Policisté v Jihomoravském kraji obdrželi v průběhu půlhodiny hlášení o devíti dopravních nehodách, při žádné z nich nebyl nikdo zraněn.  "Většinou jde o méně vážné dopravní nehody, žádná zranění nejsou hlášena. Příčinou většiny z nich jsou pravděpodobně povětrnostní podmínky a námraza na silnici," řekla ČTK mluvčí policie Lenka Drahokoupilová.

Podle internetových stránek Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje hrozí náledí i na dálnici D1 mezi Velkým Meziříčím a Brnem i v úseku mezi Rousínovem a Přerovem, na Blanensku, Brněnsku, Vyškovsku, Znojemsku i přímo v Brně.

Jaká byla ráno situace na jižní Moravě? 

S ohledem na dešťové srážky a aktuální teploty lehce pod bodem mrazu vyjelo všech 21 posypových vozů Brněnských komunikací. "Zejména ve výše položených oblastech statutárního města Brna může hrozit nebezpečí smyku, upozorňujeme proto řidiče na nutnost opatrné jízdy," uvedl provozní ředitel Brněnských komunikací Jan Klištinec.

Silnice mezi Skalicí, Višňovým a Medlicemi na Znojemsku zůstane kvůli náledí uzavřená až do jedné hodiny po poledni, uvízl na ní autobus. Nehody se staly v Brně v Porgesově ulici, která je součástí městského okruhu, ve Vranovské Nové Vsi na Znojemsku, Krhově na Blanensku, v Přímětické ulici ve Znojmě se srazil autobus s osobním autem. Mezi Těšeticemi a Suchohrdly na Znojemsku se tvořily kolony kvůli ledovce na silnici. Ve většině kraje bylo ještě v půl deváté pod nulou, kromě Břeclavska a Hodonínska navíc pršelo, místy s deštěm.

V horských oblastech Královéhradeckého kraje ráno sněžilo, v nižších polohách pršelo. V Orlických horách, na Broumovsku a v Krkonoších byl na některých vedlejších silnicích místy ujetý nebo rozbředlý sníh, dopravu mohl komplikovat také silný nárazový vítr. Místy se mohla tvořit ledovka. 

Ledovka pozlobila i chodce na Havlíčkobrodsku: 

Ráno bylo v Královéhradeckém kraji většinou zataženo s deštěm, nad 700 metrů sněžení. Teploty se pohybovaly od minus pěti do plus pěti stupňů Celsia.

Meteorologové v hradeckém kraji na dnešek předpovídají postupně zataženo až oblačno a místy přeháňky, na horách četnější a v polohách nad 900 metrů sněhové. Nejvyšší denní teploty budou mezi plus čtyřmi až plus sedmi stupni Celsia, v 1000 metrech na horách kolem jednoho stupně nad nulou. Vítr má vát čerstvý, na horách s nárazy 70 až 90 kilometrů v hodině. Odpoledne by měl slábnout.

Na Liberecku napadl centimetr sněhu

V Libereckém kraji napadlo jen kolem centimetru sněhu, ještě ráno se hlavně v horách objevovaly přeháňky, postupně se ale situace uklidnila. I na hlavních tazích ale mohly ležet zbytky rozbředlého sněhu, silničáři proto doporučovali opatrnost. Žádné problémy ale nebyly hlášeny. 

Teploty v Libereckém kraji se ráno pohybovaly od minus jednoho do tří stupňů. Většinou bylo polojasno až zataženo bez srážek, vítr fouká jen slabý. Podle meteorologů dnes teploměry vystoupají maximálně k osmi stupňům, hlavně v horách se i přes den mohou objevit sněhové přeháňky.

Hasiči na Pelhřimovsku měli v sobotu ráno napilno: 

V sousedním Ústeckém kraji byly ráno teploty vyšší, od dvou do pěti stupňů. Většinou bylo oblačno až zataženo, místy pršelo. I tam byly silnice s opatrností sjízdné. Sněžit by podle meteorologů mohlo přes den jen v oblastech nad 1000 metrů nad mořem.

Se zvýšenou opatrností dnes museli jet řidiči po silnicích v horách v Moravskoslezském kraji. Na Frýdecko-Místecku v Beskydech i na Bruntálsku v Jeseníkách byly některé silnice holé, suché a vymrzlé, níže položené silnice byly vlhké. 

Na silnici I/56 v Beskydech se místy tvoříila ledovka a silnice byla mezi Ostravicí a Bílou uzavřena pro těžká vozidla nad 12 tun. Na mostě na dálnici D1 na hranicích Ostravy a Bohumína bylo náledí. Na Opavsku byly sněhové přeháňky. Po celém kraji foukal silný vítr.

Silnice na Vysočině pokryl led: 

Podle předpovědi meteorologů lze dnes očekávat sněžení nebo místy mrznoucí déšť se sněhem postupně na většině území kraje. Při mrznoucích srážkách se bude místy tvořit ledovka. V polohách nad 900 metrů bude sněžit.

Silnice v Olomouckém kraji pokryl sníh

Silnice v Olomouckém kraji pokryl ráno sníh, místy hustě sněžílo. V kombinaci s deštěm vozovky mrznou a tvořilo se náledí. Silničáři ho hlásili například v okolí Lipníka nad Bečvou či Prostějova. Husté sněžení hlásíli silničáři především na Šumpersku a nabádali řidiče k obezřetnosti. Na tvorbu ledovky kvůli namrzajícím srážkám především v oblasti střední Moravy upozorňovali i meteorologové.

Policisté uzavřeli dnes po 08:00 D1 mezi Kojetínem na Přerovsku a Mořicemi na Prostějovsku kvůli několika nehodám. Uzávěra trvala zhruba hodinu. Podle dopravních informací policie se nehody obešly bez zranění. Havárii policisté evidovali například na 242. kilometru, kde se střetla dvě osobní auta, nikdo nebyl zraněn.

Na Třebíčsku se bouralo: 

Kvůli dešti a nízkým teplotám se ledovka podle silničářů tvořila hlavně na silnicích druhých a třetích tříd na Přerovsku. Silnice tam pokrylo náledí a sjízdné byly se zvýšenou opatrností, správci cest tam prováděli posyp. Na kluzké silnice upozorňovali silničáři i v okolí Prostějova, i tam se především na vedlejších cestách mohla tvořit kvůli mrznoucímu dešti ledovka, uvedla ŘSD.

Ostatní silnice mohl pokrývat sníh, hlásili ho silničáři například na D1 u Dolního Újezdu na Přerovsku, na dálnici sněžílo i v okolí Olomouce. Mrznoucí déšť nebo déšť se sněhem mohli řidiči čekat i ve vyšších polohách Olomoucka.

Husté sněžení hlásíli správci cest hlavně na Šumpersku. Na silnicích druhých a třetích tříd poté ležely zbytky rozbředlého sněhu, na inertně udržovaných cestách slabá vrstva nového sněhu. Hlavní cesty byly mokré po chemickém ošetření. I tak byly sjízdné jen se zvýšenou opatrností, v okrese byl silný vítr, sněží a do toho se tvoříla mlha, uvádějí správci cest. Sněžilo i na Červenohorském sedle spojující Šumperk s Jeseníkem. Na Jesenicku byl naopak klid, silnice tam byly mokré, ale se sněhovými přeháňkami. Například na Javornicku se teplota ráno vyšplhala na pět stupňů nad nulou.

Ledovka byla i na silnicích v Beskydech: 

Ve vyšších polohách Pardubického kraje mohly silnice ráno namrzat a tvořit se ledovka. V horských oblastech ležela na vedlejších silnicích místy slabá vrstva ujetého sněhu. ČTK to zjistila z ranního hlášení Ředitelství silnic a dálnic. Řidiči museli jet opatrně zvláště na menších komunikacích v okolí Lanškrouna, Hlinska, Moravské Třebové, Litomyšle, Svitav a na některých místech v Železných horách. Tam se nejčastěji mohla tvořit náledí a ledovka.

Ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo, místy mrznoucí déšť, teploty od minus pěti do plus pěti stupňů Celsia.

Na silnicích na Vysočině ležela ledovka 

Na silnicích Vysočiny byla ledovka. Silničáři zasahovali s 91 sypači, snažili se upravit především hlavní tahy. Na většině území bude dnes pršet, místy bude i déšť se sněhem.

Ledovka se začala tvořit od severozápadu. "Skoro celý kraj máme pod ledem. Jezdí všechny sypače, také mají problémy, provádí opakovaný posyp. Všude jsou problémy s dopravou, ale nikde to není zásadní, že by to stálo a tvořily se kolony," řekl dispečer Správy a údržby silnic kraje Vysočina Jiří Hejnák. Kdo z řidičů nemusí, neměl by dnes vyjíždět, dodal.

Na Vysočině bude dnes zataženo, na většině území déšť, zpočátku místy i mrznoucí, ojediněle i déšť se sněhem. Nejvyšší teploty se budou pohybovat od pěti do osmi stupňů. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav.

Ve středních Čechách nedošlo k vážnějším nehodám: 

Náledí hlásíli správci silnic v části Zlína v Malenovicích zhruba na tříkilometrovém úseku, namrzající vozovky očekávají silničáři postupně i na dalších místech kraje, a to kvůli srážkám přicházejícím ze západu, informuje Ředitelství silnic a dálnic.

Se sněžením musejí nyní řidiči ve počítat například v oblasti Petrůvky či Luhačovic i na dalších úsecích Zlínska. Sněhové přeháňky se objevují i na Vsetínsku, ve vyšších polohách okresu na silnicích druhých a třetích tříd leží vrstva nového sněhu.

Ostatní silnice jsou většinou suché, silničáři jsou však v pohotovosti. "Od západu přicházejí srážky na celé území okresu, vzhledem k teplotě vzduchu a povrchu očekáváme sněžení a namrzání vozovek," upozorňují silničáři na Kroměřížsku.