Podle posledních dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky chybí ve špitálech po celém Česku celkem 3587 sester, jen v Praze by práci okamžitě našla pětistovka odbornic.

Další zdravotnice by byly potřeba v ambulancích soukromých lékařů. „Sestra přitom skutečně maturitu z matematiky nepotřebuje. Měla by si umět spočítat, jak naředí nějaký roztok, jistě ale nemusí ovládat třetí proměnnou,“ přivítala nový trend také šéfka sněmovního zdravotního výboru Věra Adámková (ANO).

Pryč do jiných oborů


Přesto české zdravotnictví nemá podle poslanců vyhráno. Ne všichni absolventi škol totiž zamíří na pracovní místa v oboru. „Část sester stále dává přednost jiným technickým oborům, které jsou daleko lépe zaplaceny,“ poznamenala další poslankyně Ilona Mauritzová (ODS).

Členové zdravotního výboru se proto shodli, že je třeba odměňování sester významně vylepšit. Nikoliv ale všem. „Nejprve je třeba přesně stanovit kompetence, jaké má sestra na konkrétním místě. Teprve podle toho musíme nastavit i jejich ohodnocení. Práce sestry, která jen třídí záznamy pacientů v kartotéce a odebírá krev, přece nemůže být stejně zaplacená jako odborná činnost sestry na oddělení ARO,“ podotkl další poslanec a současně lékař Bohuslav Svoboda (ODS).

Teprve pak se podle něj začnou lidé do zdravotnictví vracet. A nebudou to jenom ženy. „Například v Itálii jsem zažil, že práci instrumentáře na operačním sále dělali prakticky výhradně muži, tedy živitelé rodiny,“ doplnil Bohuslav Svoboda.

Sestra místo lékaře

Podle poslankyně Aleny Gajdůškové (ČSSD) by v některých případech mohla část sester zastat dokonce i práci lékaře. „V Británii to tak funguje, sestry tam mají mnohem větší kompetence,“ uvedla při jednání sněmovního zdravotního výboru. S tím se podle ní samozřejmě pojí také jejich vyšší mzdové ohodnocení.