Pětice žáků Základní školy Staňkov se zpovídá ze šikany spolužáků. Podrobnosti případu policisté i škola tají. „Nebudeme strkat hlavu do písku. Problémy jsme zvyklí řešit ihned,“ říká ředitelka Marie Gruberová s tím, škola chce podobným věcem pokud možno zabránit.

Ve čtvrtek proto informovala policii a rodiče šikanovaných žáků, kteří se ještě týž den dostavili do školy. Způsob šikany nechce kvůli vyšetřování uvést, je navíc vázána mlčenlivostí.

„Poškození jsou dva nezletilí. Škola podala podnět k vyšetřování. Zjišťujeme, zda došlo ke spáchání trestného činu nebo přestupku,“ řekl včera Deníku vyšetřovatel Petr Hejda. Chlapci, kteří se stali obětí šikany, měli být podle informací Deníku mimo jiné zavíráni do skříně. „Nemohu to potvrdit, ani vyvrátit. Je dobře, že škola záležitost oznámila a reagovala ihned,“ uvedl kriminalista. Při vyšetřování vyšlo najevo, že chlapci byli šikanováni opakovaně. Mělo to pro ně nějaké viditelné následky?

„Zjistili jsme, že kromě drobných hematomů v minulosti, nedošlo k vážnému zranění,“ uvádí Hejda. Policie spolupracuje s Orgánem sociálně právní ochrany dětí v Horšovském Týně, který by měl po návštěvě rodin ´hříšníků´ podat policii zprávu o svém šetření. Případ pak poputuje k Okresnímu státnímu zastupitelství v Domažlicích, které může dát soudu návrh na zahájení řízení. Vedení školy nedokáže chování žáků pochopit. „Dlouhodobě a všemožně se snažíme o prevenci podobných jevů. Takže objevení šikany nás velmi zasáhlo. Na psychiku to dobře nepůsobí,“ říká ředitelka, která ve školství působí už 34 let.

Podle ní je příčinou fakt, že dnešní děti mají více podnětů ze svého okolí. „Velkou roli hraje přístupnost počítačových her. Příkladem může být to, že se postřelený zvedne a nic mu není. Také mediální zprávy uvádí často jen aktuální informace. Děti nevidí, jak případ dopadl a vzniká u nich dojem, že se jim nemůže nic stát,“ míní Gruberová.

A jak na šikanu reagují staňkovští školáci? „Chodím do 9. třídy, takže o ní vím. Nelíbí se mi to, není to kamarádské. Když jsou kluci, měli by držet při sobě,“ říká Vendula Duchoňová. „To se dělat nemá. Je dobře, že tenhle případ naše škola oznámila a že se řeší,“ přidala se její sestra, sedmačka Pavlína.