Půlroční vězení a sešrotování auta za opakované řízení auta s alkoholem v krvi. Nekompromisně se k nepoučitelnému řidiči postavil znojemský soud a po něm i Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Padesátiletého opilého řidiče chytili koncem března pošesté za deset dnů znojemští policisté. Vždy měl kolem dvou promile alkoholu v krvi. „Naposledy byl kontrolován na Velikonoční pondělí. Od této doby byl muž v policejní cele, kde čekal na rozsudek okresního soudu,“ uvedl znojemský policejní mluvčí Jan Křepela.

Znojemský soudce ho nyní za opakované porušení soudního zákazu řízení poslal na půl roku do vězení. Muž navíc nesmí čtyřicet měsíců usednout za volant. K tomu mu soudce uložil i trest propadnutí věci, a to jeho auta, neboť bylo užito ke spáchání trestného činu. Jako první informoval o případu týdeník Znojemsko.

„Na Znojemsku jde o první zabavení automobilu, předtím jsem ještě, ze stejných důvodů, rozhodl o propadnutí motocyklu. O dalším osudu takto zabavených věcí pak rozhoduje Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových. Nepoučitelným řidičům v podobných případech hrozí až rok ve vězení, zákaz činnosti, veřejně prospěšné práce a propadnutí věci,“ upřesnil znojemský soudce Josef Teplý, který o prvním zabavení auta na Znojemsku rozhodl.

Nepoučitelní řidiči

Za první tři měsíc chytili jen na Znojemsku policisté osmnáct řidičů, kteří za volantem neměli co dělat. A to právě proto, že jim soud již dříve řízení auta zakázal. „To je zhruba stejný počet, jako za srovnatelné období vloni. Pokud nepoučitelného řidiče chytneme potřetí, pak spolu se státním zástupcem podáváme návrh na zabavení automobilu. Řidič ale musí být jeho výlučným majitelem. Třeba v případě spoluvlastnictví manželů to možné není. Snažíme se tak ale řidičům jasně ukázat, že opakovaná porušení zákona nebudeme tolerovat,“ doplnila znojemská policejní mluvčí Lenka Drahokoupilová.

Dalším případem se policisté zabývají od pondělí. „V šest ráno zastavila hlídka osobní auto Audi na znojemské Jarošově ulici. Policisté zjistili, že šestačtyřicetiletý muž ze Znojemska má až do ledna roku 2010 zákaz řízení,“ sdělila Drahokoupilová.

Soudy uložily za loňský rok na jižní Moravě přes tři tisíce osm set zákazů řízení motorových vozidel, v celé zemi pak skoro čtyřiadvacet tisíc. Podobné případy ale vždy nekončí propadnutím auta. „Lze třeba uložit peněžitý trest. Pokud auto propadne, stává se majetkem státu, který s ním nakládá podle vlastního uvážení. Jde-li o vrak, bývá sešrotováno. Jde–li o použitelný dopravní prostředek, bývá využito jinak,“ uvedla mluvčí ministerstva spravedlnosti Zuzana Kuncová. Takovou možností je třeba prodej v dražbě.