„Normální svět je ten, ve kterém vám stát neříká, jak máte žít, vychovávat děti a co si máte myslet. Jestli chce žít někdo jinak, po svém, zeleně, ať si tak žije. Když někdo nejí maso, tak ať ho nejí, ale ať nám neříká, že ho také nemáme jíst,“ říká Daniela Kovářová v rozhovoru pro Deník.

Zbytečné paragrafy

Vadí jí naivní představy, že vztahy i city lze vtěsnat do paragrafů. „Právo je nejsilnější nástroj státního násilí. Proto má být používáno jenom pro výjimečné případy, pro regulaci krajní situace, jako jsou kriminální činy. V posledních letech mám pocit, že právem chceme upravit úplně všechno. Politici i někteří legislativci propadají depresi, když vidí nějakou právem zatím neupravenou oblast. Výsledkem jsou úplně zbytečné paragrafy,“ míní.

Ministr financí Zbyněk Stanjura
Ministr financí Zbyněk Stanjura: Daně z příjmu a majetku nezvýšíme

Proto bude v Senátu usilovat o redukci zbytečných norem včetně těch, které přicházejí z Evropské unie.

„Podle mě nemůžeme alibisticky tvrdit, že musíme přijmout všechno. Příkladem je třeba náhradní mateřství, které zákon neupravuje. Pořád ale vyskakují nápady, že by se mělo regulovat zákonem. Přitom tady neexistuje žádné volání z praxe, aby se to legislativně upravilo. Proč to tedy dělat?“ ptá se a dodává: „Na každý zákon, který přijde ze sněmovny, se budu dívat pod úhlem pohledu, jestli je nezbytný, žádoucí, nebo naopak vysoce škodlivý.“

Stát o rodiny nepečuje

Obsáhle se pak věnuje tomu, k čemu má profesně nejblíž, tedy rodinným vztahům. „S jistotou tvrdím, že nejdůležitější pro jednotlivce, společnost i stát je rodina. Proto mi připadá neuvěřitelné, že stát o rodiny nepečuje a víc je nepodporuje. Z obavy, aby nebyl nařčen, že někoho diskriminuje, podporuje všechno a všechny. Tím pomáhá vytvářet single lidi, osamocené jednotlivce, samoživitelky. Nepodporuje funkční rodinu. O dobré vztahy a manželství muže a ženy se vůbec nezajímá,“ říká.

Samota je horší než smrt

Zaznějí i její názory na covidové období: „Zničující bylo uzavření škol a seniorů v domácnostech nebo domovech důchodců. Dospělí lidé ten rok zvládli, ale děti a senioři dostali obrovskou ránu. Řada starých lidí nám říkala, že riziko nemoci je pro ně menší než devastující důsledek samoty. Rodinní odborníci vědí, že samota je vlastně nemoc, která ničí nejen psychiku, ale i fyzickou stránku člověka. Je neuvěřitelné, že to stát dopustil a nenaslouchal nám, kteří jsem před tímto uzavřením společnosti po první covidové vlně varovali. Děti to nedoženou nikdy.“

A jaký je názor Daniely Kovářové na emancipaci, online životy a dobrá manželství našich babiček a prababiček? Dozvíte se v pátečním tištěném Deníku.