Premiér Andrej Babiš je pod sílícím tlakem. Sociální demokraté se sice ještě nerozhodli, jak se k hlasování o nedůvěře vládě postaví, ale většina jejich senátorů podpořila usnesení horní komory, v němž se praví: „Senát považuje účast Andreje Babiše ve vládě České republiky do konce vyšetřování kvůli podezření z dotačního podvodu ve věci společnosti Čapí hnízdo za nepřijatelnou.“

Odpoledne se předseda ČSSD Jan Hamáček sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Chtěl vědět, jaký by byl prezidentův postup v případě vyslovení nedůvěry vládě. Schůze, kde by se o tom mělo hlasovat, se má konat příští pátek. Opozice má 92 hlasů, k pádu vlády je potřeba 101.

Nikdo však zatím neřekl, co by nastalo v okamžiku, kdy by k němu skutečně došlo. Jisté je, že hlavní slovo by měl prezident. Jen na něm by bylo, koho pověří sestavením kabinetu. A je možné, že by to byl opět Andrej Babiš.

Tajemný pečovatel

Ještě dopoledne se zdálo, že Babiš poslední aféru kolem pobytu svého syna na Krymu ustojí. Petru Prokopopovi, jehož nazval kamarádem svého syna, dokonce poděkoval za péči. Ten odmítl hovořit s novináři Seznamu TV a dalších médií, ale poskytl obsáhlý rozhovor Právu. V něm uvedl, že k Babišovi junioru má vztah jako „k nevlastnímu bratrovi“.

Obsáhle v něm líčí příznaky jeho „strašné“ nemoci, tedy schizofrenie. Premiérův syn ovšem v reportáži Protopopova označil za pečovatele, z něhož má strach. „Upřímně mě to mrzí. Dva a půl roku jsem mu věnoval svůj čas a stálo mě to spoustu nervů. Ale nezlobím se na něj, protože vím, že je nemocný,“ řekl Právu Protopopov.

Podepřel tím slova premiéra Babiše, že jeho syn je jako schizofrenik nevěrohodný a jeho výpovědi nelze věřit. Právě tento postoj zřejmě vyprovokoval Babiše jr. k napsání e-mailu, jenž odeslal redakci Seznamu TV. „Můj otec lže, chci vypovídat o svém únosu, přeji si být v kontaktu s policií.“ Ohradil se proti otcovým slovům, že musí být pod neustálým dozorem.

„Tím překročil červenou čáru, protože to je lež a sahá to a dotýká se to mé osobní svobody. Nejsem vůbec pod ‚dozorem' ve Švýcarsku, ale volný. Přeji si být telefonicky v kontaktu s Policií ČR, vyšetřující můj případ z Ukrajiny a Ruska. Možná mi to za ten trik se skrytou kamerou vybavíte,“ napsal Babiš junior.

Redakce Seznamu TV uvedla, že zprávu předá státnímu zastupitelství, které dozoruje obnovené vyšetřování zmizení Andreje Babiše ml. na okupovaný Krym. Jeho otec tvrdí, že tam byl na výletě, zatímco junior hovoří o únosu, respektive „nucených prázdninách“. Podle svých slov si mohl vybrat mezi nimi a zavřením do psychiatrické léčebny.

Připravená kampaň

Premiér se k nové fázi příběhu vyjádřil po zasedání s polskou vládou. „Jde o odporné zneužívání nemocného člověka, jakým je můj syn,“ zopakoval s tím, že novinářům Seznamu TV nevadilo, že nezákonně vnikli do domu, kde jeho syn s matkou bydlí, ani fakt, že ho natáčeli tajně.

„Je to pečlivě připravená kampaň. Neznám odpornější stanici než Seznam Zprávy. Načasování je jasné, máme 17. listopadu, budou demonstrace,“ řekl. Vysvětlil také, že jeho syn nikdy nebyl občanem ČR a do Ruska a na Krym odjel s řádnými vízem. „Jeho diagnózu potvrdili švýcarští lékaři,“ dodal.