Samotná radnice se nestačila divit, jaký ohlas měla tento týden preventivní akce, při níž město začalo seniorům rozdávat bezpečnostní balíčky. Přišla zhruba čtvrtina lidí nad pětašedesát let, tedy asi stovka.

Bezpečnostní balíčky a kurzy sebeobrany

„Ukazuje se, že lidé se chtějí umět proti násilí bránit. Proto jsem rozjeli po vzoru Městské policie v Sokolově projekt Senior, kdy rozdáváme právě bezpečnostní balíčky, které obsahují které obsahují například panoramatické kukátko nebo bezpečnostní dveřní řetízek, samolepku s identifikačními prvky, kartičku do peněženky s důležitými telefonními čísly nebo DVD s modelovými situacemi,“ řekl tajemním Městského úřadu v Rotavě Ladislav Sedláček s tím, že součástí je také osobní alarm a slzotvorný prostředek.

„Zahajujeme navíc kurzy sebeobrany pro seniory. Chceme, aby se důchodci začali cítit bezpečněji a dokázali předvídat některé situace. Díky tomu by se řadě případů dalo předejít,“ poznamenal. Je podle něj patrné, že lidé mají strach. Svědčily o tom i otázky na odborníky. Jednou z nich například bylo, zda jim hrozí postih v případě, že se budou bránit třeba slzným plynem. „Bydlím na samotě a občas odtud nějaký výrůstky vyháním. Naštěstí na ně stačí zakřičet a utečou,“ říká třiaosmdesátiletý Věnek Jirbus z Rotavy. „Starší lidé tu jsou terčem spíše vulgarit. Osobně strach nemám, ale řada lidí ano,“ doplnil.

Zájem ještě poroste

Ze stovky seniorů, kteří na akci dorazili, ale projevilo o bezpečnostní balíčky zájem hned třiaosmdesát. Radnice očekává, že jich udá postupně ještě více. Projekt Senior je součástí snahy Rotavy o vymáhání takzvané nulové tolerance vůči nepřizpůsobivým občanům. Komplexně zahrnuje i boj s neplatiči a porušováním veřejného pořádku. Jedna z vyhlášek například zakazuje občanům Rotavy shlukování například posedávání na sídlištích. Tvrdě na to dohlíží městská policie.