Z událostí posledních dní má těžkou hlavu Adéla Digrinová z Prahy. Pracovně chce vědkyně působit ve Švýcarsku, kam dojíždí aby zařídila vše potřebné k přesídlení.

Aby se teď dostala přes hranice bez potíží, musí prokázat německé policii doklady o tranzitu. K těm se ale nejdřív musí dostat. „Jsem občankou ČR, nemám vyřízený pracovní poměr a přechodné bydliště, všechno je to v přípravě. Takže mi potvrzení nemá kdo vystavit,“ vysvětluje svojí situaci Adina Digrinová.

Od pátečního rána se snaží komunikovat s německou ambasádou, aby měla potvrzeno, jak v takovém případě postupovat. „Bohužel se to nedaří, vždycky mi přijde automatická odpověď se všeobecnými informacemi o podmínkách vstupu,“ popisuje.  

 Pokud policie v Německu zastaví české cestující a nemají jak tranzit doložit, hrozí jim pokuta i tři tisíce eur. Někteří Češi mají navíc dojem, že pochopení a solidarity se od německé policie nedočkají. Naopak, jsou pro ně pokutovým cílem. „Dělají obstrukce a je to šikana českých lidí,“ je přesvědčená Digrinová.

„Pokud musíte někde natankovat, chcete zastavit na odpočivadle, nebo dát vyčurat dítě na pumpě, je to o pokutu. Policisté číhají na čerpacích stanicích a legitimují řidiče českých vozů,“ popisuje Češka.

Němci jsou k uzavření hranic rozpačití

Uzavření hranic vyvolalo na německé straně různé reakce. Někteří kritizují tvrdší postup vůči pendlerům, kteří nepracují v kritické infrastruktuře a i jejich vstup do země a případný další příjezd z České republiky bude podmíněný karanténou. „Řada provozů na Češích stojí. Doběhne nás to,“ komentovala Hilde Plant na sociálních sítích. Ve velké  se také ale objevují hlasy, že měla německá vláda jednat dříve. „K čemu je dobré, když oslavujeme úspěchy, že nám klesají čísla. Když o několik kolimetrů dále se slaví virová párty. Cheb má více než tisíc nakažených,“ burcuje Sabine Seidl.