Před padesáti lety ani nepomysleli na to, že by se na stará kolena vydali za hranice rodné země. Dnes už jich v cizině žije několik desítek tisíc. A pořád přibývají další. Je to až neuvěřitelné čeští důchodci si svou penzi nechávají posílat do 87 zemí světa! Kromě těch blízkých, jako je Německo, Slovensko či Polsko, se zabydleli i v exotické Malajsii, Etiopii, Indonésii nebo Tanzanii. Důchod do zahraničí vyplácí Česká správa sociálního zabezpečení už 82 432 Čechům. Za posledních deset let jejich počet stoupl o více než 46 tisíc. „Českých důchodců žijících natrvalo nebo alespoň převážnou část roku v exotické cizině je mnohem víc. Do Afriky nebo na Srí Lanku se totiž mnozí přemísťují sezónně, důchod přitom pobírají v Česku," říká sociolog Michal Vašečka z brněnské Masarykovy univerzity.

Dobrodruzi i exulanti

Čeští senioři odcházejí do zahraničí hlavně za svými protějšky či dětmi, které tam našly partnera nebo dobré zaměstnání. „Důchody se vyplácejí hlavně na Slovensko, protože jsme s ním dlouho tvořili jeden stát a mnoho lidí uzavřelo česko-slovenské manželství. Smíšená manželství můžeme najít i v případě Polska či Maďarska," vysvětluje Dana Steinová, generální sekretář EURAGu, evropské společnosti sdružující seniory.

Grafika.

V cizině se usadilo i mnoho mladších důchodců s dobrodružnou povahou. Chtějí si vynahradit to, co jim režim před rokem 1989 zakazoval. Koncem 60. let v zahraničí našly domov i tisíce českých exulantů. „Mnozí se v 90. letech začali vracet zpět do Česka, zároveň sem ale z mnoha důvodů trvale nepřesídlili a pendlují mezi oběma státy. Tito lidé budou mít vazby na země, jako je Německo, Austrálie, Kanada či Švédsko," vyjmenovává sociolog Michal Nekorjak z Masarykovy univerzity v Brně. Právě ty společně s USA, Francií či Velkou Británií patří mezi českými důchodci k nejoblíbenějším.

Do exotičtějších zemí se senioři vydávají za teplejším podnebím a mořem, které může mít blahodárný vliv na lidi s dýchacími problémy či alergiemi.

Grafika.

Svou roli často hrají i nízké životní náklady. Na důchod se tam navracejí hlavně přistěhovalci, kteří u nás získali české občanství. „Jsou to hlavně bývalí studenti z dob socialismu z řady afrických a asijských zemí či přistěhovalci před i po roce 1989, kteří se na stáří z praktických i sentimentálních důvodů vracejí do země původu," upřesňuje Nekorjak. Stěhování na penzi do ciziny není v dnešním rozpohybovaném světě nic neobvyklého. „Do důchodu nastupují silné poválečné ročníky, proto počet vyplácených důchodů do ciziny stoupá. Čím budou čeští důchodci nezávislejší, soběstačnější a sebevědomější, tím více se bude jejich životní styl měnit," myslí si Dana Steinová. Podle Michala Nekorjaka bude přibývat nejen Čechů, kteří se rozhodnou odejít do zahraničí, ale i cizinců, kteří naopak budou přicházet k nám. A to třeba kvůli kvalitnímu a levnému zdravotnictví.