Na západě Čech hygienici nedoporučují koupání v plzeňské nádrži České údolí a v horní části největší přehrady Hracholusky. Zákaz koupání platí už od července v nádrži Skalka na Chebsku i ve Velkém rybníce na Karlovarsku.

S blížícím se koncem prázdnin se zhoršila také kvalita vody v jihočeské přehradě Lipno, kde hygienici doporučují po koupání sprchu. U tábořiště Podolsko na Orlíku je voda ke koupání nevhodná a představuje akutní zdravotní riziko. Voda v rybnících Hejtman a Staňkovský má zhoršenou jakost, je mírně zvýšená pravděpodobnost, že při koupání vzniknou zdravotní problémy.

Na východě Čech by se zájemci o koupání měli vyhnout Oborskému rybníku v Jinolicích na Jičínsku. Důvodem je masivní výskyt sinic a chlorofylu spojený s vodním květem. Už v polovině července zakázali hygienici koupání také v rybníku Rosnička na Svitavsku. Kvůli sinicím nejsou vhodné ke koupání přehrady Seč na Chrudimsku a Pastviny na Orlickoústecku.

Na vysočině platí zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Od minulého týdne se navíc zhoršila kvalita vody v rybníku Ředkovec ve stejném okrese. Teď je kvůli velkému množství sinic a chlorofylu nevhodný ke koupání.

V Moravskoslezském kraji zákaz koupání platí v rybníku Bohušov na Bruntálsku, a to kvůli masivnímu rozvoji sinic v minulém týdnu. Ze stejného důvodu není rovněž možné se koupat v nádrží Brušperk a Baška na Frýdecko-Místecku, kde se kvalita vody v tomto týdnu výrazně zhoršila.

Vysoký obsah sinic je také v Plumlovské přehradě u Prostějova, kde proto platí zákaz koupání. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce se mohou lidé i v závěru letních prázdnin koupat bez obav.

Mírně zhoršenou kvalitu vody zaznamenali hygienici na některých přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji. Týká se to koupališť na Brněnské přehradě, ale i Palavy a rybníku Suchý na Blanensku nebo druhé laguny Nových Mlýnů na Břeclavsku. Přesto se v nich dá koupat stejně jako ve zbylých koupalištích.

Podle předpovědi meteorologů se má na víkend významně ochladit, a navíc bude pršet. I proto už některá koupaliště ukončila letošní sezonu. S dneškem ukončila provoz například dvě koupaliště v Mikulášovicích a jedno ve Velkém Šenově na Děčínsku. Brány zavřel také Stříbrný rybník u Hradce Králové a dneškem končí sezona také v Třebnouševsi na Jičínsku.