Jeden z jejich autorů nakonec skončil v policejní cele – bylo po něm totiž vyhlášeno celostátní pátrání.

Krátce před sobotní půlnocí se začal boletickým sídlištěm, kde žije velká část děčínských Romů, ozývat řev. „Sieg heil, sieg heil. Cikáni do plynu," křičeli mladíci 
u jedné z boletických hospod. Jejich pokřikování nezůstalo dlouho bez odezvy: z protějších paneláků se jim dostalo odpovědi.

„Drž hubu, ty mr… plešatá. Nebo půjdu dolů a podříznu tě," hulákal do noci obyvatel jednoho z boletických paneláků.

Jeho slova ale neměla žádný účinek. Mladíci z hospody se ho totiž nezalekli a pokřikovali hanlivě dál.

„Vypadalo to, jako kdyby jeden křičel odněkud z Křešic a druhý ze směru od Nebočad," popisuje noční dění 
v Boleticích jedna z obyvatelek sídliště. Noční hádka ale vyrušila více lidí, na místo proto za chvíli dorazila jak městská, tak i státní policie.

„Přijali jsme oznámení, že se v Boleticích nachází skupinka lidí, která se chová nezákonně. Čtyři muži byli převezeni na naši služebnu, aby podali vysvětlení," uvedla policejní mluvčí Petra Trypesová.

Policejní zásah

Sobotní incident se naštěstí omezil jen na pokřikování 
a obešel se bez násilí.

Policie celý případ prošetřuje s podezřením na spáchání trestného činu podpora 
a propagace hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka. Pachatelům může hrozit až pět let za mřížemi. Policie řeší v této souvislosti také jedno podané trestní oznámení.

„Jednoho muže jsme zadrželi, protože byl v celostátním pátrání. Byl na něj vydán zatykač," dodává Trypesová.

S projevy rasismu se policisté nebo strážníci v Děčíně čas od času potýkají. Někdy nejen se slovními, ale i násilnými.

Například letos začátkem dubna si dva mladíci kousek od centra Děčína vyhlédli obchod, o kterém se domnívali, že patří jednomu z vietnamských obchodníků a poničili u něj skleněnou výplň u vstupních dveří.

Akce mladíkům poněkud nevyšla. Jednak se v odhadu spletli, neboť nešlo o vietnamský obchod, majitel navíc ihned zalarmoval strážníky, kteří dvojici výtržníků během pár minut zadrželi.

„Mladíci shodně uvedli, že se domnívali, že jde o vietnamský obchod s tím, že Vietnamce nemají rádi. Hlídka městské policie zadržené předala policii, která se na místo události dostavila a případ si převzala k dořešení," řekl po činu ředitel městské policie Marcel Horák.