Mezi ústavní soudce senátoři dopomohli bývalému šéfovi Soudcovské unie Jaromíru Jirsovi a také Josefu Fialovi z brněnské právnické univerzity. Ústavní soud tak zůstal kompletním.

Novou předsedkyní Úřadu pro ochranu osobních údajů zvolil Senát bývalou ústavní soudkyni Ivanu Janů. Senátoři jí dali přednost před inspektorem úřadu Josefem Vaculou. Janů počátkem září nahradila Igora Němce, který po dvou funkčních obdobích už znovu kandidovat nemohl.

Senátoři se letos sešli celkem ke 12 schůzím, na nichž projednali přes 70 zákonů přijatých dolní komorou parlamentu. Z nich v 56 případech umožnili jejich přijetí, k 15 ale uplatnili své výhrady.

Registr smluv

Zřejmě nejdiskutovanějším z nich patřil zákon o registru smluv. Senátoři odmítli uzákonit zneplatnění smluv, které by nebyly uveřejněny v tomto registru. Nezveřejnění chtěl trestat jen pokutou ve výši nejméně 10.000 korun a kontrolu svěřit Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Poslanci to ale odmítli a prosadili, že nezveřejněné smlouvy budou do budoucna neplatné.

Sněmovna naopak souhlasila se senátní úpravou rozdílení daňových výnosů mezi stát, obce a kraje. Obce by tak měly dostat od roku 2017 vyšší podíl z vybrané daně z přidané hodnoty, zároveň však přijdou o podíl na dani z příjmů od podnikatelů a všech fyzických osob, které podávají daňové přiznání.

Do schvalovacího procesu horní komora vyslala letos jen jeden senátorský návrh, který se týká územní příslušnosti soudních exekutorů. Dva senátorské návrhy, které měly upravovat povinné ručení a financování České televize, naopak Senát odmítl.

Na personálním složení jednaosmdesáti­členné horní komory se letos nepodepsaly volby ani jiné neplánované odchody. ČSSD si tak v horní komoře udržovala vůdčí postavení díky 33 senátorům. Z vládních stran pak má KDU-ČSL ve své frakci 11 členů a ANO pět. Pozici druhé nejsilnější frakce drží ODS se 14 senátory. Šestičlenné zůstaly kluby Starostů a nezávislých a Strany práv občanů, která drží s komunisty. Strana zelených o svůj klub záhy po jeho loňském povolebním vzniku přišla a její zástupci tak patří mezi zbývajících šest senátorů bez klubového zázemí.