Z vedení frakce odešel, protože na úterním celostátním výboru neuspěl se svým názorem na řešení kauzy stranického předsedy Jiřího Čunka. Severa už minulý týden Čunka nepřímo vyzval k tomu, aby kvůli svým nevhodným výrokům o Romech z vlády odešel.

"Před deseti minutami jsem vypil čaj s předsedkyní klubu Michaelou Šojdrovou a předal jsem jí rezignační dopis. Dnes k 09:00 jsem přestal vykonávat funkci místopředsedy klubu," uvedl Severa. Nemyslí si, že by se podobně zachovali i jiní straničtí kolegové. "Ačkoliv si mnoho lidí myslí to, co já, většina je toho názoru, že tuto záležitost musí rozhodnout pan předseda strany," uvedl Severa. Výzvy k rezignaci podle něj nemají smysl.

V čele třináctičlenného lidoveckého klubu stojí Šojdrová, po Severově rezignaci zůstává jediným místopředsedou Tomáš Kvapil. Zda poslanci vedení doplní, nebo zatím nechají místopředsednické křeslo volné, podle Severy rozhodnou na příštím zasedání klubu.

Předseda KDU-ČSL čelí kritice a tlaku na odstoupení nejen za své výroky o Romech, ale již delší dobu i kvůli obvinění z korupce. Čunek tvrdí, že půlmilionový úplatek nevzal, a za slova o Romech jako "opálených lidech, kteří dělají binec", se omluvil. Premiér Mirek Topolánek (ODS) považuje odvolání Čunka za nejhorší variantu. Doufá proto, že lidovci svého lídra sami přesvědčí. Za prioritu považuje zachování koalice a prosazení reformních zákonů.

Předseda zelených Martin Bursík připustil, že další setrvání Čunka ve vládních funkcích by pro nejmenší vládní stranu mohlo být důvodem k odchodu z koalice. Čunkovu rezignaci žádá i opozice. V nejbližší době, možná ještě dnes, se mají situací zabývat koaliční lídři.