V Česku silně fouká už ve čtvrtek odpoledne, k večeru by se ale vítr měl uklidnit. Ráno meteorologové očekávají opět jeho zesílení.

Výstraha před velmi silným větrem s vysokým stupněm nebezpečí tak platí od pátečních 08:00 do sobotního dopoledne pro části Vysočiny, jižní Moravy a Pardubického kraje. Na dalším území ČR je výstraha vyhlášená ve stejném období, ale s nízkým stupněm nebezpečí.

Ledová kalamita v Zálesí u Javorníka v úterý 31. ledna 2023
Bojovali o život. Námraza donutila obyvatele v Rychlebských horách k evakuaci

ČHMÚ varuje, že vítr může lámat stromy, způsobit škody na budovách, poničit elektrické vedení a problémy očekávají také v dopravě. Lidé by proto měli být opatrní při pohybu venku a cestách autem. Na horách je potřeba omezit túry a nevydávat se zejména na hřebeny.

Meteorologové: Nezapomeňte na zimní výbavu

Právě na horách v polohách nad 900 metrů hrozí při nárazovém větru tvorba závějí. Některé silnice mohou být kvůli tomu nesjízdné, což může způsobit komplikace se zásobováním či zdravotnickými službami.

„Při jízdě autem nezapomeňte na zimní výbavu, sněhové řetězy a nářadí k případnému vyproštění vozidla. Ve vozidle je vhodné mít teplé oblečení a alespoň minimální zásobu nápojů a jídla,“ uvedli meteorologové. Lidé by měli cesty naplánovat tak, aby byly pokud možno ve dne.

Sněžení a vítr na lesní cestě na samoty u Volar na Prachaticku, 1. února 2023
Vítr o víkendu zeslábne. Ve vyšších polohách Česka bude i nadále sněžit

Výstraha před závějemi platí pro horské oblasti od pátečních 14:00 do sobotního rána. V části českých hor se ale mohou tvořit už ve čtvrtek. Stejně tak mohou lidé narazit v polohách nad 700 metrů na sněhové jazyky.