Magistrát Jablonce vyhlásil kvůli sněhu kalamitní stav hned ráno. Úklid komplikují zaparkovaná auta, město proto vypnulo parkovací automaty na všech parkovištích. Chce ulice uvolnit, aby bylo možné je uklidit. "Do úklidu se vedle techniky a pracovníků veřejně prospěšných prací zapojili i vězni,"  řekla mluvčí magistrátu Markéta Hozová.

Opatrní musí být také řidiči. Silnice v jižních Čechách jsou dnes všechny sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři zasahovali v kraji celou noc až do rána a stále jsou v terénu. ČTK to ráno řekl dispečer Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Novotný. Na silnicích byl ráno rozbředlý sníh, nebo byly mokré. "Ve vyšších polohách je vrstva ujetého sněhu krytá posypem," řekl dispečer. Podle meteorologů bude dnes převážně zataženo s občasnými smíšenými nebo sněhovými přeháňkami. Nejvyšší teploty budou minus tři až nula stupňů Celsia, v 1000 metrech na horách kolem minus pěti.

Především jihovýchod a jihozápad metropole a přilehlé obce zastihla ve čtvrtek ráno sněhová kalamita. Čerstvá nadílka vloček způsobila problémy v městské hromadné dopravě, počasí trápí především regionální spoje. Autobusy se nemohou vyškrábat do kopce po neupravených silnicích.

Přívaly sněhu a silný vítr pak i nadále komplikují život v Krušných horách. Silnice 382 z Mikulova na Moldavu je stále uzavřená. Na Moldavě jsou místy až dva metry sněhu.

Kalamitní stav

Horská obec vyhlásila ve středu pozdě večer kalamitní stav, a to z důvodu neprůjezdných komunikací kvůli silnému větru a vydatnému sněžení. Jedná se o nesjízdnou komunikaci číslo 382 v Novém Městě, Moldavě a na hraničním přechodu Moldava-Neurehefeld.

Vážné potíže s vyjetím do Krušných hor měly linkové autobusy v Ústeckém kraji. Nejhorší situace byla v okolí Chomutova a Vejprt. Uzavřeny zůstávají úseky silnic také na Ústecku.

Kamiony se dál nemohou dostat na silnici 56 mezi Frýdlandem nad Ostravicí na Frýdecko-Místecku a a Horní Bečvou na Vsetínsku, tedy na jednu z hlavních tras na Slovensko.

V Plzeňském kraji se tvořily sněhové jazyky například na silnicích na Tachovsku. Dálnice D5 byla ale s opatrností sjízdná.

Noční sněžení, které většinou pokračovalo i ráno, zkomplikovalo ve čtvrtek cestování do zaměstnání i škol v řadě míst středních Čech. Doprava se výrazně zpomalila i na hlavních tazích, a to včetně dálnic, kde jízda v prosoleném rozbředlém sněhu vyžadovala maximální opatrnost.

Kvůli sněžení a silnému větru platilo také, že byla uzavřeny silnice Boží Dar - Klínovec, od Božího Daru směr Ryžovna - Myslivny - Zlatý Kopec, od abertamské křižovatky silnice ke státní hranici.

Kolem poledne se podařilo zprůjezdnit silnice na Boží Dar i silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a do Polska. Naopak uzavřená zůstává silnice z Přebuzi na Rolavu a z Jindřichovic na Háj v Krušných horách. Na místo se však dostanete z jiné strany.

Problémy jsou však i v Pardubickém kraji. Na I/35 u Koclířova kamion například zablokoval silnici. Do Koclířova se vraceli hasiči ještě v případě vzpříčeného kamionu. Vše se obešlo bez zranění. „V Hamrech spadl strom a při pádu strhl telefonní dráty,“ sdělila mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Trable měly ale i další horské oblasti. Kvůli sněhu nejezdily vlaky na Šumavě mezi Vyšším Brodem a Lipnem nad Vltavou. Lidé museli cestovat náhradní autobusovou dopravou.

Před půl šestou večer byl opět spuštěn provoz na silnici z Nové Pece k hraničnímu přechodu s Rakouskem Schöneben. Silnice byla od oběda neprůjezdná, protože na rakouské straně silničáři odstraňovali stromy, které zasahovaly do vozovky.

Meteorologové hlásí sněžení i v dalších dnech, bude však méně intenzivní. Více srážek očekávají o víkendu. Teploty se budou pohybovat okolo nuly.