Pro obyvatele městské části Severní Terasa v Ústí nad Labem je to hodně špatná zpráva.
Léta byli zvyklí na přítomnost policistů ve svém obvodu. Teď o ně přijdou. Policie na severu Čech dostane nejméně peněz za posledních deset let a musí šetřit, služebnu proto na jaře zavře.

„Je to špatné. Když budu chtít jít něco nahlásit na policii, to budu muset jet až do Božtěšic. Co to je za manévry? To by neměli nechat dopustit,“ stěžuje si jedna z místních obyvatelek Jana Kopáčková.

Není sama, kdo takto naříká. Přidat by se mohli třeba obyvatelé Zlonic na Kladensku, Bzence na Hodonínsku nebo ostravské městské části Kunčice. Všude tam se uvažuje o zrušení či omezení policejních oddělení.

Slevíme, zůstaňte

Ministerstvo vnitra, pod které spadá policie či hasiči, stojí před nejbrutálnějším škrtem v novodobé historii – v příštím roce přijde o více než osm miliard korun.

O svoje služebny (policejní i hasičské) nechtějí přijít v podstatě nikde. Tam, kde je policie v pronájmu, proto některé obce a jejich starostové nabízejí snížení nájemného na symbolickou částku.

Třeba ve zmiňovaných Zlonicích si před dvěma lety novou služebnu místní lidé doslova vymodlili a zaplatili za ni pět milionů korun. Obec se kvůli tomu zadlužila. Teď má na vybranou: buďto se budova zavře definitivně a policisté odejdou, nebo jí radní policii s nejasným výsledkem pronajmou za korunu a přesunou se do ní policisté z Velvar.

Způsobů, jakými se teď šetří, je však více. Na některých místech třeba policie zvažuje, že z oddělení udělá jen pouhé služebny. Tedy zjednodušeně řečeno, že policisté nebudou v budově stále, ale jen pár dní v týdnu v úředních hodinách.

„Nebude to vidět hned, ale za pár měsíců lidí poznají, že policisté začínají mizet,“ varuje šéf policejních odborů Milan Štěpánek.
Policie totiž vyhlásila stop stav. Nové příslušníky, kteří by nahradili lidi odcházející do důchodu nebo do civilu, hledat nebude. Ze stávajícího počtu 42 tisíc policistů klesne počet za dva roky na 40 tisíc.

Auto k „zásahu“

V době takové šetřící „mánie“ se však objevují i případy, nad nimiž zůstává rozum stát.
Zkraje listopadu vyšlo najevo, že letos v létě (kdy už bylo šetření aktuální) dostali někteří policejní šéfové poměrně vysoké odměny. Ovšem „naděluje“ se i jinde, i když třeba ne ve formě peněžních odměn.

Krajské ředitelství hasičů v Pardubicích si třeba pořídilo jako velitelské vozidlo limuzínu Škoda Superb v nejvyšší výbavě. Podle oficiálního ceníku je běžná cena takového vozidla s benzinovým motorem o obsahu 3,6 litru s náhonem čtyř kol, automatickou převodovkou kolem 1,3 milionu korun. Pardubičtí hasiči však tvrdí, že dostali slevu.

„Vozidlo Škoda Superb bylo pořízeno v souladu se Systemizací vozidel HZS Pardubického kraje, jako velitelské vozidlo pro krajského ředitele. Vůz byl součástí dodávky devíti vozidel, která nahradila devět vozidel Škoda Favorit z vozového parku. Vysoutěžená cena Škody Superb byla 891 190 korun,“ řekl včera Deníku Aleš Černohorský, náměstek ředitele Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje.
Otázka je, zda by řediteli nestačilo i levnější auto. „V Praze protestujeme, že nemáme peníze, a zároveň si nakupujeme limuzíny, jak to asi vypadá?“ ohradil se například jeden z hasičů, který si však nepřál zveřejnit své jméno.

Hasiči i policisté hledají miliony

Policejní prezident Oldřich Martinů: Ve skutečnosti máme o čtyřicet procent méně peněz

Praha – Budeme šetřit hlavně na výdajích, práce na „ulici“ se to musí dotknout co nejméně. Deníku to řekl policejní prezident Oldřich Martinů.

Policie dostala za úkol ušetřit peníze na svůj provoz, jenže přesné částky se pořád mění. Je už nějaký posun v tom, koho se škrty dotknou nejvíce?
Teď po nástupu nového náměstka pro ekonomiku na ministerstvu vnitra došlo k určité revizi, ale v těchto dnech ještě budeme jednat o úsporách na tento rok, především o úsporách pro rok 2011. Platí ale pořád to podstatné: plnění základních policejních služeb pořádkové, dopravní a kriminální policie musí být dotčeno co nejméně a v úsporách se musíme zaměřovat na tu část takzvaně nevýkonnou, převážně administrativu.

Takže šetřit se bude hlavně na investicích…
Ono to spolu všechno souvisí. Jednak jdeme cestou patnáctiprocentního snížení stavu policie na čtyřicet tisíc lidí. K tomu budeme adekvátně snižovat počty občanských zaměstnanců, což nám vygeneruje úspory v provozu a na investicích. To číslo 40 tisíc policistů ale s největší pravděpodobností dosáhneme až k 1. 1. 2013, to znamená, že na to máme následující dva roky. Nicméně pro rok 2011 ještě musíme vygenerovat úsporu zhruba 400 milionů korun na provozních výdajích…

Dá se to konkretizovat? O kolik je to méně než v minulosti?
My máme de facto bez vztahu k reálným provozním výdajům a investicím oproti loňskému roku těch peněz míň o čtyřicet procent. Proto si teď musíme stanovovat priority a hledat úspory, aby se to co nejméně dotklo těch základních policejních činností.

Na jedné straně je šetření. Na straně druhé jsou tu však i hodně medializované odměny policejním šéfům. Třeba čtvrtmilionový bonus, který si vyplatil šéf královéhradeckého policejního ředitelství…
Tak za prvé: královehradecký ředitel si žádnou odměnu nevyplatil. Jeho odměna 250 tisíc byla roční a tu jsem mu vyplatil já. Bylo to třikrát šedesát, jednou sedmdesát tisíc. Tato odměna mu s jeho ročním platem, což je 750 tisíc korun, dělala jeden milion korun. To je čtyřnásobek platu základního policisty. Základní policista, který ještě nic neumí, nechytil ještě žádného pachatele, neumí řídit dopravu na křižovatce, bere ročně zhruba 240 tisíc. Krajský ředitel bere zhruba 750 tisíc ročně, což je trojnásobek, ale musí sloužit třicet let, všechno si od začátku prošel, musí splňovat vzdělání a další kritéria. Je to manažer, který odpovídá za tři miliardy a třeba za pět tisíc policistů a občanských zaměstnanců. Ten má necelý trojnásobek platu policisty… Pokud já jsem mu dal odměnu za mimořádné plnění úkolů v roční výši 250 tisíc korun, tak má vcelku milion. Těch krajských ředitelů je čtrnáct, oni mají své náměstky plus já mám svoje náměstky. Je potřeba dávat tyto záležitosti do relací.

(jak)

JAN KLIČKA
JAN ŠAFÁŘ