Zatímco 60 procent dotázaných je přesvědčeno, že by se měl přímo angažovat v jejím potírání, 34 procent soudí, že by se o toto téma měl alespoň zajímat. Kandidát ČSSD a zelených Jan Švejnar danou otázku vnímá velmi naléhavě. Pokud by byl zvolen hlavou státu, učinil by ji jedním z prezidentských témat.

Jeho soupeř Václav Klaus se k úplatkářství příliš nevyjadřuje. V kauze Čunek podpořil šéfa lidovců. Také uvedl, že buď padne on, nebo hlavy policistů. Nepadla ani jedna, což je pro korupční kauzy v ČR typické.

Než aby vzal úplatek, raději odmítal plat

Občas si krátí cestu k vodárně na kole v protisměru. Ale jinak hledej chlup na dlani, nenajdeš nic. Řeč je o policistovi, který se rozhodl nebrat úplatky a nezaplétat se s podsvětím. Jmenuje se Jan Virgala a kdysi měl jako kriminální rada našlápnuto na úspěšnou kariéru.

„Dostal jsem se k podkladům, které poukazovaly na zpronevěru desítek milionů korun při konkurzních řízeních. Brzy za mnou přišli a nabídli mi milion, abych nebyl tak chytrý a přestal se v tom šťourat,“ vypráví. Když si stěžoval nadřízeným, byl mu spis odebrán a po dvou letech dokonce nenávratně zmizel. Virgala se stal nechtěným šťouralem. Začali s ním šíbovat po různých okresech Středočeského kraje, hlídal uprchlíky, dělal pochůzkáře.

„Jako dopravní inspektor jsem šetřil přestupky do výše 5000 korun,“ vzpomíná policista. Když ho nadřízení šikanovali stále víc, rozhodl se k nevídanému činu: odmítl brát plat. Virgalova mzda zůstala rok na depozitním účtu a jeho kolegové si klepali na čelo. Bylo to vskutku na pováženou v zemi, kde téměř každá korupční aféra končí ve ztracenu a kde šéf vládní legislativní rady Cyril Svoboda zdůvodňuje výměnu hlasů pro Václava Klause za restituční miliardy pro církve větou „Já pán, ty pán, my máme zájem, vy máte zájem“.

Proč to tedy Virgala dělá? „Zůstávám z principu, chci ukázat, že jsou lidé, kteří o poctivosti jen nevyprávějí v hospodě,“ tvrdí. Uschované platy už mu policie předala. Do případu se vložil policejní prezident Oldřich Martinů. „Pan Virgalamámimořádný smysl pro čest a spravedlnost, jen by měl zvážit, zda jím zvolené prostředky vždy vedou k cíli,“ řekl Deníku Martinů. Český Catani sice zatím mafiány nehoní, ale blokové pokuty už taky nevypisuje.

Momentálně je komisařem v Kostelci nad Černými lesy a velí čtyřem lidem.

Korupční aféry v Česku…

Pět na stole v českých

Tajemník soc. dem. premiérů Zdeněk Doležel byl obviněn z přijetí úplatku při ovlivňování privatizace Unipetrolu. Soudní verdikt: nevinen

Grossův byznys

Expremiér Stanislav Gross (ČSSD) vydělal jako řadový advokátní koncipient desítky milionů korun prodejem svého podílu ve společnosti ENERGO Moravia. K němu zřejmě přišel jen díky svým kontaktům v politice. Verdikt policie: obchod byl čistý

Černý armádní fond

Důstojníci z generálního štábu si z erárních peněz pořizovali soukromé věci. Tehdejší náčelník Pavel Štefka nic neodhalil (prý jako tankista nerozumí fakturám). Navíc pobíral příplatek na bydlení, ačkoli měl služební byt. Výsledek: Štefka má být velvyslancem v Uzbekistánu

Kauza Čunek

Vicepremiér a šéf lidovců Jiří Čunek byl obviněn z přijetí půlmilionového úplatku od vsetínské realitní kanceláře. Verdikt policie: nevinen

… a případy ve světě

Itálie

Kvůli vyšetřování pro podezření z korupce ve středu 16. ledna 2008 okamžitě opustil svou funkci italský ministr spravedlnosti Clemente Mastella. Jeho odchod vedl k pádu vlády Romana Prodiho.

Británie

Britský ministr práce Peter Hain odstoupil minulý týden kvůli zjištění volební komise o nesrovnalostech v Hainově volebním financování. Případ začíná šetřit policie.

USA

Republikánský kongresman John T. Doolitle v lednu oznámil, že už nebude usilovat o znovuzvolení. FBI totiž začala vyšetřovat jeho kontakty s lobbistou Jackem Abramoffem.

Rusko

Jevgenij Olegovič Adamov, který stál v letech 1998–2001 v čele ruského ministerstva atomové energie, byl obviněn z korupce a organizovaného zločinu. V aféře šlo o řádově desítky milionů dolarů. Tento měsíc vynese soud nad exministrem Adamovem konečný verdikt.