Tři stěžejní kapitoly má šokující příběh vraždy devítiletého Jakuba Šimánka z Havlíčkova Brodu, na který policie vyhlásila informační embargo.

První je příjezd slovenského pedofila Antonína Nováka do České republiky za prací a snaha navázat kontakt s mladými chlapci za účelem jejich zneužití. To se mu nakonec podařilo v případě Jakuba (kapitola druhá), když ho nalákal na ubytovnu, kde ho znásilnil, což si natáčel na video. Třetí kapitolou je jejich společná cesta městem, kdy Novák Jakuba doslova vedl na popravu.

Deník každý den až do soboty přinese podrobný pohled na všechny události, které vraždě předcházely, ale i pohled do samotného nitra vrahovi duše, který se rozhodl, že se zbaví nepohodlného svědka.

Nepožadují výpis rejstříku trestů

Třiačtyřicetiletý Antonín Novák byl v loňském roce propuštěn na Slovensku z vazby. Jakmile se ocitl na svobodě, snažil se sehnat práci. To se mu ale nedařilo. Důvod? Nikde ho nechtěli zaměstnat, když zjistili, že se léčí na sexuologii. Přes pracovní agenturu Heroja v Humenném se mu ale podařilo sehnat práci v Česku. Konkrétně ve firmě Valeo Humpolec. Tato firma nepožaduje výpis z rejstříku trestů.

„Je jen velmi málo firem v Česku, které to po nás chtějí. Jde jim hlavně o levnou pracovní sílu. Drtivou většinu nějaký výpis nezajímá a Valeo patří mezi ně,“ řekla Andrea Hajašová z agentury Heroja na Slovensku a dodává, že tento stav stále trvá.

„U nás je mnohem více firem, které si výpis z rejstříku trestů žádají. V Česku ho po nás nechce ani výrobce škodovek,“ upozorňuje Hajašová.

Firma Valeo se brání, že jim zákon nedává žádnou povinnost chtít výpisy z rejstříku trestů. „Jestli je to správné? To je věc druhá,“ reagoval manažer Lubomír Krátký.

Novák do Valea Humpolec nastoupil v listopadu 2007 jako operátor strojů a zařízení. Agentura Heroja Novákovi sehnala i ubytování v ulici Na Valech v Havlíčkově Brodě, kde bydlel až do osudného 4. května 2008. Do práce jezdil podnikovým svozem.

Jakmile se Novák ocitl v Česku, snažil se navázat kontakt s malými chlapci, protože k nim měl sexuální touhu. Novák na policii vypověděl, že se mu to ale nikdy nepodařilo. Nabízel, že jim ukáže počítačové hry, ale vždy akorát slíbili, že se druhý den někde setkají, ale nikdy na domluvené místo nepřišli.

Vzrušovala ho nezkušenost

„Za poslední měsíce jsem oslovil asi 20 chlapců ve věku asi 12 let. Přitahovala mě ta jejich čistota, sexuální nezkušenost, vzrušovali mě,“ řekl Novák. Ten oslovoval chlapce v parcích i u obchodních domů.

Policie požádala veřejnost o spolupráci, aby další oběti našla. Přestože si spolupráci s veřejností pochvaluje, nikdo zatím na výzvu nereagoval.

„Nikdo další se nepřihlásil,“ konstatovala havlíčkobrodská okresní státní zástupkyně Zdeňka Tománková.

V druhé polovině dubna si Novák vzal u banky v Brodě úvěr 200 tisíc korun. S nimi odjel na Slovensko, kde chtěl poplatit dluhy. Po týdnu se vrátil zpět do Brodu, kde si koupil digitální fotoaparát.

V pátek 2. května odjel znovu na Slovensko, aby si vyměnil doma oblečení za čisté. V neděli v deset hodin dopoledne už byl zase znovu ve svém pokoji na Vysočině. Zároveň se dozvěděl, že jeho spolubydlící odcestoval. Uvařil si špagety a po obědě se šel projít do parku Budoucnost. Tam na nový fotoaparát fotil kačeny a během toho si všiml Jakuba.

Jakuba fotil v parku

„Prosil jsem ho, aby mi ukázal altánek v parku. Dal jsem se s ním do řeči, bavili jsme se o počítači. Pak jsem si ho v parku vyfotil, to jsem mu předem řekl a jemu to nevadilo. Nikdo jiný tam nebyl,“ popsal Novák, jak se s Jakubem v parku seznámil. Pak ho ale napadlo, že ho zkusí zlákat do svého pokoje a mít s ním sex.

O tom, co se odehrávalo na ubytovně, čtěte zítra…