Bývalému senátorovi za ODS Alexandru Novákovi hrozí v kauze údajných manipulací při rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji víc než 13 let vězení. Uvedly to dnešní Lidové noviny s odkazem na evropský zatýkací rozkaz, na jehož základě loni na Štědrý den Nováka na frankurtském letišti zadržela německá policie. Od 3. ledna je Novák v německé vydávací vazbě.

Připomeňte si: Už je zase v chládku. Německá policie zatkla exsenátora Alexandra Nováka

Nováka chce policie podle listu stíhat kvůli šesti trestným činům, z nichž nejzávažnější jsou poškození finančních zájmů EU, účast na organizované zločinecké skupině či organizování podplacení. Kriminalisté obvinili v dotační kauze ROP Severozápad celkem 24 lidí, škodu vyčíslili na skoro 14 miliard korun. Za klíčové postavy údajných manipulací považují právě Nováka a podnikatele Daniela Ježka, který je ve vazbě už od prosince.

O vydání rozhodne vrchní zemský sněm

Novák odmítl zjednodušené řízení o vydání do Česka, takže o něm bude muset rozhodnout vrchní zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem. Novák má sice německé občanství, což ale podle českého ministerstva spravedlnosti nebrání jeho vydání do České republiky k trestnímu stíhání.

Psali jsme: Alexandr Novák má německé občanství, překážkou pro vydání do ČR to není

Kauza Regionálního operačního programu Severozápad se týká evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji. V případu jsou obviněni politici, vysocí úředníci a podnikatelé. Obvinění míří mimo jiné na krajské špičky sociální demokracie - nynějšího předsedu ČSSD v Karlovarském kraji a starostu Chebu Petra Navrátila či bývalou ústeckou hejtmanku Janu Vaňhovou. Za ODS jsou vedle Nováka a Ježka mezi obviněnými bývalý primátor Mostu Vladimír Bártl.

Novák byl v minulosti odsouzen ke čtyřem rokům vězení za přijetí víc než čtyřicetimilionového úplatku. Soud ho v roce 2015 pustil na svobodu po odpykání poloviny trestu.