Odpolední bouřky postihly hlavně Olomoucko, ale i Prostějovsko, které se s jejich následky potýkalo už před čtyřmi dny. „Zaznamenali jsme dosud 35 událostí spojených s deštěm. Jde především o čerpání vody, čištění komunikací, ale i popadané stromy," uvedl mluvčí krajských hasičů Zdeněk Hošák. 

„Bouřka se vrátila do nedávno zasažených míst na Prostějovsku, například do Dřevnovic, Tvorovic či Němčic nad Hanou. Žádosti o čerpání evidujeme také v Olomouci, v místní části Bělidla máme hned několik zásahů,“ dodal Hošák. 

 Výstraha před bouřkami

"Na Moravě a ve Slezsku se v neděli odpoledne vyskytnou místy bouřky, ojediněle i silné a zejména v severní polovině území i velmi silné, které budou doprovázené přívalovými srážkami až kolem 50 milimetrů, kroupami a nárazy větru až kolem 90 kilometrů v hodině. Večer budou bouřky postupovat z našeho území do Polska," varovali již dříve meteorologové.

Lokálně se může objevit přívalový déšť, po němž se mohou rychle rozvodnit menší toky a zatopit podchody, podjezdy nebo sklepy. Nárazy větru mohou lámat větve či vyvracet stromy. Nebezpečí představují také kroupy a blesky. "Lze očekávat škody na majetku, výpadky v energetice, problémy v dopravě a podobně," dodali.

Počasí zazlobilo už v sobotu

Výstraha na velmi silné bouřky s vysokým stupněm nebezpečí platí od dnešního poledne do 22:00 pro celý Moravskoslezský a Olomoucký kraj a část Zlínského kraje. Silné bouřky s nízkým stupněm nebezpečím mohou odpoledne a večer dorazit do Jihomoravského kraje i některých regionů Pardubického a Zlínského kraje.

Bouřky se částí republiky prohnaly už večer a v noci na dnešek, problémy způsobily hlavně ve středních a východních Čechách.