Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kalamita nekončí, několik silnic je uzavřených

Česká republika /AKTUALIZUJEME/ – Už čtvrtý den trápí celou republiku sněhová nadílka. Situace se sice uklidňuje, ale na východě Čech je několik silnic uzavřených a problémy jsou i s dodávkou elektřiny.

11.1.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/ J. Kopáč

Kvůli nebezpečí polomů pod tíhou sněhu a pádu stromů na silnici jsou v Pardubickém kraji uzavřeny tři úseky silnic. Cestářům se dopoledne podařilo zprovoznit státní silnici z Velin do Borohrádku mezi Rychnovem nad Kněžnou a Pardubicemi a silnici druhé třídy Horní Jelení – Borohrádek. Na mnohých místech ale nestačí sníh odklízet, stále chumelí, řekl provozní náměstek Správy a údržby silnic Pardubického kraje Václav Ouhrabka.

„Stav není moc dobrý, silnic první třídy jsou jakžtakž průjezdné, i když v kopcích budou mít kamiony problémy,“ uvedl Ouhrabka. Menší komunikace silničáři postupně prohrnují.

Mezi Rychnovem na Moravě a Starým Městem na Svitavsku spadl strom na projíždějící auto. „Obešlo se to bez zranění,“ informovala mluvčí svitavské policie Anna Štegnerová.

Zavřené jsou stále úseky silnic III/3055 Vysoké Chvojno – Borohrádek a III/3183 u Starých Holic. Neprůjezdná je i silnice III/30527 z Domoradic do Pěšic na Orlickoústecku, kde na vozovce leží spadlé stromy.

Na východě Čech dál sněží

I ráno sněžilo prakticky na celém území regionu, na většině silnic ležel rozbředlý či ujetý sníh nebo jeho zbytky. Polomy se mohou vyskytovat i v jiných místech, upozorňují silničáři.

Podobná situace je i v Královéhradeckém kraji. V noci tam napadl další sníh a místy stále sněží. Hlavní silniční tahy jsou sjízdné se zvýšenou opatrností, na Rychnovsku jsou některé úseky vedlejších silnic uzavřené. Ve třech okresech kraje platí nadále kalamitní stav, zjistila ČTK z informací silničářů.

Na hlavních silnicích zůstávají zbytky sněhu po pluhování, na menších komunikacích leží ujetá vrstva. Například na Jičínsku a Rychnovsku v některých úsecích silnic projede jen jedno vozidlo, protože do cest zasahují sněhové bariéry. Silničáři upozorňují řidiče na nebezpečí pádu stromů a větví do cest.

Hasiči kvůli přívalům sněhu vyjížděli k desítkám událostí, například před sedmou hodinou ráno vyprošťovali ze závěje zapadlý autobus u Častolovic na Rychnovsku. Mezi obcemi Záměl a Lhoty u Potštejna hasiči museli uvolnit silnici od popadaných stromů.

Lidé zůstávají bez elektřiny

V Královéhradeckém a Pardubickém kraji jsou po nočním sněžení stovky domácností bez elektřiny. Nejhorší situace je na Rychnovsku, Dobrušsku, Holicku, Moravskotřebovsku a Svitavsku. Opravy montérům výrazně ztěžuje nepřístupný terén. Řekla to mluvčí společnosti ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková.

Energetici v regionu po 05:00 evidovali zhruba 25 poruch na vedeních vysokého napětí. K 09:00 se jim počet poruch na vysokém napětí podařilo snížit na 18. Počty poruch na vedeních nízkého napětí jdou do desítek. Energetici věří, že většinu poruch se jim podaří opravit během dne.

Sněhová kalamita komplikuje i provoz na železnici. Dva úseky jsou uzavřené. Největší problémy železničáři mají v úseku Kolín – Záboří nad Labem.

Spadlé stromy bránily v dopravě i na Vysočině

Deset centimetrů nového sněhu napadlo v noci na Vysočině a stále sněží. Silnice pokrývá vrstva ujetého nebo rozbředlého sněhu. Všechny úseky jsou podle informací krajských silničářů sjízdné, ale s velkou opatrností. Na čtyřech místech v noci blokovaly dopravu spadlé stromy, nad ránem havarovala auta kolem 120. kilometru dálnice D1, v Jihlavě-Heleníně uvízl autobus.

Na jihu Čech leží na silnicích zbytky sněhu po pluhování, místy prosolená břečka. Dohlednost podle krajského dispečinku cestářů snižuje sněžení. Po ránu se stalo několik nehod, zejména na Táborsku se odstraňují stromy spadlé přes silnice. Sněhová nadílka způsobuje také zhruba hodinové zpoždění rychlíků i dálkových osobních vlaků na trati České Budějovice - Tábor - Benešov - Praha.

V Plzeňském kraji napadlo až patnáct centimetrů

V Plzeňském kraji ztěžuje situaci na silnicích nový sníh, kterého v noci napadlo až patnáct centimetrů, silničářům se ale daří držet všechny silnice se zvýšenou opatrností sjízdné. V regionu se ve větší míře netvoří sněhové jazyky ani námrazy, silničáře zatím netrápí ani padající větve či stromy.

Na Sušicku napadlo za noc kolem osmi a v nejvyšších polohách Šumavy deseti centimetrů sněhu. Cestáři podle dispečera Jaroslava Jůna silnice pluhují a stahují sníh nebo břečku. Až přestane sněžit, silnice znovu posypou. Sněhové jazyky se tvoří pouze malé místy ve vyšších partiích Šumavy.

Na Stříbrsku spadlo jen kolem jednoho centimetru sněhu, všechny silnice jsou sjízdné, stejně jako dálnice D5. Až osm centimetrů nasněžilo na severním Plzeňsku, i zde jsou silnice sjízdné. Na komunikacích nižších tříd je sněhová břečka nebo vrstva ujetého sněhu.

Na Rokycansku nasněžilo až 15 centimetrů sněhu, cestáři celou noc sníh odklízeli. „Všechno je sjízdné, posypané a protažené. Je téměř bezvětří, takže jazyky se netvoří, nemáme informace ani o tom, že by se pod sněhem lámaly větve nebo stromy,“ dodal dispečer Martin Bittner.

Ve středních Čechách jsou silnice obtížně sjízdné

Důležité komunikace ve Středočeském kraji jsou obtížně sjízdné. Špatná situace je na všech dálnicích a rychlostních silnicích. Řidičům situaci komplikuje rozbředlý sníh po chemickém ošetření. Na silnicích druhé a třetí třídy se tvoří ujetá vrstva sněhu, na některých místech je situace ztížená vlivem sněžení, informují dispečinky krajské správy a údržby silnic.

Na dálnici D5 registrují dispečinky ráno dvě nehody dohromady čtyř osobních aut, které se obešly bez zranění. Tři osobní vozy havarovaly také na Berounsku. Na Boleslavsku v obci Všejany pak spadl na silnici pod tíhou sněhu strom, průjezd je tam však možný se zvýšenou opatrností.

Na Moravě nesněží, na Valašku hrozí ledové plotny

Kolem půlnoci přestalo sněžit na většině území Moravskoslezského kraje a ochladilo se až na minus šest stupňů. Na hlavních tazích včetně severomoravské části dálnice D1 zůstávají zbytky rozbředlého sněhu. Na vedlejších silnicích leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem.
Na jižní Moravě a v Brně je nutná opatrnost především na komunikacích druhých a třetích tříd. V okolí Hodonína se na nich místy objevují zmrazky, na Břeclavsku některé silnice namrzají. V lesních úsecích regionu krytých inertním posypem leží na komunikacích uježděné vrstvy sněhu.

Na Valašsku pokrývá vozovky nižších tříd zledovatělá vrstva ujetého sněhu od čtyř do patnácti centimetrů, místy jsou vyjeté koleje a tvoří se také ledové plotny. Silničáři proto nabádají motoristy k obezřetné jízdě. Sjízdné se zvýšenou opatrností jsou i cesty na Kroměřížsku a Zlínsku.

Kalamitní stav, který zlínská radnice vyhlásila v pátek 8. ledna, byl v pondělí 11. ledna odvolán. Stávající počasí a meteorologická předpověď jsou totiž příznivější.

Z důvodu možné námrazy na komunikacích je však prý důležité, aby se po nich účastníci provozu nadále pohybovali se zvýšenou opatrností. Na území města také nadále zůstávají zavřené parky, protože dochází k lámání větví. Občané by se neměli zdržovat pod stromy. „Jsem přesvědčen, že také díky vyhlášení kalamitního stavu někteří řidiči odložili plánované cesty, které nebyly nezbytné, což napomohlo dopravní situaci a snížilo nebezpečí vzniku dopravních nehod,“ řekl náměstek primátorky Miroslav Šenkýř.

V Olomouckém kraji přestalo v noci sněžit a hlavní tahy i silnice nižších tříd jsou sjízdné, někde ale jen se zvýšenou opatrností. Kvůli popadaným stromům je však uzavřená silnice třetí třídy z Vilémova do Cakova, ostatní jsou průjezdné.

Řidiči by měli být opatrní v severních oblastech kraje. Na Jesenicku v noci napadlo místy až 15 centimetrů, řidiči proto musí s vrstvou rozbředlého sněhu počítat i na hlavních tazích. Sněhová kaše po chemickém ošetření zůstává také na silnicích první třídy v okrese Šumperk. Na vozovkách nižších tříd v obou okresech leží ujetá vrstva sněhu s posypem. „Ve vyšších polohách také může na silnice padat sníh ze stromů,“ řekl dispečer šumperských silničářů.

Na severu Čech se situace uklidnila

Všechny silnice jsou momentálně sjízdné v Ústeckém kraji. V současnosti tam ale sněží nebo padá sníh se sněhem. Silničáři místy varují i před mlhami nebo sníženou viditelností.

Situace na silnicích v Libereckém kraji se přes noc uklidnila, místy však dál sněží, a silničáři proto doporučují jezdit se zvýšenou opatrností. Všechny silnice jsou sjízdné, jen zhruba dvoukilometrová komunikace mezi Jítravou a Zdislavou na Liberecku je stále kvůli závějím neprůjezdná. Silničáři sníh odklidí v průběhu dopoledne.

V noci opět sněžilo také v Karlovarském kraji. Silničářům se ale daří udržet silnice sjízdné a nikde v kraji doprava kvůli počasí nevázne. Ve vyšších polohách se však nadále tvoří sněhové jazyky. „Máme asi nejhorší za sebou, sněžit přestalo a je jasno,“ řekl ráno vedoucí zimní údržby krajských silničářů Josef Bulka.

Dopravní situace je špatná i v Praze, tramvaje stojí v kolonách

Už od brzkého rána má městská hromadná doprava veliké potíže. Kvůli dalšímu přívalu sněhu jsou největší komplikace zejména v povrchové kolejové dopravě. O aktuálním stavu pravidelně informuje mluvčí Ropidu Filip Drápal.

1) Železnice
Vlaky nabírají větší zpoždění, problémy jsou s nedostatkem provozních souprav zejména na elektrifikovaných tratích. Největší výpadky zaznamenáváme na linkách S1, S2, S41, S7 a S29

2) Tramvaje
Dle očekávání jsou velké problémy zejména na křižovatkách kvůli výhybkám zapadaným sněhem. Proto dochází k velkým zpožděním prakticky na všech tramvajových linkách.

3) Autobusy
Provoz zatím s většími zpožděními, problémy mohou nastat díky hustému provozu a neukázněnosti některých řidičů. K lokálním problémům také může dojít na méně frekventovaných silnicích v regionu. O vývoji v autobusové dopravě za hranicemi města Vás budeme co nejdříve informovat.

Více ke sněhové kalamitě najdete ZDE

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU, ČTK

11.1.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Vteřiny dne

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Miloš Zeman a Andrej Babiš
2 9

Skeptické Česko a proevropské Slovensko, píší o nás ve světě

Nový adrenalinový rekord: 245 odvážlivců skočilo z mostu

/VIDEO/ Nový světový rekord v kategorii "hromadné skákání z mostu" dnes pokořili odvážlivci v brazilském Sao Paulu. V jeden okamžik seskočilo z mostu metodou bungee jumping 245 vyznavačů adrenalinu.

Politolog Zdeněk Zbořil předpokládá rozpad okamurovců

Co voliči volbami v Ústeckém kraji vzkázali politikům? Politolog Zdeněk Zbořil k drtivému vítězství hnutí ANO uvedl, že z výsledků voleb z Ústeckého kraje, podobně jako v celé ČR, cítí touhu občanů po zázraku.

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

V minulosti chodíval někdejší středočeský hejtman David Rath do jednací síně oholen, v pondělí se v budově Krajského soudu v Praze objevil s vousatou tváří – jinak se ale příliš mnoho nezměnilo.

Psi na politických jednáních? Macronův mazlíček se vymočil v Elysejském paláci

/VIDEO/ Pokud na politická jednání s sebou berete své mazlíčky, může dojít k trapným okamžikům. Vyprávět by o tom mohl francouzský prezident Emmanuel Macron. Jeho labrador Nemo se vymočil u krbu právě během politického jednání. Prezident se snažil působit profesionálně a záležitost přejít s úsměvem.  

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT