout vůbec nic

KALOUSEK CHCE PŘEDČASNÉ VOLBY

Mimochodem, nedávný průzkum CVVM ukázal, že lidé si přejí, aby se budoucí prezident průběžně vkládal do řešení problémů společnosti.

Samozřejmě. Můj vzorec, že zklamání se bude rovnat očekávání na druhou, je platný mnohem víc než Einsteinova teorie relativity. Ve své politické praxi jsem ho zažil mockrát. Všichni třeba čekali, že po zřízení městské policie konečně bude pořádek a ejhle, on nebyl. A to se pořád pohybujeme na našem malém rybníčku, ale prezident se může vkládat do věcí, které si ani netroufnu dohlédnout, třeba když někde začne válka nebo přijde světová krize. To bude úplně jiný kafe.

Nemusíme se strašit válkou, podstatné bude, jak se budoucí prezident postaví k evropské integraci.

Asi jste četla výzvu 300 osobností, aby se premiér Nečas připojil ke smlouvě o rozpočtové odpovědnosti. Našel jsem si tam třeba kardinála Vlka a pátera Halíka. Takže jim bych vzkázal, že když se k tomu paktu připojíme, žádné restituce nebudou. Pak tam byl mladý a starý Svěrák a režisérka Sommerová. Jim bych řekl, že kvůli smlouvě se bude muset zrušit fond kinematografie, protože na hodnotné filmy za státní peníze nebudou prostředky. Pak tam byla paní Illnerová a Ivan Havel, pro ně mám informaci, že by se akademii věd snížil rozpočet na polovinu. To jen, aby ti, co podepisují podobné výzvy, věděli, co vlastně chtějí.

Copak vy nechápete, že 300 českých intelektuálů si přeje zůstat v centru evropského dění, nepěstovat si Česko jako nějaký autistický ostrůvek komunikující jen s Ruskem?

To jsou dětské argumenty. To je stejné, jako když Klause obviňují, že je rusofil. On jen naprosto pragmaticky říká, že takový trh nemůžeme pustit. Neporušuje snad Francie maastrichtská kritéria povolené zadluženosti?

Bingo. Právě proto, aby se to nedělo, se má podepsat vymahatelná smlouva o rozpočtové odpovědnosti.

Ale to je zajímavé, že když to porušili Portugalci, sankce se proti nim využili. Můj názor je jasný. Z Evropské unie nás nikdo nevyhazuje, co se týká rozpočtové kázně, přijal bych vnitřní závazek ještě přísnější, než o jakém hovoří unijní fiskální pakt. Rozdíl je jen v tom, že nikdo zvenčí nás nebude moct penalizovat.

Však ono to bude jinak, když třeba bude na Hrad zvolen Karel Schwarzenberg.

Tomu věříte? Vždyť on sám říká, že je to nepravděpodobné.

Je prvním oficiálním kandidátem a má stejné šance jako ostatní uchazeči.

To je důvod mé obavy z mimořádných voleb. Mirek Kalousek ví, že Schwarzenberg jako oficiální kandidát na prezidenta bude ztracený pro volby do sněmovny v roce 2014. Pro topku je přitom Schwarzenberg nenahraditelná i­kona.

KDO JE JAROSLAV KUBERA

– Narodil se 16. února 1947
– Studoval matematiku na UJEP v Brně a zahraniční obchod na VŠE v Praze, ale studia nedokončil.
– Mezi roky 1967 – 1969 pracoval jako referent oddělení dovozu ve společnosti Sklo Union Teplice. V této době byl členem KSČ. Do roku 1990 byl vedoucím oddělení Elektrosvitu Teplice.
– Od roku 1992 je členem ODS. V roce 1994 byl zvolen městským zastupitelem a posléze starostou města Teplice. Od roku 2001 je jeho primátorem.
– V letech 2000 a 2006 byl zvolen do Senátu, je místopředsedou jeho ústavně právního výboru.
– Je ženatý, má dvě dcery.

Autor: Kateřina Perknerová

17.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 45
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

incident na Oxford street
AKTUALIZOVÁNO
1 3

Policisté v Londýně evakuovali stanici metra Oxford Circus. Zřejmě planý poplach

Zbrojař, chemik nebo textař. Českým prezidentem chce být devět mužů

/ANKETA/ Největším favoritem prezidentské volby zůstává podle průběžných výsledků ankety Deníku Miloš Zeman. Pro současného prezidenta se vyslovilo 46 procent lidí. Druhý je se ziskem 34 procent hlasů bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. V anketě již hlasovalo přes 12 tisíc čtenářů. Celkem se o Hrad utká devět kandidátů, přinášíme jejich přehled.   

AKTUALIZOVÁNO

Na mešitu v Egyptě zaútočili teroristé, zmařili životy nejméně 235 věřících

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Při pátečním útoku na Sinajském poloostrově v Egyptě zemřelo přes 235 lidí, minimálně 130 osob je zraněno. Teroristé, spekuluje se o egyptské odnoži Al-Káidy, udeřili během modlitby, odpálili trhavinu a začali střílet. Jde o nejhorší teroristický útok v Egyptě za desítky let. Oblast útoku leží zcela mimo zóny turistického ruchu.

Pirát z Olomouce je ve vedení Sněmovny. Nesmím přibrat, usmívá se Pikal

/ROZHOVOR/ Místopředseda Pirátské strany Vojtěch Pikal z Olomouce byl také zvolen místopředsedou Poslanecké sněmovny.

Úsek Pražského okruhu získal kladné stanovisko EIA

Úsek Pražského okruhu mezi Běchovicemi a D1 v pátek získal kladné stanovisko vlivu na životní prostředí (EIA). Informovalo o tom ministerstvo životního prostředí. Úsek označovaný číslem 511 by se mohl začít v roce 2020.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT