Zemanovi příznivci v řadách senátorů to pokládali za zneužití projednávaného bodu. Žádostí obou frakcí, aby Senát ještě dnes uložil předsedovi Senátu Milanu Štěchovi (ČSSD) pozvat Zemana na příští schůzi, se dnes horní komora odmítla zabývat. Oba kluby to chtějí příští týden zkusit znovu, zároveň ale prezidenta samy vybídly k návštěvě horní komory společným dopisem.

Prezident by měl podle předsedy senátorského klubu Starostové a nezávislí Jana Horníka „vysvětlit a obhájit svá vyjádření a postoje, které v minulých dnech a týdnech znepokojila tolik občanů České republiky". Novinářům řekl, že všichni ústavní činitelé musejí dodržovat ústavu a „chovat se doma a ve světě tak, jak se chovat mají".

Zeman by měl i podle šéfa senátorů KDU-ČSL a nezávislých Petra Šilara „vysvětlit některé své kroky, které pobuřují naši společnost". „Chtěli bychom ho ujistit, že nejsme žádní zástupci pražské kavárny," uvedl Šilar s poukazem na způsob, jakým Zeman označoval své kritiky.

Vyhladovění senátu

Žádost obou klubů byla na výzvu Štěcha nakonec předložena jako samostatný bod schůze. Pro jeho zařazení na program hlasovalo jen 30 z 66 přítomných senátorů. Kromě Starostů a lidovců návrh podpořili ještě občanští demokraté, členové bývalého klubu zelených a šéfka senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová.

Úsměvy na tvářích senátorů vyvolal místopředseda senátorského klubu ČSSD Miroslav Nenutil svou žádostí, aby Mynář vyřídil Zemanovi, že prezidentské návrhy, stejně jako „návrhy zákonů Senát bude projednávat za všech okolností, třeba i za podmínek, které pan prezident naznačil při návštěvě severní Moravy". Svá slova doložil tím, že si vzal na sebe šálu a čepici.

Reagoval tak na Zemanův návrh na „vyhladovění Senátu", pokud by na své výdaje z rozpočtu nedostal ani korunu. „Pak by se v Senátu nesvítilo, netopilo, což je zejména v zimě trochu nepříjemné, senátor by byla čestná funkce, protože by nepobíral plat, Senát by nebyla nejdražší cestovní kancelář v České republice a ukázalo by se, že Senát nikdo nepotřebuje," uvedl Zeman v půli listopadu v Krnově.

Kritiku na sebe Zeman přivolal zpochybňováním přítomnosti ruských vojáků na Ukrajině nebo patřičností sankcí EU vůči Rusku za jeho anexi Krymu. Protesty vyvolal i svým postojem k dodržování lidských práv v Číně a vulgárními výroky ve vysílání Českého rozhlasu.