„Letištní plocha byla v době našeho výcviku jen pole bez zařízení, žádná přistávací dráha. Pole byla všude v Československu, takže jsme často nemohli najít místo přistání," řekl letec.

Podle jeho vzpomínek si piloti zapamatovali různé body, jako například řeku či písníky v okolí letiště, podle kterých se orientovali. „Jednou jsem dělal akrobacii, a při cestě zpět jsem nemohl najít přistávací dráhu, až potom jsem viděl několik letadel a mohl jsem přistát," zavzpomínal s úsměvem.

Výcvik pilotů

Podle Shapira byli v Hradci Králové vycvičení piloti prvními piloty izraelského letectva. „Můžeme říci, že od Hradce Králové mohlo izraelské letectví růst," řekl Shapira, kterého na cestě do Hradce Králové doprovodila manželka a jeho dva synové. Spolu s nimi přicestoval také Hugo Marom, který se narodil jako Hugo Maisel v roce 1928 v Brně. Marom patří mezi jedno ze zachráněných Wintonových dětí. Po válce prošel leteckým výcvikem v Olomouci a v roce 1949 se zapojil do bojů v izraelské válce o nezávislost.

Oba letci jsou součástí doprovodu prezidenta Izraele Reuvena Rivlina během jeho návštěvy v ČR. V Hradci Králové piloti navštívili kromě letiště například střední školu Sion High School. „S izraelským velvyslanectvím průběžně spolupracujeme. Pro Daniela Shapira to byla životní možnost se sem po 67 letech podívat, Hugo Maron se do Hradce Králové podíval již při naší loňské akci Dny pro Izrael," řekl ředitel Křesťanského centra Sion Denis Doksanský.

V rámci utajeného leteckého výcviku v roce 1948 na hradeckém letišti absolvovaly výcvikový kurz budoucí špičky izraelského letectva. Například generál Mordechai Hod, který velel v takzvané šestidenní válce či plukovník Haim Izaiha Shwartzman, později velitel izraelské letecké školy.

Nezávislost Izraele byla vyhlášena 14. května 1948, následně armády okolních arabských států židovský stát napadly. Tehdejší Československo nabídlo Izraeli vojenskou pomoc a na několika tuzemských letištích cvičilo během roku 1948 izraelské letce. Součástí pomoci byly také dodávky zbraní. Po více než roce bojů bylo vyhlášeno příměří a stanoveny dočasné hranice.